Ženám se i v krizi daří rozvíjet svůj byznys. Patnáctý ročník OCP má 25 tisíc účastnic

Projekt Ocenění Českých Podnikatelek prozradí již popatnácté jména úspěšných podnikatelek, kterým se i v nelehké době daří rozvíjet své firmy. Vítězky vzejdou z více než 25 000 majitelek podniků, splňujících kritéria soutěže.

V roce 2021 bylo z 25760 firem ve vlastnictví ženy na základě ratingu vybráno 2456 semifinalistek. Do finále se dostalo 112 žen. Pro letošní ročník splňuje kritéria projektu 25133 firem, z toho je nominováno 2394 semifinalistek. Téměř 300 z nich se letos zúčastní soutěže vůbec poprvé.

Do soutěže se mohou podnikatelky přihlásit na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu vybral na základě podrobné analýzy. V té se mimo jiné zohledňují i výsledky účetních závěrek za roky 2018 až 2020.

Kdo se může zapojit?

● Majitelka, která je českou občankou a držitelkou stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)

● Majitelka podniku s ročním obratem od 10 milionů korun

● Majitelka firmy, která vede podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let

Přihlášky do projektu mohou majitelky společností posílat do 27. září 2022. Jména vítězek, které vyberou porotci z desítek finalistek, budou zveřejněna 23. listopadu 2022.

Patronkou 15. ročníku Ocenění Českých Podnikatelek je Romana Ljubasová, majitelka společnosti Inca Collagen. Záštitu letošnímu ročníku udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

"Ráda bych vyzvala všechny ženy, které vyhověly kritériím soutěže, aby využily šance a do projektu Ocenění českých podnikatelek se přihlásily," říká zakladatelka OCP a Podnikatelské platformy Helas Helena Kohoutová.

Ženy zvládly tíhu odpovědnosti

"Ocenění Českých Podnikatelek slaví 15 let, což je samo o sobě mimořádné. Udržet konstantní projekt s pravidly, která mají hlavu a patu od prvního okamžiku a nebylo je potřeba nikdy měnit, je v našich podmínkách unikátní. České ženy vytvářejí svou činností nejenom ekonomický přínos ČR, ale také sociální stabilitu. Každá zaměstnavatelka, která dává práci dalším lidem, vytváří zázemí pro mnoho rodin," sděluje Helena Kohoutová.

Poslední dva roky byly pro české podnikatelky náročné. Vedle práce, která často probíhala online na home office, se mnohé z nich staly učitelkami svých dětí na online výuce. Péče o rodinu byla mnohonásobně náročnější.

"Děkujeme proto všem podnikatelkám, ale také všem porotcům, kteří byli velkým přínosem pro projekt a všem patronkám, mezi které patří už patnáct výjimečných žen – Eva Štěpánková (2008), Eliška Hašková Coolidge (2009), Barbora Tachecí (2010), Dana Bérová (2011), Markéta Šichtařová (2012), Taťána le Moigne (2013), Libuše Šmuclerová (2014), Eva Jiřičná (2015), Laura Janáčková (2016), Věra Komárová (2017), Simona Kijonková (2018), Jaroslava Valová (2019), Kateřina Šrámková (2020), Kateřina Kadlecová (2021) a Romana Ljubasová (2022)," doplňuje Helena Kohoutová.

A co by zakladatelka projektu přála podnikatelské veřejnosti do složitého roku 2022? Především vytrvalost, nadhled, kreativitu, digitalizaci, automatizaci, využívání nových technologií a všeho, co pro podnikatele připravil stát například v rámci dotací.

"Přínos Ocenění Českých Podnikatelek, jež je součástí Podnikatelské platformy Helas – Budujeme hrdé Česko, která od roku nejen oceňuje, ale také propojuje a podporuje byznys, je především v tom, že vytváří vztahy pro lidi, kteří jsou stejně naladěni. Tito lidé vědí, že u nás najdou pomocnou ruku přesně ve chvíli, kdy to potřebují. To je posláním platformy Helas a zároveň mým osobním posláním," popisuje zakladatelka OCP.

Životní zkušenosti hrají prim

Stejně jako loni, je i v letošním ročníku nejvíce finalistek, které začaly s byznysem mezi 31. a 40. rokem života. "Ukazuje se, že to je u žen ideální věk pro začátek úspěšného podnikání". prozrazuje místopředseda představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Pavel Finger a dodává: „V dnešní době narušených dodavatelských řetězců je obdivuhodná schopnost podnikatelek vytvořit společně soudržnou skupinu v rámci platformy Helas".

Finger připomíná, že nejvíce semifinalistek sídlí v Praze a ve Středočeském kraji. Nejvyšší podíl na celkovém počtu firem vlastněných ženami je ale v kraji Plzeňském, Olomouckém a Královéhradeckém.

"Celá pětina semifinalistek se zabývá velkoobchodem, mnoho dalších podniká v silniční nákladní dopravě a ve výstavbě budov," doplňuje Pavel Finger.

"Tím, že prozkoumáme, pochopíme, nacítíme a oceníme podnikání žen, je možná na malou chviličku vytáhneme nad podnikání, aby věděly a cítily jak úžasné a těžké věci dělají každý den," glosuje patronka letošního ročníku Romana Ljubasová, zakladatelka a majitelka společnosti Inca Collagen.

"Ocenění českých podnikatelek dělá ženy silnějšími právě sdělením jejich příběhů a výsledků," dodává.

Omezení byrokracie může nastartovat průmysl

Záštitu letošnímu ročníku udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Léta 2020 a 2021 stejně jako první polovina roku letošního představují těžkou zkoušku pro všechny zástupce byznysu. Pro podnikatelky, které často musejí skloubit práci s péčí o děti, to platí o to výrazněji.

Co dělá česká vláda pro to, aby v krizi podpořila firmy a živnostníky? Zasloužili by si v těžké době zejména omezení byrokracie a co nejpřívětivější podnikatelské prostředí?

"Ke snižování byrokracie se vláda zavázala v programovém prohlášení a jedná se tedy o velmi zásadní téma. Právě snižování administrativní zátěže v rámci podnikání totiž může pomoci nastartovat průmysl. Připravujeme celou řadu opatření, prostřednictvím kterých chceme výrazně snížit byrokratickou zátěž a s ní související náklady na provoz firem. Zaměřujeme se především na digitalizaci služeb pro podnikatele, kterou je třeba urychlit," říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

MPO připravuje také několik opatření z oblasti energetiky, kde by se například mělo zjednodušit povolování alternativních zdrojů energie, což se podle Síkely za současné energetické krize ukazuje jako zásadní.

Auditorem 15. ročníku se stala opět společnost Esop účetní a daňová kancelář.

Výjimečná podnikatelka

Generální partner projektu ČSOB udělí i letos cenu v kategorii Výjimečná podnikatelka.

"Jsme rádi, že můžeme být opět součástí tohoto skvělého projektu. Naše speciální cena nemá žádné pevné parametry ani kritéria, nicméně vedle tradiční obchodní a podnikatelské perspektivy (finanční zdraví či kvalita managementu) vždy při výběru zohledňujeme také společenský přínos oceněné firmy směrem do budoucnosti, tedy například v oblasti rozvoje a vzdělávání či udržitelnosti," říká ředitel útvaru Rozvoj obchodu a klimatická změna vztahového bankovnictví ČSOB Martin Pěchouček.

Teprve podruhé v historii bude udělena Cena odpovědného podnikání.

O tom, která z dam letos získá Cenu za digitální transformaci letos rozhodne dvojice hlavních partnerů Ocenění Českých Podnikatelek, společnosti Microsoft a DataClue.

Cena za inovativní řešení bude předána pod patronací Generali České pojišťovny, jež je také hlavním partnerem projektu.

Cena pro výrobní podnik v rukách české ženy bude letos předána společností In-Eko Team.

Dalšími partnery 15. ročníku Ocenění Českých Podnikatelek – OCP jsou:

Agrovápno

Auto Průhonice a.s.

AMSP ČR

A-Giga

Bewit

Camp Center International

Česká mincovna

Dvacetiminutovka

Eternal by Helena

Eternal Essence - Harmony Health & Soul

Etiflex

ET Pactum

Fit, zdraví, výživa ® & Dandelion

Harmonelo

Hotel Studánka

HMV Commerce Group (Airclean)

Inca Collagen

Klimsz

Ksena

Ogilvy

Palatinum

Photodienst Brno

SAMAK poradenská skupina

Soukromá klinika Logo

Tomas Arsov

Vere Prague

Zámek Loučeň a.s.

Celou tiskovou zprávu a více informací včetně možnosti registrace naleznete na Ocenění Českých Podnikatelek

Pro další informace v České republice můžete kontaktovat:

Agentura Helas, s.r.o., e-mail: helas@helas.org

Klíčová slova ČR-hospodářství-ženy-podnikání-ocenění-firmy-Agentura Helas

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.