Co přinese další ročník setkání správců sítí CSNOG 2022

Pořadatelé komunitního setkání českých a slovenských správců sítí CSNOG 2022 připravili dvoudenní program, který představí aktuální síťařská témata, mezi něž patří například různé pohledy na měření sítí, automatizace, BGP nebo mezinárodní podpora a pomoc v rámci ISP komunity. Program obohatí přednášky zástupců společností Kernum, Qrator Labs CZ, Flexoptix, NS1, dále Českého telekomunikačního úřadu, ČVUT nebo sdružení CZ.NIC a NIX.CZ.

Celé setkání odstartuje praktickým tutoriálem Ignase Bagdonase o BGP. Na něj naváže Vojtěch Bumba ze společnosti Kernum s příspěvkem o budování reputační databáze IP adres. Poté Michal Hrušecký zastupující projekt Turris ve své přednášce shrne, jak finišují práce na novém systému detekce hrozeb, jenž bude možné využít nejen pro bezpečná síťová zařízení Turris. Následovat bude příspěvek Shannona Weyricka ze společnosti NS1 a seznámení účastníků s open source analytickým nástrojem „pktvisor“ a jeho využitím v projektu Orb. Dále vystoupí také Marián Rychtecký ze sdružení NIX.CZ, jehož přednáška bude věnovaná procesu přechodu na VxLAN.

Odpolední blok začne přednáškou Alexandera Zubkova ze společnosti Qrator Labs CZ, jenž se bude věnovat problematice směrovacích cyklů v Internetu. Na něho naváže jeho kolega Alexander Kozlov s příspěvkem o měření spolehlivosti Internetu v České republice a na Slovensku. Odlišný pohled na problematiku měření představí Zbyněk Kocour z Fakulty elektrotechnické ČVUT, který popíše základní metody pro měření mobilních sítí s ohledem na komunikaci pomocí protokolu TCP a UDP s cílem analyzovat kvalitu služby QoS. Petr Hemerka představí měřící nástroje systému MSEK, jenž využívá Český telekomunikační úřad pro interní účely, ale mohou sloužit i široké veřejnosti. Na závěr prvního dne vystoupí Jaromír Novák s prezentací o dosavadním využívání klíčových kmitočtových pásem a budoucích regulačních krocích nastíněných v dokumentech státu.

Druhý den setkání otevře Tomáš Kubina, který ve své přednášce přiblíží využití NETCONF a gNMI při automatizaci v oblasti správy sítí. Zástupce studentské unie Sillicon Hill Jaroslav Zdeněk vystoupí s tématem fungování počítačové sítě spravované na studentských kolejích včetně řešení nestandardních situací. Maria Matějka ze sdružení CZ.NIC seznámí účastníky setkání s vícevláknovou verzí směrovacího démona BIRD. Po něm bude pokračovat Alexander Zubkov, jež se ve své již druhé přednášce na setkání bude věnovat automatickým aktualizacím prefix listu. Dále budou na programu vystoupení Alexandera Isavnina z Free Moscow University, Reneho Fichtmuellera z Flexoptix nebo Dmitry Kohmanyuka.

Kompletní program, registrační formulář a další důležité informace jsou k dispozici na webových stránkách setkání CSNOG 2022. Organizátoři upozorňují, že počet míst je omezen, a proto kdo má zájem se zúčastnit, ať se přihlásí včas. Pořadateli komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí - CSNOG 2022 - jsou sdružení CZ.NIC, NIX.CZ a CESNET.

Klíčová slova ČR-Slovensko-internet-počítače-služby-CZ NIC-firmy

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.