„Zastavte diskriminaci v Jižní Koreji,” žádá 155 mládežnických organizací generálního tajemníka OSN

Dne 10. srpna 2020 odeslalo 155 mládežnických organizací ze 62 zemí, sdružujících přibližně milion členů, otevřený dopis do OSN žádající ukončení diskriminace v Jižní Koreji vůči církvi Shincheonji a mezinárodní mírové organizaci HWPL, která má konzultativní status u Ekonomické a Sociální Rady OSN (ECOSOC).

Píší, že během období trvající pandemie nastalo více než 5500 případů porušení lidských práv členů církve Shincheonji. Většinu obětí tvoří mladí lidé, kteří musejí čelit diskriminaci na pracovištích, ve školách, domácímu násilí, a dokonce programům násilné konverze. Mezi případy spadá i úmrtí dvou členek „pádem“ z okna za nejasných okolností, zatímco byly doma se svými manžely, kteří byli v minulosti spojováni s domácím násilím.

Dále podotýkají, že pro mnohé z členů církve představuje diskriminace vyvolaná ve společnosti větší hrozbu než samotná nákaza virem. Ti, kteří jsou infikováni virem, jsou oběti a ne zločinci.

Iniciátor dopisu, zakladatel a ředitel Free Watch Afghanistan, Mobeenullah Aimaq, navrhl tento společný dopis mladých lidí po celém světě, aby bylo zastaveno pronásledování minorit a porušování lidských práv, které se objevuje v důsledku pandemie COVID-19.

V otevřeném dopise adresovanému generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi, Úřadu pro Koordinaci Humanitárních Záležitostí OSN (OCHA) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) zdůrazňuje, že „Soudní stíhání církve Shincheonji a organizace HWPL by mělo být ukončeno, aby byla zachráněna mezinárodní reputace vlády, která je známá jako zastánce míru všude na světě.“

V dopise je poukázáno na případy nespravedlivé diskriminace a útlaku vůči těmto organizacím ze strany korejské vlády a médií naplňujíce obavy generálního tajemníka OSN o „neúměrných dopadech na vybrané komunity, nárůstu nenávistných projevů a cílení na zranitelné skupiny“ způsobených pandemií COVID-19.

Bezprecedentním krokem je zadržení a vyšetřování 89letého předsedy církve Shincheonji a předsedy mírové organizace HWPL společně s dalšími vedoucími. Vláda těmto organizacím zrušila registraci a na základě „předpojatých a nepodložených tvrzení“ se zahájilo hloubkové daňové vyšetřování.

Ve sloupku The Korea Times s názvem “Může nepopulární sekta očekávat spravedlnost?”, přirovnal Michael Breen, výkonný ředitel Insight Communications, současné vyšetřování církve Shincheonji k „honu na čarodějnice“. Prohlásil, že Shincheonji je kvůli své nepopularitě snadným cílem pro politiky a všechny, kteří se vyjadřují na veřejnosti.

Společným dopisem mládežnické organizace vyjadřují nad situací v Jižní Koreji „velké znepokojení“ a žádají ukončení porušování lidských, sociálních i náboženských práv. K tomuto dopisu se připojilo i několik českých organizací.

zdroj: Free Watch Afghanistan

Klíčová slova Korea-OSN-církve-právo-vláda-koronavirus-lidská-firmy-HWPL Czech Rep.

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Zdravotnictví
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.