SANEP: DŮVĚRA VLÁDĚ*VLÁDA I PREMIÉR JAN FISCHER SE TĚŠÍ VĚTŠINOVÉ DŮVĚŘE

Premiér Jan Fischer a jeho dočasná tzv. úřednická vláda představují po sedmi měsících své činnosti na domácím, poněkud rozervaném, politickém kolbišti stabilní prvek politické důvěry. Prokázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, v němž více jak dvě třetiny tazatelů vyjádřily spokojenost jak se samotnou vládou, tak zejména s jejím premiérem Janem Fischerem.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 5. - 11. ledna 2010 proveden na reprezentativním vzorku 13,450 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 135 tisíc registrovaných uživatelů 27,120 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem + - 1 procentního bodu.

Tento průzkum společnosti SANEP, který dlouhodobě monitoruje spokojenost veřejnosti s činností vlády a jejího premiéra, tak potvrdil udržení rekordně vysoké důvěry, kterou Jan Fischer a vláda získali již počátkem listopadu loňského roku. Tehdy v průzkumu společnosti SANEP vyjádřilo spokojenost s premiérem Janem Fischerem 81 procent dotázaných. Tento rekordní výsledek, který mohou Janu Fischerovi lídři parlamentních stran jen závidět, si udržel i počátkem ledna 2010, kdy spokojenost s premiérem vyjádřilo 80,7 procenta respondentů. I přes rozdíl tří desetin procenta to oproti listopadu roku 2009 v tomto případě nelze vnímat jako pokles spokojenosti, ale naopak jako potvrzení rekordně vysoké důvěry veřejnosti. Rovněž vláda Jana Fischera, s níž bylo v listopadu loňského roku spokojeno 65 procent dotázaných, může být jako celek se svojí prací spokojena, neboť v listopadu si dokonce polepšila o 4,7 procentního bodu, je s ní tedy aktuálně spokojeno 69,7 procenta dotázaných.

Výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP je možné interpretovat i tak, že enormně vysoká úroveň spokojenosti široké veřejnosti jak s vládou, tak zejména s jejím premiérem Janem Fischerem, je důležitým stabilizačním prvkem domácí politické scény. V této souvislosti stojí za zmínku i fakt, že si tato tzv. úřednická vláda získala tak vysokou důvěru v době, kdy musí čelit celosvětové ekonomické krizi a jejím dopadům na domácí hospodářství.

Více na http://www.sanep.cz

Sanep je exkluzivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governace v kontextu globalizované společnosti ekonomiky.

Kontakt:

Oldřich Zajíc

Tiskový mluvčí

tel. 602 538 278

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-vláda-důvěra-SANEP-MÍNĚNÍ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.