Genencor a Eastman oznámili své úspěchy v biotechnologii

Na americkém ministerstvu zemědělství včera proběhla slavnost, v jejímž průběhu podepsal prezident William J. Clinton vládní nařízení na podporu bioenergie a bioproduktů. Společnosti Genencor a Eastman Chemical Company oznámily svůj záměr obchodně využít jejich nejnovější proces na výrobu kyseliny askorbové z glukózy, což je produkt rafinovaný z obilí. Proces, který do včerejšího oznámení v posledním roce výrazně pokročil vpřed, kombinuje to nejlepší z chemie a biotechnologie a naznačuje zásadní zlom v rozvoji chemikálií vyráběných z obilí. Kyselina askorbová (vitamin C) má na celosvětovém trhu hodnotu přibližně 600 miliónů USD.

Nový výrobní proces vyloučí několik chemických kroků, které je nutno použít při tradiční chemické syntéze vitaminu C, a je zcela hydratační. Využíváním tohoto chemického procesu se dosahuje výrazných úspor nákladů díky nižším kapitálovým nákladům (menší a více efektivní závody) a dosahuje se vyšších výnosů a produktivity. Tyto výhody jsou možné díky využití metabolické cesty a vylepšení chemických procesů. Dosah je však mnohem vyšší než jen výroba vitaminu C.

"Naše technologie využívají skupinu enzymů, které jsou schopné se transfomovat na jiné typy," řekl prezident a generální ředitel společnosti Genecor International Tom Mitchell. "Budujeme cestu pro výrobu kyseliny askorbové, ale jsme schopni syntetizovat další enzymy k výrobě jiných výrobků. To dokazuje, že použití biokatalyzátorů v chemické syntéze jsou životaschopné a hospodárné. Možným příspěvkem do budoucnosti této technologie bude to, že uvolní potenciál pro využití obnovitelného uhlíku získávaného v zemědělství pro výrobu hodnotných produktů," řekl Mitchell.

"Věříme, že biotechnologie bude mít důležitější postavení při výrobě chemikálií," řekl předseda správní rady a generální ředitel Eastman Chemical Company Earnie Deavenport. "Samozřejmě, že všechny chemikálie nemohou být vyráběny tímto způsobem, ale jejich zvyšující se počet bude mít v kombinaci těchto dvou disciplín, tedy biotechnologie a chemie, rozhodující pozitivní vliv na hospodářství a životní prostředí," dodal Deavenport.

Tato technologická revoluce byla společně financována konsorciem, které bylo tvořeno pěti společnostmi, a programem ATP (program pokročilých technologií) amerického ministerstva obchodu, což je program americké instituce National Institute of Standards a Technology. Mimo společnosti Genencor a Eastman jsou členy konsorcia také MicorGenomics Inc a Argonne National Laboratory. Společnosti získaly dohromady grant z ATP ve výši 15,6 miliónu USD, který byl přímo určen na rozvoj provozního systému nepřetržitých biokatalyzátorů (Continous Biocatalytic Operating System). Konsorcium bude pokračovat v rafinaci a vylepšování procesu během posledního roku, kdy trvá uvedený program.

ATP spolupracuje s průmyslem prostřednictvím projektů, na kterých se finančně podílí, aby rozvinul vysoce rizikové technologie, jako je například tato, které by měly velký hospodářský přínos pro celou společnost. "Genencor, Eastman Chemicals a jejich partneři udělali obrovský pokrok směrem ke splnění konečných výzkumných cílů programu," řekl ředitel ATP Lura Powell, Ph.D. "Úspěch při obchodním využití jejich technologie by mohl mít výrazně pozitivní vliv na americkou ekonomii v odvětví chemických procesů a jsme rádi, že jsme hráli úlohu při rozvoji základní technologie systému nepřetržitých biokatalyzátorů," řekl Powell.

Eastman se sídlem v Kingsportu v Tennessee vyrábí chemikálie, vlákna a plastické hmoty. Společnost měla v roce 1998 obrat 4,48 miliardy USD a má 16.000 zaměstnanců v 30 zemích.

Genencor, který je jedničkou mezi biotechnologickými firmami, má hlavní kanceláře v kalifornských městech Rochesteru, New Yorku, Palo Altu a v nizozemském Leidenu. Výrobní tovární firmy jsou provozovány v Cedar Rapids (Iowa), Elkhart (Indiana) a dále v Evropě, Latinské Americe a Číně.

Toto sdělení pro tisk můžete najít na následujících webových stránkách:

http://www.genencor.com a http://www.eastman.com.

Toto sdělení pro tisk a další podrobnější informace můžete najít na: http://www.noonanrusso.com. ots Original Text Service: Genencor International, Inc. Internet: http://www.newsaktuell.de

Kontakt: Angela Blackwell z Genencor, tel: (USA) 716-256-5200 Mark Wright z Eastman, tel: (USA) 423-229-1861; Ernie Knewitz z Noonan/Russo Communications tel: (USA) 212-696-4455, linka 204 Genencor International, Inc.

Webová stránka: http://www.eastman.com

Webová stránka: http://www.genencor.com

Klíčová slova Genencor Eastman

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.