Kolísání hodnoty a obavy o bezpečnost: Výzkum společnosti Kaspersky odhaluje, proč lidé nevyužívají kryptoměny

Společnost Kaspersky zkoumala trendy v oblasti kryptoměn a zjistila, že téměř polovina (48 %) uživatelů kryptoměn se obává finanční ztráty kvůli jejich volatilitě, a přestala tak digitální měny používat. Kromě toho 10 % respondentů již o své peníze přišlo a odvrací se kvůli tomu od investování.

Nedávný pokles trhu v roce 2022 spolu s neustávající škodlivou aktivitou vedl ke krizi likvidity a zanechal v mnoha majitelích kryptoměn pocit nejistoty ohledně jejich investic. Tyto problémy držitele digitálních měn děsí, což některé vede k tomu, že se dalším investicím raději vyhýbají, nebo dokonce toto odvětví zcela opouštějí. Tyto trendy jsou hlavními faktory, které podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kaspersky vedou některé dřívější kryptoměnové nadšence k tomu, že přestávají digitální měny používat.

Hlavní překážkou širšího přijetí kryptoměn je kolísání jejich hodnoty neboli volatilita. Skutečnost je taková, že 48 % respondentů uvedlo, že se bojí kryptoměny používat, protože nechtějí riskovat ztrátu peněz. Bohužel, 10 procent respondentů už ztráty v důsledku poklesu hodnoty měny zažilo. Obavy z finančních ztrát v důsledku volatility měny mají dokonce i ti, kteří kryptoměny nevlastní. Ohromných 61 procent z nich pak uvedlo, že odmítají kryptoměny používat, protože se obávají rizika ztráty svých peněz.

Mezi další překážky přijetí patří nedostatek hmotných aktiv, která by kryptoměnu kryla (14 % respondentů), a riziko odhalení osobních údajů při kybernetickém útoku (6 % respondentů). Tato zjištění naznačují, že klíčovými problémy pro širší přijetí kryptoměn jsou stabilita a bezpečnost. Každý osmý respondent již kryptoměnám nedůvěřuje vůbec.

Pokud jde o názory uživatelů, je situace poněkud rozporuplná. V asijsko-pacifickém regionu 41 % respondentů uvedlo, že jejich očekávání byla překonána, zatímco 35 % uvedlo, že nebyla naplněna. V Evropě, kde se zklamání ohledně investice do kryptoměn objevuje nejčastěji, však 41 procent respondentů uvedlo, že jejich očekávání byla naplněna jen do určité míry nebo vůbec. V porovnání s tím jen 26 procent uvedlo, že kryptoměny jejich naděje splnily.

"Navzdory problémům, kterým odvětví kryptoměn v současnosti čelí, je důležité si uvědomit, že se pořád jedná o relativně nový a inovativní prostor s ohromným potenciálem. Stejně jako u každé nově vznikající technologie se i zde vyskytnou bolesti růstu a neúspěchy, ale dlouhodobé vyhlídky by mohly být pro kryptoměny nadále příznivé. Kryptoměnoví nadšenci mohou minimalizovat riziko ztráty peněz nebo osobních údajů a chránit se před souvisejícími hrozbami zvýšením bezpečnostních opatření,“ komentuje Marc Rivero, bezpečnostní výzkumník v týmu globálního výzkumu a analýz společnosti Kaspersky. Celou zprávu si můžete přečíst na blogu společnosti Kaspersky.

Chcete-li maximalizovat výhody plynoucí z bezpečného používání kryptoměn, odborníci společnosti Kaspersky mimo jiné doporučují:

- Používejte silná a jedinečná hesla: Vytvoření silných a jedinečných hesel pro každý z vašich kryptoměnových účtů může pomoci zabránit prolomení hesla a útokům hrubou silou.

- Vyhněte se phishingovým útokům: Phishingové útoky jsou pokusy o podvodné vylákání přihlašovacích údajů nebo osobních informací. Dávejte si pozor na podezřelé e-maily nebo odkazy, a před zadáním přihlašovacích údajů vždy dvakrát zkontrolujte adresu URL.

- Nesdílejte svoje soukromé klíče: Vaše soukromé klíče odemykají vaši peněženku s kryptoměnami. Uchovávejte je v tajnosti a nikdy je s nikým nesdílejte.

- Vzdělávejte se: Informujte se o nejnovějších kybernetických hrozbách a osvědčených postupech k zajištění bezpečnosti vaší kryptoměny. Čím víc budete vědět, jak se chránit, tím líp budete moct kybernetickým útokům předcházet. Při pořádání firemních školeních o zvyšování povědomí o bezpečnostních hrozbách se ujistěte, že jejich osnovy zahrnují také informace o zabezpečení kryptoměn.

- Používejte bezpečnostní řešení: Spolehlivé bezpečnostní řešení ochrání vaše zařízení před různými typy hrozeb. Portfolio společnosti Kaspersky zabraňuje všem známým i dosud neznámým podvodům s kryptoměnami a také neoprávněnému využití výpočetního výkonu počítače k těžbě kryptoměn.

*Společnost Kaspersky pověřila společnost Arlington Research, aby provedla kvantitativní globální on-line průzkum, kterého se zúčastnilo 12.000 lidí z 16 zemí, mezi něž patří Brazílie, Francie, Indie, Kolumbie, Malajsie, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika, Španělsko, Švýcarsko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Velká Británie, Rakousko a USA.

Klíčová slova ČR-internet-měna-trh-Kaspersky-Taktiq Communications

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.