The Last of Us: Kyberzločinci před premiérou očekávaného seriálu znovu vykrádají peněženky fanoušků

„The Last of Us“, jeden z nejočekávanějších seriálů podle stejnojmenné hry pro PlayStation, bude konečně uveden 15. ledna 2023 na kanálu HBO. Kyberzločinci počítají s tím, že díky seriálu získá univerzum „The Last of Us“ statisíce nových fanoušků, a spřádají plány, jak toho zneužít. Konkrétně již třeba podvodně lákají na hru pro PlayStation, což je velmi neobvyklé. Navíc, aby infikovali oběti malwarem, nabízejí ke stažení hru The Last of Us pro PC, i když tato verze nebyla ve skutečnosti ještě vydaná.

Po zhlédnutí The Last of Us si mnozí diváci určitě budou chtít hru, která byla předlohou seriálu, zahrát a sami ovládat akce svých oblíbených postav. Pokud se však dosud o tuto herní sérii nezajímali, pravděpodobně nebudou vědět, že videohra The Last of Us byla zatím určena výhradně pro PlayStation a že vydání prvního dílu hry pro PC je naplánováno až na březen 2023.

Kyberzločinci této nedostatečné informovanosti veřejnosti už aktivně využívají. Výzkumníci společnosti Kaspersky našli stránku, která nabízí stažení hry The Last of Us Part II na PC. Lidé, kteří nevědí, že tato verze hry ještě není pro PC k dispozici, si místo skutečné hry stáhnou škodlivý soubor. Ten se pak může v počítači nepozorovaně skrývat celé roky – nezjistíte, že je něco v nepořádku, protože nemusí způsobit žádnou viditelnou škodu, jen bude tiše dělat svoji práci.

Odborníci společnosti Kaspersky také objevili podvodnou stránku, která nabízí aktivační kód pro hru The Last of Us. Aby si mohli soubor s kódem stáhnout, mají si zájemci nejprve vybrat jeden z „dárků“, které obdrží spolu se hrou, například zcela nový PlayStation 5 nebo dárkovou kartu do hry Roblox v hodnotě 100 amerických dolarů. Poté jsou však ještě vyzváni, aby zadali svoje přihlašovací údaje a údaje o bankovní kartě k zaplacení poplatku za provizi. Poskytnutím těchto údajů podvodníkům se lidé ve skutečnosti připraví o peníze, přičemž jejich osobní údaje můžou být později znovu použity v dalších podvodných schématech.

"Vzhledem k tomu, kolik let na tento seriál miliony fanoušků čekaly, můžeme očekávat, že The Last of Us bude opravdovým hitem. Je zajímavé, že kyberzločinci nyní místo nabídky předpremiérového přístupu k seriálu zvolili jinou cestu a šíří škodlivé soubory vydávající se za hru. To znamená, že mezi hlavní cílovou skupinu kyberzločinců patří hráči, a to zejména ti noví, kteří ještě nemají dostatečné znalosti o kyberbezpečnosti a kyberzločinci budou proto vymýšlet další a další způsoby, jak je zneužít. Buďte opatrní a kontrolujte, zda je vaše vytoužená hra na konkrétní platformě vůbec dostupná, stahujte hry pouze z oficiálních obchodů s aplikacemi a nezapomeňte používat důvěryhodné bezpečnostní řešení,“ komentuje Olga Svistunová, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

Aby se uživatelé nestali obětí škodlivých programů a podvodů, společnost Kaspersky doporučuje:

● Ignorujte odkazy slibující předpremiérové sledování filmů nebo TV seriálů. Pokud máte pochybnosti o pravosti obsahu, obraťte se na příslušného poskytovatele.

● Před zadáním osobních údajů zkontrolujte pravost webové stránky a ke sledování nebo stahování filmů používejte pouze oficiální, důvěryhodné webové stránky. Pečlivě zkontrolujte formáty adres URL a správný zápis názvů společností.

● Věnujte pozornost příponám stahovaných souborů. Soubor s videem nebude mít nikdy příponu .exe nebo .msi.

● Používejte spolehlivé bezpečnostní řešení, napříkladKaspersky Security Cloud, které identifikuje škodlivé přílohy a blokuje podvodné stránky.

Kontakt pro média:

Darko Natalic

Corporate Communications Manager Eastern Europe & Israel at Kaspersky

e-mail: Darko.Natalic@kaspersky.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-Rusko-kriminalita-internet-firmy-Kaspersky-Taktiq Communications

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.