Týden hrdinů: Malý hrdina a Hrdina provozu pro ZŠ Praha 7

Jako již tradičně i letos představí složky integrovaného záchranného systému svou dennodenní práci široké veřejnosti na Výstavišti Praha v rámci akce Den hrdinů, a to již 24.9. od 11. hodin. Ještě než se však setkají a představí ti, kteří denně zachraňují nejen naše životy a zajišťují prevenci pro naše bezpečí, Výstaviště Praha připravilo ve spolupráci s městskou částí Praha 7, složkami IZS a dalšími partnery školení pro děti z prvního i druhého stupně ZŠ Praha 7 v rámci Týdne hrdinů - Malý hrdina pro žáky prvního stupně a Hrdina provozu pro žáky druhého stupně.

Akce pro žáky prvního stupně Malý hrdina je zaměřena zejména na prevenci, ať už požárů, bezpečného chování na internetu nebo zásady první pomoci. Žáky druhého stupně pak v rámci Hrdiny provozu zástupci Asociace autoškol, Dopravního podniku hl. m. Prahy, BESIP a Planetária Praha připraví na zkoušky v autoškole, názorně předvedou brzdnou dráhu tramvaje Zabijačka nebo představí historii vývoje dopravních prostředků do vesmíru.

"Týden hrdinů je pro nás aktivita, kterou chceme do dalších let rozšiřovat a školení pro žáky základních škol poskytnou ve spolupráci s našimi partnery maximálnímu počtu dětí. Důležitou součástí těchto dnů jsou dynamické ukázky, protože co lépe řekne teenagerovi se sluchátky v uších na ulici, že tramvaj před ním na poslední vteřinu skutečně nezabrzdí než praktická ukázka se samotnou tramvají. Pro menší děti pak vidím jako naprosto nezbytnou prevenci bezpečného chování na internetu, což je vedle základních prvků první pomoci dnes už stejně důležité téma, kde právě prevence může zachránit řadu dětí před online šikanou, o které snad už denně čteme v médiích," komentuje letošní Týden hrdinů Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s. a zakladatel akce Den hrdinů.

Malý hrdina

Od pondělí 19. 9. až do čtvrtka 22. 9. proběhne v Hale 13 v Pražské tržnici vždy od 08:30 do 12:30 hod. v rámci akce Malý hrdina školení pro třídy prvního stupně ZŠ Praha 7 (2. a 4. třídy, cca 1000 dětí) v oblastech:

- prevence požárů (HZS),

- zásady první pomoci (ZZS),

- dopravní bezpečnost (MP),

- bezpečné chování na internetu (PČR).

Na závěr dopoledne proběhne vždy dynamická ukázka záchranných složek přímo na místě.

"Akce Týden hrdinů se každoročně zúčastní na 1000 dětí z prvního stupně našich základních škol. Letos je poprvé část programu věnována také žákům 8. a 9. tříd, takže se budeme těšit na ještě hojnější účast. V rámci Týdne hrdinů se děti seznamují se zásadami bezpečného chování v nejrůznějších životních situacích, jako je pohyb v silničním provozu, poskytnutí první pomoci či prevence požárů. Za velmi důležité téma považuji také bezpečnost na internetu. I velmi malé děti dnes umí používat počítače, tablety či chytré telefony a často také komunikují na sociálních sítích, s čímž jsou spojena mnohá nebezpečí. Je potřeba učit děti tato nebezpečí rozpoznat a správně na ně reagovat stejně tak, jako je od útlého věku učíme rozhlédnout se na přechodu," uvedla radní Prahy 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.

Hrdina provozu

Pro děti druhého stupně ZŠ Praha 7 (8. a 9. třídy, cca 500 dětí) bude připraveno ve dnech 19. a 20.9. vždy od 8.30 do 13.30 hod. na točně tramvaje Výstaviště Praha školení v souvislosti s bezpečným pohybem v běžném městském silničním provozu a příprava na autoškolu. Akce probíhá ve spolupráci s:

- Dopravním podnikem hl. m. Prahy – tramvaj ZABIJAČKA (názorné ukázky délky brzdné dráhy tramvaje, možnost nastoupení do kabiny řidiče apod.),

- BESIP (kampaň 13 minut – příprava budoucích řidičů, bezpečnost v dopravě),

- Asociací autoškol (výběr autoškoly a zkušební testy)

- Planetária (promítání názorného videa a historie vývoje dopravních prostředků do vesmíru)

"BESIP je partnerem této tradiční akce podporující bezpečný pohyb v silničním provozu již několik let. Naší letošní ambicí je oslovit všechny její mladé účastníky, zejména budoucí žáky autoškol, kterým chceme nabídnout praktické rady a tipy na správný výběr autoškoly. Kvalitní příprava budoucích řidičů je z našeho pohledu základním předpokladem pro celkové zlepšení bezpečnosti silničního provozu v České republice a je i jedním z hlavních témat, který BESIP v letošním roce aktivně řeší," říká vedoucí Samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Záštitu pro akci poskytli:

- primátor hl. m. Prahy MUDr. Zdeněk Hřib

- starosta MČ Praha 7 Mgr. Jan Čižinský

- Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

- Ministerstvo obrany ČR

- Ministerstvo vnitra ČR

- policejní prezident Policie ČR generálmajor Martin Vondrášek

Partnery akce jsou:

BESIP, V Invest, Správa služeb hl. m. Prahy, MHMP a Městská část P7.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-školy-hasiči-zdraví-policie-základní-firmy-Výstaviště Praha

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.