V Praze se setkají děti z umělého oplodnění

V neděli 11. září proběhne celostátní setkání dětí, které se narodily za pomoci lékařů z Centra reprodukční medicíny ISCARE. Akce se koná v zábavním parku Krtkův svět v Praze, po dvouleté pauze.

Tým Centra reprodukční medicíny ISCARE pomohl od svého vzniku v roce 1995 na svět více než 12.000 dětem, pro které se vžil lidový výraz "děti ze zkumavky". Celostátní setkání rodičů a dětí s lékaři a sestřičkami proběhne po dvouleté pauze 11. září od 09:00 v zábavním parku Krtkův svět v Horních Měcholupech. Setkání připomíná fakt, že každé desáté české dítě se narodí díky asistované reprodukci a upozorňuje na dlouhodobě nepříznivý trend stoupající neplodnosti českých párů.

Děti s rodiči se mohou těšit na řadu aktivit - po celém areálu budou probíhat různorodé soutěže či oblíbené malování na obličej. Dopoledne proběhne také hudební vystoupení Bobíka, děti dále zabaví Myš a Maš. V plánu je také hromadné focení. "Posledního setkání se zúčastnilo asi 400 dětí a věříme, že i letos se účast bude počítat ve stovkách navzdory tomu, že jsme se v minulých dvou letech kvůli pandemii nepotkali," těší se generální ředitel pražské kliniky ISCARE Ing. Tomáš Juříček.

Roste neplodnost i úspěšnost IVF

Akce upozorňuje na stále častější problémy se založením rodiny, kterým v současné době čelí asi každý pátý pár. Díky asistované reprodukci u nás na svět přichází každé desáté dítě. říká MUDr. Jan Lacheta, primář IVF oddělení klinického centra ISCARE. To vzniklo jedno z prvních zařízení reprodukční medicíny u nás.

Jako neplodný je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Za neplodnost podle lékařů může nejčastěji trend odkládání rodičovství na pozdější dobu, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, ale i snižující se kvalita spermií u mužů v důsledku životního stylu. "Rizikovými faktory jsou v tomto ohledu stres, kouření, konzumace alkoholu či nedostatek pohybu," vysvětluje MUDr. Jan Lacheta.

Kontakt:

e-mail: martin@eckstein.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-zábava-neplodnost-firmy-ISCARE

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.