Kyjovský startup Myco nahrazuje polystyren houbovým myceliem. Nápad ho dostal až mezi šestici finalistů soutěže E.ON Energy Globe

Markéta Pavleje je patronkou projektu Myco

Markéta Pavleje je patronkou projektu Myco

Výrobky z houbových  vláken, které mohou nahradit polystyren Start up Myco usiluje o vítězství v soutěži E.ON Energy Globe

David Minařík z Kyjova přemýšlel, jak nahradit jednorázové plastové výplně a obaly tak, aby nezatěžovaly přírodu. Přišel na nápad, kdy díky houbovému myceliu lesklokorky a organickým zbytkům vznikne odolná a zároveň plně rozložitelná náhražka polystyrenu. Založil proto biotechnologický startup Myco, který vyrábí materiál pro kompostovatelné výplně do kartonových krabic či dárkové krabičky. Minaříkova idea zaujala i porotu tuzemské prestižnější ekologické soutěže E.ON Energy Globe, díky čemuž Myco postoupilo mezi jejich šest finalistů. Patronát nad projektem v rámci E.ON Energy Globe převzala foodblogerka Markéta Pavleje alias Kitchenette.

Materiál vzniká z lokálních organických zbytků, jako jsou byliny, konopná koudel, papírový či jiný rozložitelný odpad. Podhoubí lesklokorky pak ve svými vlákny uvnitř formy spojí všechny součásti dohromady, až vznikne požadovaný tvar.

„V Mycu mi udělali ohromnou radost, že vymysleli plnohodnotně kompostovatelnou náhradu polystyrenového odpadu. Navíc ekonomickou a ekologickou, i proto jsem se rozhodla stát hrdou patronkou projektu Myco ve finále soutěže E.ON Energy Globe,“ říká Markéta Pavleje.

Výherce vzejde z hlasování veřejnosti. Lidé mohou pro projekt Myco hlasovat na webových stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září tohoto roku. Vítěz soutěže E.ON Energy Globe bude představen na slavnostním galavečeru, který 22. 10. 2022 ve 22:10 hodin odvysílá i Česká televize.

Vítěz získá hlavní cenu 300 000 korun. S prázdnou neodejdou ani hlasující

Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300 000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. „V E.ONu věříme, že cesta udržitelnosti je společnou cestou nás všech a snažíme se k tomu tak i přistupovat. Už to samozřejmě není jen o třídění odpadu nebo zřeknutí se plastových obalů, ale o celkovém přístupu. I proto je skvělé, kolik nápadů se do letošního ročníku přihlásilo,“ připomíná Claudie Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.

Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko, Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10 000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už neuvěřitelných 3339 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=RujnEdWznF0

Klíčová slova ČR-ekologie-odpady-obaly-E.ON ČR-Myco

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zpracovatelský a výrobní průmysl
Obchod, marketing
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.