Návštěvníci Výstaviště Praha mohou jako jedni z prvních v Česku zažít jízdu budoucnosti!

Výstaviště Praha se připojilo k projektu testování elektrických samořiditelných minibusů ve spolupráci s výzkumnou organizací PowerHUB, která technicky zajišťuje provoz minibusu estonské společnosti AuveTech. Nejen Pražané si tak mohou dopřát i díky podpoře hl. m. Praha unikátní zážitek v podobě jízdy budoucnosti po areálu Výstaviště v samořídícím minibusu, jehož maximální rychlost je omezena na 28 km v hodině s dojezdem 60 kilometrů.

Jízdu autonomním minibusem estonské společnosti AuveTech, která na vývoji pracovala tři roky a aktuálně připravuje další generaci, si mohou zájemci objednat na webu Výstaviště Praha, a to až do konce srpna. Aktuální model jede maximální rychlostí 28 kilometrů za hodinu a na jedno nabití ujede 60 kilometrů. K dispozici je osm míst pro stejný počet cestujících, vůz je také vybaven plošinou pro tělesně postižené cestující.

"Návštěvníci Výstaviště si mohou jízdu samořiditelným minibusem vyzkoušet jako jedni z prvních v Česku, což nás skutečně velmi těší. Výstaviště totiž vždy bylo a bude také místem pro prezentaci zajímavých technických novinek. Nejmodernější technologie navíc dokážou nejen zpříjemňovat život, ale také výrazně napomáhat k udržitelnému podnikání, které je samozřejmě jedním z našich cílů. Proto jsme uvítali nejen možnost spolupráce s PowerHUB, ale i možnost nabídnout tento zážitek jako další zajímavou atrakci našim návštěvníkům,“ komentuje unikátní projekt na Výstavišti Jan Stanko, člen představenstva.

Toufik Dallal, ředitel akceleračních programů společnosti PowerHUB z.ú., pak doplňuje: „Takzvaná autonomní auta se dokážou pohybovat na zadané trase bez řidiče, vyhýbat se překážkám, nebo i sama zastavit v případě, že jim do cesty někdo nečekaně vběhne. Vůz je pro to vybaven nejen řadou kamer, ale i LIDARem, tedy laserovým radarem.“

V rámci testovacího provozu je ve voze také operátor, který by převzal řízení v případě vzniku situace, kterou by vozidlo nedokázalo vyřešit. Standardně minibusy využívají radary, senzory a zastavit zvládnou třeba i před dítětem nebo zvířetem, které zrovna vběhlo na vozovku. Minibus je schopen okamžitě zastavit a poté se opět plynule rozjet. Trasa je nejdříve mapována prostřednictvím senzorů na minibusech, kdy je zaznamenáno celé okolí. Naskenovány jsou všechny překážky a data jsou přenesena do mapy pro autonomní vozidlo. Ta už pak jen sama reagují na nečekané situace.

"Jedná se o premiérový provoz těchto vozidel v Česku. Praha se tím řadí mezi další pokroková evropská města, která testují vymoženosti této nejmodernější mobilitní technologie a způsoby jejich integrace do sítě městské hromadné dopravy,” doplňuje Toufik Dallal.

Stále více evropských měst experimentuje nebo plánuje vyzkoušet technologie kyvadlové dopravy bez řidiče. Např. minulý týden město Talinn oznámilo, že totožná vozidla nasadí na 1,8 km dlouhé trase v západní části města. Další evropská města, jako například skotské město Inverness a italský Turín, rovněž nasadí autonomní autobusy do testovacího provozu.

Kde:

Na okružní trasu ve spodní části Výstaviště můžete nastoupit na zastávce na prostranství u tzv. Bruselské (festivalové) brány ze Stromovky.

Kdy:

Zkušební jízdu si lze objednat až do 31. 8., vždy v 15minutových intervalech*

https://navystavisti.cz/udalosti/jizda-budoucnosti/

https://powerhub.reenio.cz/cs/

V kolik:

Po–Ne 15:00–20:00 hod.*

Cena:

50 Kč na osobu starší 15 let.

Děti 6-15 let 20 Kč, do 6 let zdarma.

Senioři nad 65 let a ZTP/P zdarma.

Rodinné vstupné 100 Kč / 2 dospělí + max. 4 děti.

Rezervace a platba probíhá po načtení QR kódu.

Pro objednání jízdy je nutná rezervace!

*Provoz může být omezen v průběhu některých akcí.

Více na: www.navystavisti.cz

Kontaktní údaje PowerHUB:

Toufik Dallal

E: toufik@powerhub.cz

O společnosti PowerHUB

PowerHUB je výzkumný institut zaměřený na veřejné šíření výstupů výzkumu a vývoje, transfer technologií, vlastní výzkum a zprostředkovatelské činnosti v oblasti inovací. Jeho provoz je řízen v souladu s platnými metodikami Evropského inovačního a technologického institutu.

Úlohou PowerHUB je podporovat a propojovat různé subjekty napříč spektrem s cílem posílit digitalizaci a budovat komunitu zaměřenou na inovace. Naší vizí je stát se vedoucím centrem pro oblasti energetiky, mobility, autonomní dopravy, Smart City, ICT a Life balance ve střední a východní Evropě. PowerHUB úzce spolupracuje se startupy, podniky, výzkumnými a vývojovými a vzdělávacími organizacemi, investory a veřejnými a vládními institucemi.

Více informací o společnosti PowerHUB se dozvíte na webu www.powerhub.cz , Twitteru: @PowerHUBcz, LinkedIn, Facebooku nebo YouTube.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-doprava-automoto-zajímavosti-automobilová-firmy-PowerHUB-Výstaviště Praha

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.