Unikátní výstava korun na zámku Loučeň

Zajímá Vás, jaké koruny nosil Karel IV.? Během červencových svátků budete mít jedinečnou příležitost si všechny čtyři koruny, kterými byl Karel IV. pyšným nositelem, prohlédnout. Výstava těchto unikátních klenotů proběhne v prostorách zámku Loučeň v úterý 5. července a ve středu 6. července.

Karel IV. byl nositelem celkem čtyř korun – Říšské (císařské), Svatováclavské, Římské a Železné (Lombardské). JUDr. Oldřich Beneš se společností MARIE z. s. nechal všechny tyto koruny zpracovat předním českým klenotníkem Jiřím Urbanem a na jejich podobu se můžete přijet na Loučeň podívat během obou červencových svátků.

Koruny Karla IV. jsou na loučeňském zámku vystavovány pravidelně. První dvě zde byly veřejnosti představeny již v roce 2016 u příležitosti výročí narození Karla IV. Třetí zmiňovaná koruna byla poprvé představena veřejnosti opět na zámku Loučeň u příležitosti vědecké konference Karel IV. V červenci se dočká svého premiérového představení ještě čtvrtá koruna, Železná, a spolu s ostatními bude na zámku Loučeň zpřístupněna veřejnosti.

„Karel IV. Je se zámkem Loučeň spjat víc, než je na první pohled patrné. Vzhledem k nepopíratelné důležitosti tohoto panovníka jsme Karlovi IV. věnovali jeden z našich zámeckých labyrintů – Královský labyrint, který je vybudován dle středověkých předloh.“, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Je nám tedy velkou ctí, že již potřetí můžeme veřejnosti nabídnout tuto unikátní výstavu královských korun a připomenout si tak společně odkaz Karla IV.“, doplňuje kastelán.

Unikátní výstava si zaslouží unikátní prostor. K zámku Loučeň neodmyslitelně patří také Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který ale není součástí prohlídkového okruhu a není tak návštěvníkům běžně přístupný. Loučeňští tak pro výstavu korun zvolili právě ty nejcennější prostory areálu a výstavu umístí do prostor tohoto krásného barokního kostela. „Když se nám naskytla možnost uspořádat tuto unikátní výstavu, o vhodných prostorách jsme neváhali ani minutu. Takto exkluzivní výstava si zaslouží důstojný prostor, kterým náš kostel nepochybně je.“, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán.

Výstava korun proběhne během červencových svátků v termínu 5. – 6. července a bude přístupná v rámci běžného vstupného v čase 09:00 – 18:30.

Zámek Loučeň je otevřen denně, ve všední dny od 09:00 do 18:30, o víkendech od 09:00 do 20:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/.

Kontakt: PR manager - Bc. Vendula Knapová, e-mail: vendula.knapova@zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-památky-klenoty-Zámek Loučeň

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.