Čtvrteční výpadek v Praze prověřil připravenost datových center

Mimořádně rozsáhlý výpadek elektrického proudu ve čtvrtek 2. června 2022 dopoledne na 40 minut zasáhl velkou část hlavního města, což pocítily desítky tisíc domácností, tisíce cestujících a stovky firem. Jak se s tímto výpadkem popasovalo známé datové centrum Coolhousing?

Reálný stav infrastruktury

Neočekávané a neohlášené výpadky dodávek elektrické energie jsou reálným prověřením připravenosti datových center v rámci jejich napájecí a zálohové infrastruktury a krizových scénářů klientské podpory. V těchto někdy nervy drásajících situacích dochází k pomyslnému lámání chleba a zákazníkům se nabízí skutečný pohled na technický stav datového centra, který se může trochu lišit od oficiálních sdělení. Čtvrteční výpadek byl zkouškou pro hostingové společnosti z pravé části břehu Vltavy, kde také sídlí již 19 let telehouse a datové centrum Coolhousing.

Automatizovaný režim a nezávislé přívody napájení

V Coolhousingu během 40 minut dlouhé odstávky elektrické energie se jejich celá napájecí infrastruktura plně automatizovaně přepnula na záložní infrastrukturu a po celou dobu výpadku chodovské rozvodny nebyl nahlášen ani jeden incident ze strany jejich klientů, nebo jejich služeb. Podle vedoucího obchodního oddělení Jiřího Dvořáka, datové centrum Coolhousing během posledních let investovalo nemalé částky do veškeré infrastruktury. "Už více než dva roky provozujeme v datacentru dva nezávislé přívody napájení ze dvou trafostanic, přičemž na každém přívodu je připojen samostatný dieselový generátor". V průběhu jarních měsíců letošního roku Coolhousing rozšířil z důvodů zvýšené poptávky napájecí kapacitu své infrastruktury a instaloval třetí okruh centrální UPS, tudíž nyní v datovém centru provozují 3 na sobě nezávislé okruhy UPS.

Pravidelné testy a revize

Veškerá napájecí infrastruktura Coolhousingu také kromě rozšíření podléhá pravidelným revizím i pravidelným zkouškám pod zátěží. "Právě pravidelné zkoušky, a to především pod zátěží, jsou něco, co málo, kdo dělá a to je velká chyba. I když otestujete připravenost UPS i dieselu, ono to chce při testu dost odvahy shodit hlavní jistič. Ale když se něco pokazí při testu, tak máte šanci přejít okamžitě zpět na síť a nic se neděje. A když pak dojde na skutečně ostrý start jako ve čtvrtek, dojdete si v klidu na kávu – pokud máte kávovar též zálohovaný dieselgenerátorem jako my," uzavírá s nadsázkou Jiří Dvořák.

Kontakt:

Datové centrum Coolhousing

e-mail: info@coolhousing.net

Web: www.coolhousing.net

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-energie-Praha-firmy-Coolhousing

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.