Tisková zpráva ze 78. sněmu České stomatologické komory

Ve dnech 14. až 15. května 2022 se ve Špindlerově Mlýně konal 78. sněm České stomatologické komory. Na dvoudenním jednání se jedním z důležitějších témat stala také otázka dostupnosti stomatologické péče v České republice.

Nejde nechat pojištěnce bez stomatologie, kterou si zaplatili!

Lidé si povinně platí zdravotní pojištění a musí za něj dostat příslušné, jakkoli základní, zdravotní služby. Nebo jim zdravotní pojišťovny musí vrátit peníze, aby si mohli služby nakoupit. Není rozdílu mezi nutností plnit pojištění kupříkladu havarijní a zdravotní. V České republice je nadstandardní množství zubních lékařů (30 % nad průměr EU), ale mnozí nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Pokud budou stomatologové placeni alespoň tak jako jiné specializace v ČR a peníze se přestanou přerozdělovat zejména ve prospěch nemocnic, systém může fungovat v řádu měsíců. Česká stomatologická komora vymyslela systém s VZP, který zajistil stomatologa stovkám tisíců pojištěnců. S "malými zdravotními pojišťovnami" byl vyvinut systém, který zajistil masivní registrace ve velmi problematických regionech. Řešení není složité. Pojišťovny mají peníze na účtech. Je jich tam dokonce tolik, že si z nich stát, ne zcela legitimně, vzal 14 miliard korun na (z jeho pohledu) důležitější priority, než jsou nemocní lidé. Pokud má nějaký kraj pocit, že je někde nedokonalá dostupnost, tak je třeba upozornit na to, že kraje dostávají finance od státu a utrácejí miliardy ve zdravotnictví. Opravdu nejde zaplatit jednotky milionů, pokud mají pocit, že někde chybí stomatolog? I starostové mohou podpořit stomatologické ordinace v menších obcích a městech. Volání do médií k ničemu není. Neustále slýcháme tytéž politiky, kteří nezřídka sami podnikají ve stomatologii anebo naslibovali mnohé voličům, ale peníze pro stomatologické pacienty neuvolnili. Nepochybně je hodně uslyšíme při podzimních volbách.

Situaci však změní jen činy. Kapacity a peníze jsou. 14. až 15. května 2022 jednala na svém sněmu Česká stomatologická komora mimo jiné o tom, jak řešit tuto situaci. Tu od nového roku mapuje agregovaná platba, která konečně ukazuje, kdo lékaře nemá a kdo jen chce "lepšího". Česká stomatologická komora velí k zásadní reformě, kterou připraví a nabídne zákonodárcům, ministerstvu, krajům, obcím, a hlavně svému klíčovému partnerovi – zdravotním pojišťovnám. Vše je potřeba přesně monitorovat a počítat, což v minulém období činila komise při Ministerstvu zdravotnictví. Ta se v novém období dosud nesešla. Kromě jiného poskytovala podle jasného klíče dotace nejvíce postiženým obcím. Česká stomatologická komora systém zorganizuje, pokud bude moci, po vzoru a po dohodě s našimi kolegy v Německu a v Rakousku. Je připravena pomoci, neboť máme know-how a odborné kapacity. Pacient musí dostat to, co si ve zdravotním pojištění zaplatil. Kromě úžasné péče o hyperdrahé diagnózy je potřeba zajistit i primární péči o 11 milionů současných obyvatel a pojištěnců v České republice. Kdo má zájem o informace a řešení, Česká stomatologická komora je mu k dispozici.

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Česká stomatologická komora

prezident

ikona TZ 78. sněm ČSK

Kontakt:

Mgr. Veronika Dufková

tisková tajemnice ČSK

e-mail: dufkova@dent.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-Česká stomatologická komora

Oblast
Olomoucký (ol)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.