Květnomluva na Zámku Loučeň

Z květin se na Zámku Loučeň již za pár dní stanou průvodci! Jak samotný název akce napovídá, květiny budou v měsíci květnu hrát hlavní roli jak při prohlídkách zámecké expozice, tak při procházce zámeckým parkem. Porozumět řeči květin můžete přijít od této soboty 30. dubna až do 5. června 2022.

Květnomluva se na zámku Loučeň objeví již po druhé, ale za jejím vznikem stojí částečně náhoda. První myšlenka na proměnu květin v průvodce totiž přišla na jaře roku 2021, kdy nebylo možné vlivem protiepidemických opatření provádět skupinové prohlídky. Jak mají loučeňstí ve zvyku, i s touto překážkou se dokázali netradičně vypořádat a vznikl tak krásný nový projekt, který v loňském roce sklidil i návštěvníků velký úspěch.

„Na Zámku Loučeň jsme objevili kouzlo květomluvy již v roce 2020, když jsme představili našim návštěvníkům Příběh lásky. Při studiu dobových pramenů jsme narazili na květomluvu a je to téma natolik široké, že jsme využili podobnost s názvem měsíce května a pustili jsme do světa KVĚT(N)OMLUVU, která se díky návštěvnickému úspěchu zařadí mezi naše stálé projekty, například vedle Pohádkového léta či Příběhu vánočního stromečku.“ sdělila ředitelka loučenského zámeckého areálu Kateřina Šrámková.

V rámci zámecké prohlídky v každé místnosti přivítá návštěvníky květinová instalace, unikátní svojí symbolikou. Každá květina znamená vzkaz, který si mezi sebou předali obyvatelé zámku. Návštěvníci se tak dozví i mnoho o historii a určitě jim neuniknou drobná tajemství z knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života? Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí? A týká se květomluva jen lásky, nebo toho můžeme květinami vyjádřit mnohem více? Návštěvníci si z prohlídky odnesou i drobný dárek, který s květomluvou velmi úzce souvisí.

Loučeňský zámecký areál je známý především svým labyrintáriem v zámeckém parku. Zde se odehrává exteriérová část Květ(n)omluvy a připomíná tak trochu cestu kolem světa. Pro návštěvníky, kteří preferují pobyt venku, je připravena speciální květinová mapka, která je provede parkem a při putování je se seznámí s národními květinami sedmi zemí. Za vyluštění tajenky získají děti malou symbolickou odměnu od květinové víly Jiřinky, která vždy o víkendech prochází zámeckým parkem a odpoledne čte dětem květinové pohádky. Ve všední dny jsou odměny ve vstupním infocentru.

Park s labyrinty je otevřen každý den. Ve všední dny od 9:00 do 18:30, o víkendech až do 20:00. Na akci platí běžné vstupné. Prohlídky zámku ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00. O víkendech od 10:00 do 17:00. Pro velký zájem o prohlídky je doporučeno především o víkendech zakoupit vstupenku předem na: https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky.

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/.

Kontakt pro více informací:

PR manager - Bc. Vendula Knapová, e-mail: vendula.knapova@zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-památky-příroda-květiny-Zámek Loučeň

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.