Český pavilon ocenil nejlepší inovaci, design a příspěvek k udržitelnosti

Tři týdny po ukončení EXPO 2020 ocenil generální  komisař české účasti tři vystavovatele v kategoriích nejpřínosnější inovace, původní design, či  nejudržitelnější exponát

Tři týdny po ukončení EXPO 2020 ocenil generální komisař české účasti tři vystavovatele v kategoriích nejpřínosnější inovace, původní design, či nejudržitelnější exponát

Cenu za nejpřínosnější inovaci získala společnost Prusa Research, která v národním pavilonu představila svojí vizi  výroby v budoucnosti - plně automatizovanou 3D tiskovou farmu Cenu za původní design získala socha Vítězství robotů akademického sochaře Jaroslava Róny Cenu za původní design získala socha Vítězství robotů akademického sochaře Jaroslava Róny Generální komisař účasti České republiky na EXPO v Dubaji Jiří František Potužník Nejvýznamnějším příspěvkem k tématu udržitelnosti se stal první zcela  rozložitelný filament pro 3D tisk na světě. Společnost Fillamentum pro jeho výrobu využívá bioplast. Nejvýznamnějším příspěvkem k tématu udržitelnosti se stal první zcela  rozložitelný filament pro 3D tisk na světě. Společnost Fillamentum pro jeho výrobu využívá bioplast. Česká republika získala za technologii S.A.W.E.R. samostatně  vyrábějící vodu ze vzduchu cenu organizátorů za vůbec nejlepší inovaci na celé Světové výstavě Česká republika získala za technologii S.A.W.E.R. samostatně  vyrábějící vodu ze vzduchu cenu organizátorů za vůbec nejlepší inovaci na celé Světové výstavě

Tři týdny po ukončení EXPO 2020 v Dubaji, na níž získala Česká republika za technologii S.A.W.E.R. se schopností samostatně vyrábět vodu ze vzduchu cenu organizátorů za nejlepší inovaci na celé Všeobecné světové výstavě, ocenil v Praze generální komisař české účasti tři vystavovatele v kategoriích nejpřínosnější inovace, původní design, či nejudržitelnější exponát.

„Český pavilon nabízel návštěvníkům na dvě desítky stálých exponátů – od funkčních technologií přes interaktivní instalace po ryze umělecká díla,“ říká generální komisař Jiří František Potužník. “Všechny byly originální a působivé, takže jsem při výběru těch nejlepších požádal o pomoc poradní sbor, kde jsou uznávaní architekti i odborníci na výstavy,“ doplňuje.

Cenu za nejpřínosnější inovaci získala společnost Prusa Research, která v národním pavilonu představila svojí vizi výroby v budoucnosti – plně automatizovanou 3D tiskovou farmu. Prostřednictvím jednoduchého ovládacího panelu návštěvníci mohli navrhnout unikátní model sněhové vločky, který pak farma sama tiskla a přesouvala do výdejního prostoru. Lokální automatizovaná výroba je ekologicky udržitelná, klade minimální nároky na skladové prostory a logistiku a v neposlední řadě umožňuje individuální přístup ke každému zákazníkovi.

Cenu za původní design získala socha Vítězství robotů akademického sochaře Jaroslava Róny. Ten vytvořil dílo vážící šestnáct tun s podporou Nadace PPF z jediného kusu žuly a vtiskl mu podobu hořce sarkastického podobenství – pomník vítězství techniky nad člověkem odkazuje na monumentální archeologické památky dávných civilizací a současně lidskou rasu varuje před sebezničením.

Nejvýznamnějším příspěvkem k tématu udržitelnosti, tedy tématu zóny, kde stál český pavilon, se stal první zcela rozložitelný filament pro 3D tisk na světě. Společnost Fillamentum pro jeho výrobu využívá bioplast z odpadního tuku a jinak nepoužitelný jemný pouštní písek. Z původní náplně je možné tisknout s pomocí robotického ramene rozměrné objekty: například zahradní bloky lze použít i v chráněných oblastech, protože se během let opět rozloží na písek.

Česká expozice nesla název Country for the Future. Vedle oceněné technologie S.A.W.E.R. zabodovala u odborné poroty na EXPO automatická fenotypizační jednotka We Speak Plantish společnosti PSI, která na základě reakcí rostlin na světelné a zvukové podněty dokáže nejen rozpoznat jejich okamžité potřeby, ale při dlouhodobější analýze získávaných dat i genovou výbavu a dispozice jednotlivých druhů. Dubajské EXPO skončilo 31. března 2022. Za půl roku navštívilo český pavilon na milion a tři sta tisíc lidí.

Fotogalerie zde: https://drive.google.com/drive/folders/1kiwy79d7QSYJZpkXCTJPQzNnKU77r--8?usp=sharing

Kontakt:

Lenka Maršálková, manažer PR a komunikace KGK

Klíčová slova ČR-společnost-zajímavosti-trendy-KGK

Oblast

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.