Velikonoce u Thurn Taxisů

Komnaty Zámku Loučeň provoní vůně čerstvě upečeného mazance, zámecké nádvoří je ozdobeno pestrobarevnými mašlemi a ozdobami a jeden ze členů knížecí domácnosti návštěvníkům mimo jiné ukáže, jak slavili tyto svátky jara samotní Thurn Taxisové.

Již tradičně přichází zámek Loučeň se sérií tematických prohlídek, tentokrát věnovaným oslavě jarních svátků. Velikonoční prohlídky na Loučeni běží již od začátku dubna a zatím sklízejí velký úspěch také u školních skupin, kterých se sem v posledních dvou týdnech vydalo již několik desítek.

„Z celé prohlídky se mi nejvíc líbil velikonoční beránek v Jídelně, protože vypadal úplně stejně jako ten, co vždycky pečeme doma s maminkou“, popisuje zážitek z prohlídky žákyně nymburské základní školy, Emička Bittnerová, 8 let.

Velikonoce byly pro knížecí rodinu Thurn Taxisů velmi důležitými svátky. Kněžna Marie běžně trávila zimu na italském zámku Duino a vracela se oslavit svátky jara právě na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravovala pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy - první jarní slavnosti v nové sezóně. U knížete Alexandra byly velikonoční svátky hlavně oslavou jeho záliby v ženách - o Velikonocích tedy neopomněl zajít s pomlázkou nejen za každou ženou a dívkou na zámku, ale zavítal i do zámeckého okolí. A malí princové a princezny spolu s dětmi z vesnice hltali velikonoční pohádkové příběhy o otvírání pokladů a pak v probouzejícím se Svatojiřském lese hledali skřítky Šejtny, vodníky, víly, hejkala a další mýtické postavy.

„Náš zámek je sice otevřen celoročně, ale s prvním jarním sluncem a příchodem Velikonoc všichni cítíme, že jsme na začátku nové turistické sezony. Již na konci března jsme celé zámecké nádvoří nazdobili do pestrobarevných ozdob, které příchod jara krásně doplňují“, uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

Nejen zámecké nádvoří a komnaty zámku jsou naladěny do jarních barev. Zámecký obchůdek zaplnily krásné skleněné kraslice, které jsou foukané a ručně malované v dílně Koulier na Vysočině. „Po množících se dotazech od našich návštěvníků, odkud pochází všechny ty krásné ozdoby, které jsou v areálu k vidění, jsme se rozhodli je zařadit mezi sortiment našeho zámeckého obchůdku. Návštěvníci si tak mohou odvézt krásný suvenýr, který jim každé Velikonoce připomene náš zámek a my jsme rádi, že můžeme podpořit českého výrobce těchto ozdob“, dodává Vratislav Zákoutský.

Zámek Loučeň je otevřen denně, ve všední dny od 10:00 do 17:00, a to včetně Velkého pátku a Velikonočního pondělí, v sobotu je otevřeno až do 20:00. Mimo Velikonočních prohlídek se návštěvníci mohou během celých svátků těšit také na speciální dětské prohlídky, a to vždy od 12:00 a 14:00.

Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. www.zamekloucen.cz/.

Kontakt pro více informací:

PR manager - Bc. Vendula Knapová, e-mail: vendula.knapova@zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese www.protext.cz

Klíčová slova ČR-památky-Velikonoce-Zámek Loučeň

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.