Jarní Srdíčkové dny

V týdnu od 28.3. do 1.4. proběhnou v celé naší republice tradiční jarní Srdíčkové dny, které pořádá Život dětem už 22 let na pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi. Vzhledem k současné, velmi složité situaci, mohou být podle možností spolupracujících dobrovolníků jarní Srdíčkové dny prodlouženy až do května.

Tváří jarních Srdíčkových dnů je dneska už pětiletá Adélka, která se narodila o pár týdnů dříve, ale brzy si ji rodiče jako zdravou holčičku vezli domů. Po několika dnech trochu pokašlávala, a pak i začala promodrávat. Rodiče ihned spěchali do nemocnice. Tam jim ji lékaři skoro vytrhli z rukou a napojili ihned na přístroje. Adélka dostala respirační syncytiální virus, zvaný RSV, který může vést k vážným dýchacím potížím, dokonce k těžkému zánětu plic.Tímto virem jsou vážně ohroženy především nedonošené děti jako právě Adélka. I proto holčička dostala oboustranný zápal plic a zánět průdušinek. Nakonec skončila na umělé plicní ventilaci a její život visel skutečně na vlásku. Holčička nad virem nakonec zvítězila a mohla se po několika týdnech vrátit domů. V šesti měsících u ní rodiče ale pozorovali podivné záškuby, a proto spěchali na neurologii, kde Adélce diagnostikovali Westův syndrom, závažnou formu epilepsie, při které dochází k zastavení či zhoršení psychomotorického vývoje. Adélka dostala léky na epilepsii, které však nezabraly, a tak musela opět na několik týdnů do nemocnice, kde podstoupila radikální kortikoidovou léčbu. Záchvaty konečně ustaly, ale Adélčin vývoj se velmi zpomalil. Protože se stále nevyvíjela jako ostatní děti, byla v deseti měsících vyšetřena na magnetické rezonanci. Ta potvrdila, že holčička trpí dětskou mozkovou obrnou, pravostrannou hemiparézou, a epilepsie je s největší pravděpodobností následek nevratného poškození mozku. Maminka s Adélkou začala pravidelně cvičit Vojtovou metodou, rodiče se dvakrát ročně střídali s Adélkou v lázních a docházeli na speciální neurorehabilitace. Doufali, že jejich holčička všechno dožene. Byli šťastní, když Adélka začala chodit, i když to bylo až ve třech letech. Dneska má Adélka velké problémy s mluvením, dochází na logopedii, neurorehabilitace, hipoterapie, na speciální jógu, prostě rodiče dělají všechno pro to, aby se jejich holčička co nejvíce vyrovnala svým dvěma zdravým sourozencům. Je to velmi náročné jak časově, tak finančně.

Adélce a dalším vážně nemocným dětem pomohou jarní Srdíčkové dny, v rámci kterých si můžete od dobrovolníků zakoupit tradiční magnetky se zvířátky, magnetické záložky nebo zcela nové hlavolamy s logem o.p.s. Život dětem.

Přispět nemocným dětem z celé naší republiky můžete také online na www.srdickovedny.cz, zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZIVOTDETEM 60 na číslo 877 77 nebo finančním příspěvkem na č.ú. 83297239/0800, VS 1234.

Kontakt:

MgA.Maria Křepelková – ředitelka Život dětem o.p.s.

Mail: maria.krepelkova@zivotdetem.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-sociální-děti-charita-Život dětem

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.