CulturEU: nová on-line příručka pro financování kultury a kreativity

Eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová

Eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová

Evropská komise vydala interaktivní příručku, která mapuje dostupné možnosti financování kulturního a kreativního sektoru v EU. CulturEU, jak se nové on-line kontaktní místo označuje, je určeno subjektům z kulturních a kreativních průmyslů, jež se rozhodnou hledat finanční podporu na úrovni EU.

Umělci, tvůrci a pracovníci v kultuře mohou v současné době vybírat z celkem 75 možností v rámci 21 různých programů EU. Kromě strukturálních fondů a programu InvestEU mezi ně patří také program Kreativní Evropa nebo největší unijní program pro výzkum a inovace Horizont Evropa aj. Kreativci a kulturní aktéři přiznávají, že vyznat se v takové nabídce bývá mnohdy náročné.

Snazší orientaci a nalezení nejvhodnějšího programu pro financování vlastního projektu má proto zájemcům poskytnout nová on-line příručka CulturEU. Několika kliknutími zavede žadatele na místo s přehledně zpracovanými možnostmi vybranými přímo na míru.

"Kulturní a kreativní odvětví mají jedinečnou schopnost zlepšovat kvalitu života, vytvářet vazby mezi komunitami, stimulovat tvorbu pracovních míst, podporovat růst a inspirovat další odvětví činností. Bylo načase poskytnout kulturním aktérům pomocnou ruku při hledání evropských finančních prostředků a sdružit do jediné příručky všechny možnosti financování, které jim EU nabízí,“ uvedla komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová.

Přehledná a jednoduchá příručka určená pro každého zájemce bez ohledu na velikost či obor působnosti, která by pomohla s orientací ve struktuře financování kulturních a kreativních odvětví, v unii silně chyběla. “Opatření na zastavení pandemie se na těchto průmyslech podepsala obzvláště silně a lidé živicí se uměním a talentem se mnohdy ze dne na den ocitli bez živobytí. Každá dostupná pomoc je proto vítaná,“ uvedla k tomu poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (nezávislá za ANO), která se kulturním a kreativním průmyslům dlouhodobě věnuje.

"Líbí se mi, že v nové on-line příručce najdeme kromě informací o dostupném financování pro kulturní a kreativní průmysly také inspirativní příklady a osvědčené postupy,“ dodala.

Příručka CulturEU automaticky filtruje možnosti financování podle potřeb, odvětví a typu organizace, která o něj žádá. Počítá se s její pravidelnou aktualizací a informacemi o nejnovějších výzvách. Počátkem roku 2022 bude přeložena do všech jazyků EU.

Zdroj: Igor Záruba, speciální projekty ČTK

Klíčová slova ČR-EU-kultura-finance-ČTK

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Kultura
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.