Zahájení Příběhu vánočního stromečku na Zámku Loučeň

Letos již počtvrté Zámek Loučeň vánočně vyzdobí celou expozici v rámci akce Příběh vánočního stromečku, která se tu již stala tou nejpopulárnější akcí celého roku.

Státní svátek ve středu 17. listopadu bude tento rok poprvé na zámku Loučeň pojat slavnostněji než v předchozích letech, a to díky zahájení vernisáže Příběh vánočního stromečku. Loučeň na Den boje za svobodu a demokracii vzdá poctu naší republice a ve spolupráci s tradičními českými firmami zahájí unikátní výstavu, která návštěvníky naladí na vánoční atmosféru a dobu adventu. Příběh vánočního stromečku v sobě ukrývá více než 20 vánočních stromečků, kde každý stromeček odvypráví svůj jedinečný příběh a bude tematicky nazdoben. Vzhledem k tomu, že letošním hlavním tématem celé vernisáže je „Věhlas českého průmyslu první republiky“, část stromečků je věnována tradičním českým průmyslovým oborům.

Ve spolupráci se společností Hedva Český brokát tak vznikne stromeček Textilní, který návštěvníkům přiblíží historii textilnictví, která v naší zemi sahá až do 13. století.

Strojírenský stromeček připravený ve spolupráci se společností Merkur odkáže mimo jiné na doktora Wichterleho, který díky Merkur stavebnici vyrobil první kontaktní čočky. Loučeňští neopomenou oslavit ani typický sklářský průmysl, kterým je naše země proslulá po celém světě. Návštěvníci se tak mohou těšit na Sklářský stromeček, o jehož přípravu se postará nově vzniklá značka Koulier z Oflendy u Hlinska, která je výrobcem tradičních foukaných vánočních ozdob. Věhlas sklářského průmyslu podpoří také stromeček Perličkový, který bude nazdoben ozdobami rodinné firmy Rautis z Poniklé, jejíž perličkové ozdoby jsou od loňského roku zapsány v seznamu UNESCO. Naše země je ale ve světě proslulá také vynikajícími sportovci a s ohledem na to, že poprvé v historii oddělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, bude v zámecké knihovně instalován stromeček Olympijský. A protože olympiáda je ukázkou těch nejlepších výkonů, tento stromeček bude ze všech nejvyšší a jeho špička bude sahat až po samý strop knihovny.

Zámek Loučeň bude Příběh vánočního stromečku vyprávět od 17.listopadu do 17. ledna. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 - 16:00 každou hodinu. Jednotné vstupné činí 180 Kč na osobu a obsahuje prohlídku zámku " Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Ve všední dny od 17.11. - 22.12. a 4. - 17.1. platí zvýhodněné jednotné vstupné 150 Kč na osobu a mimo vánoční prázdniny jsou prohlídky ve 14:00,16:00 a 17:00. S ohledem na aktuální proticovidová opatření je maximální počet na jedné prohlídce 20 osob, proto je návštěvníkům doporučeno, aby zakoupili vstupenky na prohlídku zámku předem online, a měli jistotu, že mohou zámeckou expozici navštívit v preferovaném čase. Vstupenky je možné zakoupit také na místě na pokladně, ale zejména o víkendech bude jejich počet omezený.

„Dle zkušeností z předešlých let čekáme i v letošním roce opět enormní zájem o vernisáž, proto těm, kteří chtějí mít jistotu prožít si Příběh vánočního stromečku s námi, doporučujeme rezervovat vstupenky předem online na našem zámeckém webu,“ uvádí Kateřina Šrámková, ředitelka Zámku Loučeň.

Návštěvníci budu mít příležitost vžít se všemi smysly do kouzelné vánoční atmosféry ve svátečně vyzdobených prostorách zámecké expozice. Nejenže bude celý zámek krásně nazdoben, zahalen do vánočních barev a provoněn vůněmi Vánoc, návštěvníci budou moci také již tradičně ochutnat speciální vánoční pečivo.

„Snažíme se, aby si naši návštěvníci užili tuto jedinečnou výstavu skutečně všemi smysly, v naší kuchyni tak chystáme vánoční zahraniční speciality, aby návštěvníci mohli ochutnat, jaké pečivo se podává na stůl v okolních zemích. V předešlých letech jsme pekli například rumunský medový Kračun či řecký chléb Christopsomo, letos to bude Poprtnik, což je speciálně zdobený vánoční chléb, který se podává především ve Slovinsku,“ uvádí šéfkuchař Tomáš Petráň.

Během prohlídky zámku se návštěvníci také dozvědí, jak se slaví Vánoce v okolních zemích, a unikátní mapa dárkonošů ukáže, kdo zde naděluje dárky. Průvodce mimo jiné také vysvětlí původ tradice stavění betlému či jak k nám pronikla samotná tradice zdobení vánočního stromečku.

„Dětští návštěvníci si od nás již tradičně budou moci odnést drobný dárek, vánoční pohlednici, a především speciální dopis pro Ježíška, který měl v předchozích ročnících u dětí obrovský úspěch,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán Zámku Loučeň.

Po setmění se také na fasádě zámku rozehraje speciální světelno – hudební show a na nádvoří bude instalován největší adventní věnec v Česku, který jen umocňuje prožitek z celé výstavy a návštěvníky obklopuje vánoční atmosférou i mimo zámeckou expozici.

Prohlídky se konají od 17. 11. 2021 do 17. 1. 2022. Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/.

Kontakt:

PR manager - Bc. Vendula Knapová, e-mail: vendula.knapova@zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-památky-Vánoce-Zámek Loučeň

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Kultura
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.