Vítěz Cannes zahájí oslavy queer života na Mezipatrech

4. listopadu proběhne v kině Lucerna slavnostní zahájení 22. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, který poběží v Praze a Brně do 20. listopadu.

- 88 snímků z celkem 6 světadílů vypráví velké životní příběhy a historii LGBTQ+ komunit v duchu letošního tématu Oslava života.

- V hlavní soutěži celovečerních filmů poprvé v historii převažují ženské režisérky včetně držitelky Queer Palm Catherine Corsini.

Ve čtvrtek 4. listopadu odstartuje v pražském kině Lucerna 22. ročník festivalu Mezipatra. Svátek queer kinematografie zahájí drsné sociální drama Bod zlomu (La Fracture) režisérky Catherine Corsini, která za mistrnou diagnózou problémů francouzské společnosti získala Queer Palm na festivalu v Cannes. Slavnostním ceremoniálem provede oblíbené moderátorské duo Buchty Radia Wave a po projekci následuje večírek Babyshower, na kterém zahrají DJs Mutuju, Barbora nebo Miss Carriage.

“Zahajovací snímek letošního festivalu je důkazem toho, jaké fenomenální queer filmy vznikají v režii ženských tvůrkyň. Jsem proto nadšený, že o hlavní cenu mezinárodní poroty bude se utká 6 režisérek z celkem 10 soutěžních celovečerních snímků,” říká s neskrývanou radostí ředitel festivalu Pavel Bicek. “Převahu žen máme historicky poprvé a věřím, že ne naposled. Voláme totiž po rozmanitosti identit ve společnosti, což se nutně vztahuje i na filmový průmysl. A Mezipatra jdou příkladem,” dodává.

Kromě filmů se na festivalu setkáme i s jeho autory*autorkami. Své filmy v Praze osobně uvedou režisér svěžího debutu Před odletem (Boy Meets Boy) Daniel Sanchéz Lopéz, tvůrce citlivé road movie Vzdálená (Landlocked) Timothy Hall nebo Aleksandr M. Vinogradov se svou exkurzí do světa nahoty Bare. Cenu pro nejlepší krátkometrážní film přijede obhájit nadějný režisér Dawid Ullgren se svou Zemí svobody (Du gamla, Du fria).

O vítězství v hlavní soutěži se kromě zahajovacího snímku utká také tchajwanský snímek Moneyboys uvedený v Cannes. Ten klade nelehkou otázku, co všechno jsme ochotni obětovat pro svou rodinu za cenu vlastní spokojenosti. Život sexuální pracovnic tematizuje i intimní sonda do každodennosti nevěstinců Štěstí (Glück), které je oslavou feministické lásky. Naopak drsné téma vyrovnávání se se smrtí partnera otevře hit rakouské kinematografie Proč zrovna já? (Hochwald), který vyhrál cenu za nejlepší film na festivalu v Bolzanu.

Nejen osobní příběhy, ale také ikonické momenty queer historie jsou zachyceny v letošním programu Mezipater. O zrodu aktivistických skupin během rozmachu epidemie AIDS v 80. letech se dozvíme v historickém dokumentu Jak přežít mor (How to Survive a Plague). Reflexi uplynulých dekád pohledem queer komunit v San Francisku pak nabídne Genderation od legendární tvůrkyně Moniky Treut.

Kromě filmů vyniká festival i řadou doprovodných událostí včetně očekávané panelové diskuze Podzim queer života o intimitě queer lidí ve stáří. Hřebem doprovodného programu je pak víkendová série přednášek, debat a workshopů Queering the Industry. Jejím cílem je propojovat významné aktéry*ky filmového průmyslu z ČR i zahraničí a zapojit do odborné diskuze i veřejnost. Mezi hlavní témata letos patří například queer reprezentace v současné kinematografii, organizace filmových festivalů nebo exilová tvorba.

Kontakt:

Karolína Poliaková

media@mezipatra.cz

Klíčová slova ČR-film-menšiny-homosexuálové-festival-Mezipatra

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.