Elektronické cigarety budou opět diskutovaným tématem, nejen v souvislosti se směrnicí o spotřební dani na tabákové výrobky

Problematika elektronických cigaret se v blízké budoucnosti stane opět velmi diskutovaným tématem, a to jak v České republice, tak i v rámci Evropské unie. Důvodem bude dění ohledně omezování kouření či harmonizace daní elektronických cigaret. V debatě bude důležitým hlasem i postoj Komory elektronického vapování (KEVAP), jediného sdružení výrobců, dovozců a prodejců elektronických cigaret a náplní v České republice a na Slovensku, původně označované jako KELK.

"Komora elektronického vapování byla založena už v roce 2014 pod názvem KELK, nyní se představuje pod novým názvem a s novými plány,“ říká předseda KEVAP Robert Hrdlička a dodává: "V minulosti jsme spolupracovali jak s Ministerstvem zdravotnictví ČR, tak dalšími orgány veřejné správy. I nyní reprezentujeme výrobce a prodejce, stejně tak jako samotnou vaperskou komunitu.“ Podle posledního průzkumu Státního zdravotnického ústavu užívá elektronické cigarety čtyři až pět procent české populace.

Podle Roberta Hrdličky se chce KEVAP soustředit jak na domácí, tak na evropskou problematiku. Právě tam se bude brzy rozhodovat o tom, jak bude trh s elektronickými cigaretami v budoucnu vypadat.

České ministerstvo zdravotnictví během pandemie covid-19 de facto rezignovalo na přípravu a prosazování svých plánů boje proti kouření. "Elektronické cigarety představují alternativu, která může podle mínění většiny domácích expertů pomoci omezit škodlivé účinky na zdraví kuřáků. Nová vláda by se měla těmto tématům začít brzy věnovat,“ říká Antonín Berdych, zástupce KEVAP pro vnější vztahy, a dále dodává: "Je potřeba navázat na příslušnou vládni strategii a doplnit ji o moderní přístupy, které se prosazují ve Velké Británii a v dalších zemích.“

Dění na evropské úrovni

V orgánech EU se diskutuje několik témat. Například Evropský plán boje proti rakovině zásadně opomíjí význam elektronických cigaret, které kuřákům neschopným přestat umožňují méně škodlivé užívání nikotinu. "Kouření patří mezi hlavní příčiny onkologických onemocnění a je správné, že to EU řeší. Pokud ale nedá lidem alternativu, nebude tento plán účinný," dodává Berdych.

Dalším tématem je směrnice o spotřební dani na tabákové výrobky. Její revize má zavést i harmonizaci daní u elektronických cigaret. To pro český trh znamená faktické zavedení nové daně na výrobky, které doposud zdaněny nebyly. "U evropských předpisů by bylo správné, aby se zohlednila výrazně menší škodlivost elektronických cigaret oproti tabákovým výrobkům,“ říká Robert Hrdlička. Zároveň považuje za důležité, aby k těmto důležitým dokumentům měla Česká republika svůj jasný postoj.

Cílem komory bude toto dění sledovat, komunikovat s legislativními orgány a podávat jim, stejně tak jako veřejnosti, objektivní informace týkající se elektronického vapování.

O KEVAPu

Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování. Mezi jeho činnost dále patří kontrola kvality zboží či podpora prodejců i uživatelů e-cigaret. Členové komory jsou vázáni přísnými pravidly, proto v prodejnách označených logem KEVAP nenajdete levné náhražky elektronických cigaret a e-liquidů bez potřebných atestů.

Více na: www.kevap.cz/

Kontakty pro média:

Robert Hrdlička

Prezident Komory elektronického vapování

robert.hrdlicka@kevap.cz

Antonín Berdych

Zástupce KEVAP pro vnější vztahy

antonin.berdych@kevap.cz

Klíčová slova ČR-tabák-trh-daně-Communication Lab

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
Obchod, marketing
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.