Nová iniciativa vlády ČR při revitalizaci průmyslu

Nový start českého "Revitalizačního programu": Pět hlavních koncernů je nyní považováno za nejžhavější kandidáty pro "Revitalizační program", který chce česká vláda použít pro rozhýbání průmyslu. Ztráta tradičních trhů, nedostatek kapitálu u nových vlastníků a nekontrolovaná expanze učinily tyto společnosti závislými na vnější pomoci. S výjimkou chemického konglomerátu Chemapol, který byl jedním z prvních importních a exportních společností tak typických pro socialistický systém, dotyčné společnosti patří do tradičního českého průmyslu obráběcích strojů a mají více než stoletou průmyslovou tradici. Kromě tvrdých ekonomických a sociálních důsledků by pro zemi kolaps tohoto odvětví, který by mohl být jedním z dosud nejdůležitějších psychologických důvodů pro změnu vlády, znamenal dosud odmítané předání těchto vyčerpaných obrů finančně silným zahraničním investorům nebo jejich bankrot.

Důvody pádu těchto pěti průmyslových gigantů jsou u všech stejné. Všichni ztratili podstatný podíl jejich trhů, když se předchozí systém zhroutil. Platby za splněné zakázky nepřišly a nadále nebylo možné splácet půjčky. Zoufalé hledání nových trhů vyústilo v přehnanou expanzi. Finanční zdroje nových vlastníků nestačily na splácení hromadících se dluhů. Pro vyhnutí se úplnému ochromení ekonomiky a ponechání životního prostoru pro banky byla jediná cesta ze situace - převzetí starých dluhů vládou. Výsledkem byla vlastnická struktura spočívající v soukromém a portfoliovém kapitálu a účasti bank a vlády.

Úplnou verzi této analýzy mohou podnikatelské publikace získat od Baltic Consult zdarma na e-mailu. Datum zveřejnění úplné verze: 7. dubna 1999.

Informace: Baltic Consult publikuje východoevropské tiskové služby BALTIKUMaktuell, POLENaktuell, TSCHECHIENaktuell a UNGARNaktuell. Tyto podnikatelské magazíny jsou vydávány každé dva týdny.

Pro další informace kontaktujte: Baltic Consult, Jens Steinfeld, Niefelder Strot 2, 25724 Neufeld telefon: +49 (0) 4851-93640, fax: +49 (0) 4851-93682 e-mail: baltic.consult@cityweb.de ots original text: Baltic Consult Available na Internetu: http://www.newsaktuell.de

Klíčová slova ČR-Baltic Consult

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.