Příběh vánočního stromečku na Zámku Loučeň

Letos již počtvrté Zámek Loučeň vánočně vyzdobí celou expozici v rámci akce Příběh vánočního stromečku, která se tu již stala tou nejpopulárnější akcí celého roku.

Zámek Loučeň pořádal adventní prohlídky od začátku svého otevření v roce 2007, ale Příběh vánočního stromečku se začal psát až v roce 2017, kdy zde ve vstupní hale loučenští zavěsili jeden stromeček špičkou dolů. Díky tomu pak průvodci začali vnímat čím dál větší zájem návštěvníků o příběhy spjaté s historií Vánoc, tradicemi zdobení vánočních stromečků a vánoční tematiky celkově, proto se pro rok 2018 poprvé připravila kompletní výstava, která nemohla nést jiný název než právě Příběh vánočního stromečku.

Z důvodu velkého zájmu o tuto unikátní výstavu bude letošní Příběh trvat o týden déle, začne již 17.listopadu a skončí 17. ledna. Loučenští věří, že letošní výstava proběhne bez komplikací a nebude se opakovat scénář z loňského roku, kdy vlivem covidových opatření výstava mohla trvat pouze necelé tři týdny.

Právě vánoční stromeček se stane hlavním tématem adventních prohlídek na Zámku Loučeň. V komnatách knížecí rezidence, která přibližuje život rodiny Thurn-Taxisů na počátku 20.století bude instalováno celkem 21 různých vánočních stromečků.

Během prohlídky zámku si návštěvníci poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst. Proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku, a kde najdeme její původ. Nebo jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě. Děti si z prohlídky budou moci odnést speciální přání pro Ježíška.

K vidění budou i tradiční dobové stromečky, například stromeček jablíčkový či přírodní. Tematická část prohlídky je letos věnována "Věhlasu českého průmyslu první republiky“, který bude oslaven například stromečkem pivovarským, který zajisté ocení pánská část návštěvníků. Díky doktorovi Wichterlemu, který první kontaktní čočky vyrobil na stroji sestaveným ze stavebnice, bude také připraven ve spolupráci se společností Merkur stromeček strojírenský. Ve spolupráci s Hedvou Rýmařov vznikne také stromeček textilní. Poctu sklářskému řemeslu vzdá stromeček sklářský, který vzniká ve spolupráci s Crystal Valley.

Pokud sledujete módní trendy a jste fanoušky moderního stylu, zajisté Vás potěší stromečky zasvěcené trendům roku 2021.

Nejimpozantnější strom celé výstavy, který je tradičně zasvěcen aktuálnímu společenskému tématu, bude opět v zámecké knihovně sahat špičkou až po strop po vzoru stromečku z Oválné pracovny Bílého domu. V předchozích letech se jednalo o stromeček sametový k příležitosti výročí Sametové revoluce či stromeček prezidentský k výročí 100 let od vzniku Československé republiky, letošní stromeček bude zasvěcen sportu. Vzhledem k tomu, že poprvé v historii oddělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, bude nejimpozantnějším stromem na Loučeni právě stromeček olympijský, který vzdá hold bohaté české sportovní tradici a všem úspěchům českých a československých olympijských sportovců.

Návštěvníci budu mít příležitost vžít se všemi smysly do kouzelné vánoční atmosféry ve svátečně vyzdobených. Nejenže bude celý zámek krásně nazdoben, zahalen do vánočních barev a provoněn vůněmi Vánoc, návštěvníci budou moci také ji tradičně ochutnat speciální vánoční pečivo. V předešlých letech si mohli pochutnat na slovanském pečivu Kračún či řeckém chlebu Christopsomo, stejně tak letos je připraveno speciální pečivo, které se tradičně podává v zahraničí.

Letos poprvé dodá velkou část skleněných ozdob značka Koulier, což je nový český výrobce vánočních ozdob. Loučeňstí věří, že tato premiérová spolupráce bude úspěšná a rádi podpoří start nového českého prodejce, který se snaží zachovat tradiční české řemeslo.

"Když jsme před čtyřmi lety poprvé dostali nápad vyzdobit zámeckou expozici vánočními stromečky, ještě jsme netušili, že tvoříme novou tradici našeho zámku. Díky Příběhu vánočního stromečku můžeme také návštěvníkům ukázat, že návštěva zámku není pouze sezónní letní záležitostí.“, uvádí Kateřina Šrámková, ředitelka Zámku Loučeň.

Opět se jedná o unikátní výstavu, při které chceme ukázat návštěvníkům jiné stromečky než v předešlých ročnících, představit nové vánoční trendy a zapojit zajímavé partnery,“ dodává Kateřina Šrámková.

"Dopolední prohlídky Příběhu vánočního stromečku jsou určeny zejména školním skupinám, seznámit se s příběhem Vánoc přijíždějí žáci mateřských a základních škol až do vánočních prázdnin,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán Zámku Loučeň. "Zámek je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a velmi oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu a 26. 12. 2021“ dodává pan Zákoutský.

Prohlídky se konají od 17. 11. 2021 do 17. 1. 2022. Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na www.zamekloucen.cz

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/.

Kontakt:

PR manager - Bc. Vendula Knapová, e-mail: vendula.knapova@zamekloucen.cz,

Klíčová slova ČR-památky-Vánoce-Zámek Loučeň

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.