Cyklista bez přilby hazarduje se životem

Zájem o cyklistiku v Česku roste, její oblibu navíc ještě posílila omezení spojená s covidem. Stále více lidí využívá jízdní kolo i pro dopravu do zaměstnání, školy nebo za zábavou. O tom, že má jízda na kole pozitivní vliv na lidské zdraví, není pochyb. Svým chováním nesmí jezdec nikoho ohrozit a myslet by měl i na bezpečnost. Základem je přilba, která může zabránit nejtěžším úrazům. Loni v Česku zemřelo 40 cyklistů, 29 z nich, tedy téměř 73 procent, ji nemělo při nehodě nasazenou na hlavě.

„Dá se předpokládat, že řada lidí bude letošní dovolenou trávit v tuzemsku, a také na kole. Ve spolupráci s Policií ČR budeme v rámci projektu Na kole jen s přilbou navštěvovat turistické oblasti, snažit se oslovit lidi a upozornit je na rizika jízdy bez přilby,“ uvádí Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. „Naší snahou je, aby si cyklisté uvědomili, že je nezbytná v každém věku a před jízdou si ji nasazovali automaticky. Jak dokládají statistiky, tak převážně starší osoby se dostávají do nehod s nešťastnými konci,“ upozorňuje dále Polák.

Naučte děti, že ke kolu patří přilba

Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Malý cyklista může velmi snadno spadnout a je na rodičích, aby jim odmala vysvětlili, proč mají děti na kole přilbu nosit a čemu tím předcházejí. Ze zákona je pro ně povinná do 18 let a patří i na odrážedla, tříkolky a koloběžky. Na svoji bezpečnost by měli mladí myslet i po dovršení plnoletosti. „Je důležité jít dětem příkladem, chovat se bezpečně a zodpovědně. Pokud dospělý vyrazí na cyklovýlet, vždycky by měl mít přilbu. Dítě tak pochopí, že nosit ji, není žádná ostuda, naopak pro něj bude cyklistická přilba zcela normální. V ideálním případě je vhodné nechat výběr přilby na dítěti, aby ji nosilo rádo,“ doporučuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

To, že je v dnešním provozu pro cyklistu přilba nezbytností i pro dospělé jezdce, potvrzují slova ředitele služby dopravní policie plk. Jiřího Zlého: „Procentuální vyjádření usmrcených cyklistů za rok 2020 ukazuje na vážný problém. Téměř 30 lidí se mohlo z vyjížďky vrátit ke svým blízkým, kdyby měli na hlavě přilbu. Rozhodující by rozhodně neměla být otázka, zda je přilba pro dospělého cyklistu povinná. Nikdo z tří desítek usmrcených cyklistů nebyl mladší 18 let.“

Přilba chrání při každém pádu před zraněním hlavy

Cyklisté se řadí mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Pro svou ochranu by měli udělat maximum. Používání cyklistické přilby snižuje riziko vzniku těžkého zranění hlavy o 69 % a smrtelného zranění hlavy o 65 %. Největší ochranu poskytuje při rychlostech do 20 km/h.

Pouhým nasazením a správným upevněním přilby by se dalo předejít 83 % případů fraktury lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % případů poškození mozku. „Přesto se často setkáváme s cyklisty, kteří stále nošení přileb podceňují. Nutno dodat, že ti, kteří pád z kola bez přilby přežili mají většinou trvalé následky a na kolo už mnohdy usednout nemohou,“ uzavírá Polák.

Kontakt:

Ladislav Slánský

Bezpečně na silnicích o.p.s.

E-mail: ladislav.slansky@tymbezpecnosti.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-zdraví-rekreace-nehoda-cykloturistika-Bezpečně na silnicích

Oblast
Liberecký (li)

Kategorie
Zdravotnictví
Auto-moto, doprava a stroje
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.