Už o tomto víkendu začíná street art festival Město = Galerie

První červencový víkend se do Lysé nad Labem sjedou umělci vyznávající netradiční pojetí umění ve veřejném prostoru. Street art festival odstartuje graffiti jamem v sobotu od 12 hodin na zóně na ulici U Dráhy, kde zároveň proběhne workshop i pro veřejnost, včetně občerstvení a hudebního doprovodu.

Další dva červencové týdny se festival přesune do Nymburka a Poděbrad, kde se vybrané plochy ve veřejném prostoru promění v ráj českých i zahraničních street artových umělců, kteří budou pracovat převážně sprejem.

Od 7. července mohou návštěvníci v Nymburku potkat umělce z Francie s přezdívkou SCAF ONER, který svou 3D malbou zkrášlí starou trafostanici na ulici Zbožské. Na vodárenském objektu u vlakového mostu u Labe bude malovat polský Richie Mózger, který bude malovat další týden i v Poděbradech. Doplní je RUIN z Rakouska, který bude malovat i v Poděbradech, a od 12. července bude malovat němečtí umělci HRVB a Dexter na gymnáziu Bohumila Hrabala.

Oficiální zahájení je ve středu 7.7. 2021 v 19:30 v Kině Sokol, a v sobotu bude následovat graffiti jam s workshopem pro veřejnost u Nábřeží u železničního mostu - ulice Pivovarní, kde bude také dostatek občerstvení a hudby, kde se mimo jiné představí i Nymburský rapper Delovr.

Další týden se umělci ukážou v Poděbradech. Mimo zmíněné dorazí Abys Osmoz z Francie a Slider + Rico76 z Německa, čechokanaďan David Strauzz, který vytvořil například nedávno v pražských Holešovicích obří 350m2 reklamní murál z barev, které čistí vzduch. Dorazí také experti na kaligrafické malby, a to trio Keaps - Oscuro - Im Tattoo, a další umělci. Speciální host je tento rok opět Kurt Gebauer, který bude dělat speciální upcycle (upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v produkty lepší kvality) sochu u školy Václava Havla.

Oficiální zahájení je ve čtvrtek 12.7. u galerie GALK v centrálním parku, kde bude a prezentace aplikace rozšířené reality umění do veřejného prostoru od Olomouckého Pausera. V sobotu bude také graffiti jam s workshopem pro veřejnost na Ostende, hudba, jídlo a pití také.

„I přes nástrahy, které při organizaci akce takového rozsahu bývají, je vidět, jak vše může fungovat. Tomu svědčí i aktivní přístup některých měst a jejich pracovníků, se kterými tuto akci spolupořádáme, a také to, že nad naší akcí převzala osobní záštitu hejtmanka Středočeského kraje, Petra Pecková. Akce Město=Galerie je unikátní projekt, který u nás nemá obdoby, a rozhodně stojí za pozornost,“ říká ředitel a kurátor akce Lukáš Kladívko.

Kompletní seznam umělců a lokaci je možné najít na http://www.mestogalerie.cz nebo na FB https://www.facebook.com/events/134631831985376

Historie festivalu sahá až do roku 2005 a letos poprvé spojuje 5 vybraných středočeských měst. Zapomenutá místa se postupně promění v umělecká díla, která by měla lidem zpestřit a zpříjemnit život ve městech.

Graffiti jsou dopředu naplánována a umělci jej konzultují s pracovníky kulturních odborů jednotlivých měst i architekty. Většina ploch je na sídlištích a v okrajových částech měst, a tak nezasahují do historických částí měst.

„Je to jedinečná možnost, jak lidem na prázdných, mnohdy zanedbaných plochách přiblížit tento druh umění a zároveň jim ukázat jak malby vznikají. Na tradičních graffiti jamech kde děláme workshopy pro veřejnost, je pak vidět, jak tento fenomén lidi zajímá, a práci nejen se sprejem si zkouší nejen děti, ale i jejich rodiče či prarodiče,“ podotýká produkční festivalu Jakub Jandora.

Některá díla vznikají i několik dnů a je k nim zapotřebí nejen stovky barev ve sprejích, ale také vysokozdvižné plošiny, lana a další vybavení. Pro města, která se rozhodnou proměnit si ulice na galerii, se jedná o významnou investici do trvalých hodnot ve veřejném prostoru. Program festivalu: 3.7. Lysá na Labem, 7.7. – 11.7. Nymburk, 12.7. – 18.7. Poděbrady, 10.8. – 14.8. Kutná Hora, 15.9. – 19.9. Čáslav

Více informací na: http://bit.ly/mg2021presskit

Kontakt pro média:

Lukáš Kladívko - ředitel a kurátor 776 227 698

Jakub Jandora - produkce 775 669 006

Mail: mestogalerie@gmail.com

Internet: www.mestogalerie.cz, facebook.com/mestogalerie, instagram.com/mestogalerie

Klíčová slova ČR-kultura-Urban Fine Art-Město = Galerie

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.