Tianhe zvedá ambice čínské vesmírné stanice

Výstavba vlastní čínské vesmírné stanice je v plném proudu. Ve čtvrtek byl vypuštěn hlavní modul Tianhe, v překladu „nebeská harmonie", a tím byla zahájena série klíčových misí, jejichž cílem je dokončit konstrukci stanice do konce roku 2022.

Modul Tianhe vynesla do vesmíru nosná raketa Long March-5B Y2 z kosmodromu Wen-čchang na pobřeží jihočínské provincie Chai-nan. Jedná se o první z 11 misí na výstavbu a dodávky vesmírné stanice.

Tianhe bude sloužit jako základní modul pro první čínskou vesmírnou stanici na nízké oběžné dráze Země s názvem Tiangong, který v čínštině znamená „nebeský palác".

Čínský prezident Si Ťin-pching řekl ve čtvrtek v blahopřejném projevu, že úspěšné vypuštění základního modulu Tianhe znamená, že konstrukce čínské vesmírné stanice vstoupila do fáze plné realizace, která představuje pevný základ pro další úkoly.

Výstavba vesmírné stanice a národní vesmírné laboratoře je důležitým cílem třífázové strategie čínského programu vesmírných letů s posádkou a důležitý hlavní projekt, který by měl posílit pozici země v oblasti vědy a technologie stejně jako ve vesmíru, řekl Si ve svém poselství.

Vyzval všechny členy, kteří se účastnili mise, aby byli samostatní a inovativní a úspěšně zvládli dokončení výstavby vesmírné stanice a nově a ještě více přispěli ke komplexnímu budování moderní socialistické země.

Otevřená platforma

Čínská nová vesmírná stanice nebude sloužit jen čínským vědcům. Budou na ní vítáni zahraniční astronauti a předpokládá globální spolupráci na vědeckých experimentech. Řekl to Hao Chun, ředitel Čínského úřadu pro kosmické inženýrství s lidskou posádkou, v exkluzivním rozhovoru pro CGTN.

„Čína a Kancelář OSN pro vesmírné záležitosti spolupracovaly na aplikacích využití čínské vesmírné stanice. Podepsali jsme smlouvu," řekl Hao.

Dosud bylo vybráno celkem devět projektů navrhovaných 17 zeměmi, jako jsou Francie, Německo a Itálie, pro první kolo experimentů, které budou prováděny v nové vesmírné laboratoři.

„V budoucnosti se čínských letů do vesmíru budou určitě účastnit i zahraniční astronauti, kteří budou pracovat a žít na vesmírné stanici. Někteří zahraniční astronauti se už letů účastní a učí se čínsky," řekl ředitel.

Budování vesmírné mocnosti

Si, který je rovněž generálním tajemníkem ústředního výboru CPC, od 18. Národního kongresu Komunistické strany Číny (CPC) osobně řídil realizaci hlavních vesmírných projektů a propagoval soustavný postup Číny, která usiluje o to, stát se vesmírnou mocností.

„Zkoumat ohromný vesmír, vyvíjet vesmírné programy a stát se vesmírnou mocností bylo vždy naším snem, který jsme chtěli splnit," řekl Si ve svém projevu na prvním čínském Dni vesmíru 24. dubna 2016.

V roce 2020 dosáhl čínský vesmírný program pozoruhodných úspěchů: 23. června Čína úspěšně vyslala na oběžnou dráhu svůj poslední satelit sítě Beidou, 23. července byla do vesmíru vyslána bezpilotní sonda na Mars, 24. listopadu byla vypuštěna sonda bez posádky s názvem Chang'e-5, jejímž cílem je nasbírat materiál na Měsíci. Úspěšně přistála na povrchu Měsíce 1. prosince.

https://news.cgtn.com/news/2021-04-29/Tianhe-lifts-off-China-s-space-station-ambition--ZR9lfbX2iA/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=WHdkt9ncb9M

Kontakt: Jiang Simin Tel.: +86-188-2655-3286 Email: cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-vesmír-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.