CGTN: Čína ostře zasáhne proti zločinům páchaným na životním prostředí, aby pokročila v zelené ekonomice

Úřady města Kuej-lin, jedné z nejpopulárnějších čínských turistických destinací, v posledních letech přitvrdily proti nelegálnímu dobývání a těžbě písku podél řeky Li-ťiang ve snaze chránit životní prostředí regionu.

Řeka Li-ťiang, která je jednou z nejkrásnějších řek na zemi, se táhne více než 400 kilometrů malebnými krasovými horami a každoročně přitahuje statisíce návštěvníků.

„Nejhorší chování je dobývání," prohlásil v neděli čínský prezident Si Ťin-pching při inspekci části řeky. „Bude-li toto horské pásmo zničeno, již se nikdy neobnoví."

Si Ťin-pching řeku popsal jako „jedinečný poklad" Číny a světa a prohlásil, že její ekologické prostředí by nikdy nemělo být poškozeno.

Ti, kdo dál provádějí dobývání a těžbu písku podél řeky, by se měli nejenom zodpovídat, ale měli by být také vyšetřováni na základě jejich trestní odpovědnosti v souladu se zákonem, varoval.

Díky řadě opatření pro snížení znečištění a ochranu řeky a okolních hor se životní prostředí výrazně zlepšilo a přivábilo více turistů a příjmů.

V roce 2019 navštívilo město Kuej-lin 138 milionů turistů, kteří městu vydělali 187,4 miliard jüanů (28,9 miliard dolarů), což je 26,7% a 34,7% nárůst v porovnání s hodnotami v roce 2018.

Čínská zelená transformace

Kuej-lin není jediným místem v Číně, které bojuje proti chování, které poškozuje životní prostředí. V loňském roce orgány veřejné bezpečnosti v celé zemi zakročila proti 23 000 případům poškození ekologického prostředí a zdrojů, v rámci kterých byly napáchány škody ve výši 16,6 miliardy jüanů (2,6 miliardy dolarů); zatčeno bylo více než 40 000 podezřelých, uvedlo ministerstvo veřejné bezpečnosti na tiskové konferenci počátkem tohoto měsíce.

Toto úsilí je součástí čínské kampaně na podporu komplexní ekologické transformace sociálního a hospodářského rozvoje – vize byla nedávno zdůrazněna v plánu rozvoje země na příštích pět let a dále.

Kampaň je v souladu se známou frází prezidenta Si Ťin-pchinga o ekologickém rozvoji: „Průzračné toky a bujné hory jsou neocenitelným majetkem."

Druhá největší světová ekonomika, vedená myšlenkou zeleného rozvoje, zvýšila úsilí o podporu nízkouhlíkového rozvoje, čímž se zavázala, že do roku 2030 dosáhne vrcholu svých emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality.

Na Summitu lídrů ke klimatu, který se konal minulý týden, potvrdil opětovně Si Ťin-pching tento závazek a vyzval celý svět, aby ruku v ruce vybudoval společenství života.

Další pozoruhodné okamžiky Si Ťin-pchingova turné po Kuang-si

Kuej-lin byl první zastávkou prezidentova inspekčního turné po jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang. Vzdal také hold hrdinům, kteří tam zemřeli v bitvě a v neděli byl obeznámen s pokroky ve vitalizaci venkova.

Prezident, také generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) a předseda ústřední vojenské komise, navštívil památný park věnovaný bitvě na řece Siang-ťiang, ke které došlo během Dlouhého pochodu ve 30. letech a položil zde květinový koš na počest vojáků Rudé armády, kteří v bitvě zemřeli.

Prohlásil, že tajemství úspěchu čínské revoluce spočívá v ideálech a přesvědčení a naléhal na lidi dneška, aby usilovali o národní omlazení se stejným duchem a odhodláním.

Letos si připomínáme 100. výročí založení KSČ.

Poté navštívil vesnici Mao-ču-šan, jejíž rozvoj a prosperita se opírá o její rozvíjející se hroznový průmysl.

Po celostátním vymýcení absolutní chudoby ve venkovských oblastech se zaměřila Čína na svou další strategii – vitalizaci venkova. Obce v různých regionech jsou vyzývány k tomu, aby rozvíjely různá průmyslová odvětví vhodná pro jejich podmínky, a staraly se tak o lepší život místních obyvatel.

Video - https://www.youtube.com/watch?v=1gbf0Ql4TA4

KONTAKT: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-ekologie-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.