CGTN: Hlas Číny v Boao: Multilateralismus, otevřenost a Nová Hedvábná stezka

Zatímco svět je uprostřed ekonomické a zdravotní krize v důsledku epidemie koronaviru, Čína vyzývá všechny země v Asii i mimo ni, aby prosazovali multilateralismus, zajistili otevřenost a posilovali spolupráci v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky.

Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl toto poselství ve svém úvodním projevu vysílaném prostřednictvím videa v úterý ráno na zasedání u příležitosti zahájení výroční konference Asijského Fóra Boao (BFA) 2021.

Téma konference „Svět se mění: Spojme ruce, abychom posílili management globálních událostí a podpořili spolupráci na iniciativě Nové Hedvábné stezky" je za současných okolností velmi vhodné a relevantní, řekl Si.

Spravedlnost ne hegemonie

Čínský prezident uvedl, že výzva k prosazování vzájemné spolupráce zemí se stejným cílem je nyní ještě silnější, protože žijeme v době, která se potýká s mnoha problémy.

„O budoucnosti světa by měly rozhodovat všechny země společně. Nelze ukládat ostatním zemím pravidla stanovená jednou nebo několika zeměmi, a není možné, aby unilateralismus některé země „udával rytmus" celému světu."

„Současný svět potřebuje spravedlnost, nikoli hegemonii. Velká země se musí chovat jako velká země a ukázat větší odpovědnost," zdůraznil a vyzval všechny země k zabezpečení mezinárodního systému s OSN ve středu.

Čína prokázala svou roli zodpovědné hlavní země v mezinárodních záležitostech. Dne 13. dubna v plné výši uhradila všechny příspěvky do běžného rozpočtu OSN a organizace International Residual Mechanism for Criminal Tribunals za rok 2021. V posledních třiceti letech vyslala Čína více než 40 000 osob na 25 misí OSN pro udržování míru.

Otevřenost

„Klíčem k ekonomickému oživení po pandemii COVID je otevřenost," zdůraznil Si. „Musíme prosazovat liberalizaci, usnadnit obchod a investice, prohlubovat regionální ekonomické integrace a rozšiřování řetězců v oblasti dodávek, průmyslu, dat a lidských zdrojů, s výhledem vytvořit otevřenou světovou ekonomiku."

Ekonomická integrace v Asii se od podepsání dohody o Regionálním ekonomickém partnerství (RCEP) v listopadu 2020 zrychlila. Vzájemná závislost jednotlivých ekonomik v Asii byla v roce 2019 kolem 50 procent, s tím, že objemy bilaterálních obchodů rostou, řekl Lin Guijun, vice prezident Univerzity mezinárodního obchodu a ekonomie.

Snahy se „uzavírat" nebo „oddělovat" naráží na zákony ekonomiky a principy trhu. Poškodily by zájmy ostatních a nepřinesly žádný prospěch, dodal Si.

Životy lidí jsou nejdůležitější

„Musíme postavit lidi a jejich životy nade vše ostatní, rozšiřovat informace, které sdílíme a společné úsilí a podporovat veřejné zdraví a spolupráci v oblasti zdravotnictví" řekl Si.

Vyzval k rozšiřování mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje, výroby a distribuce vakcín a zlepšování jejich dostupnosti i po finanční stránce, v rozvojových zemích, tak aby kdokoli na světě měl přístup a mohl si dovolit vakcíny, které potřebuje.

Dosud Čína poskytla materiál pro boj s epidemií do více než 160 zemí mezinárodních organizací na celém světě a dodala potřebné vakcíny více než 100 zemím a mezinárodním organizacím.

Nová Hedvábná stezka je veřejná cesta pro všechny

Iniciativa Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative) je veřejná a otevřená pro všechny, není to soukromá cesta, která patří jediné straně, řekl Si a dodal, že všechny země, které mají zájem, jsou vítány.

Ve snaze o budování užšího partnerství při podpoře spolupráce v oblasti zdravotnictví, Si řekl, že čínské podniky již zahájily společnou výrobu vakcín v zemích, které jsou součástí iniciativy BRI.

Si dodal, že Čína bude usilovat o užší spolupráci pro rozvoj ekologie a budovat BRI s cílem zmírnit chudobu a zajistit rozvoj.

Dokumenty o spolupráci s Čínou na projektu BRI podepsalo celkem 126 zemí, včetně vyspělých i rozvojových zemí a 29 mezinárodních organizací.

Zahraniční obchod Číny se zeměmi podél Nové Hedvábné stezky stoupl o jedno procento a v loňském roce dosáhl 9, 37 bilionu Juanů (1,4 bilionu amerických dolarů), podle čínského Ministerstva obchodu.

https://news.cgtn.com/news/2021-04-20/China-s-voices-at-Boao-Multilateralism-openness-and-BRI--ZBO4YRbHfW/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=kC7-jZPJWZw

KONTAKT: Jiang Simin, Tel : +86-188-2655-3286, Email : cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-společnost-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.