CGTN: Univerzity sehrají klíčovou roli při modernizaci Číny

Nejlepší čínské univerzity sehrají v následujících pěti letech a později velkou roli ve vývoji země, neboť druhá největší ekonomika světa usiluje o to stát se zdrojem inovací.

Univerzita Čching-chua (Tsinghua University), jedna z nejprestižnějších vysokých škol v Číně, zaujme bez pochyby na této cestě významnou pozici.

Během pondělní prohlídky univerzity vyzval čínský prezident Si Ťin-pching k vybudování univerzit světové úrovně s čínskými rysy, které by pomohly při oživení národa.

Návštěva se odehrála před 110. výročím založení univerzity. Si, který je rovněž tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC), poblahopřál fakultě, studentům a absolventům univerzity v zastoupení ústředního výboru CPC.

Čína potřebuje vědecké poznatky „více než kdy předtím"

Si navštívil Akademii umění a designu, laboratoř zobrazování a inteligence, přehlídku hlavních úspěchů univerzity v oblasti vzdělání a vědeckého vývoje a tělocvičnu.

Získal rovněž informace o reformě Univerzity Čching-chua, rozvoji lidských zdrojů, modernizaci vzdělávání a vědeckého výzkumu, stejně jako o roli univerzity při rozvoji národa. Poté se setkal se zástupci vysoké školy a studenty na symposiu, kde přednesl hlavní projev.

„Letošní rok je ve znamení výročí 100 let od založení CPC," uvedl Si a dodal, že „rok 2021 je rovněž začátkem nové cesty Číny k modernizaci socialismu. Vývoj Číny a její vládnoucí strany vyžaduje vyšší vzdělání, vědecké znalosti a vynikající talenty více než kdy jindy," zdůraznil.

Vybízel mladé Číňany, aby převzali historickou zodpovědnost a usilovali o národní obnovu.

Podle úkolů 14. pětiletého plánu (2021-2025) národního ekonomického a společenského vývoje a dlouhodobých cílů do roku 2035, se bude Čína snažit o vývoj na bázi inovací a realizaci velkých pokroků v klíčových a hlavních technologiích.

„Inovace jsou jádrem modernizace Číny," řekl prezident a vyzýval k rozšíření soběstačnosti ve vědě a technologii.

Jsou rovněž příslibem vývoje vysoce kvalitních univerzit zaměřených na výzkum a péči o nejlepší talenty ve vědě a technologiích.

Si nabádal zástupce Univerzity Čching-chua k modernizaci systému oborů a specializací a rozvoji nejlepších talentů a klíčových oborů vědy a technologií. Vyzýval k úsilí překonávat hranice klíčových a nejdůležitějších technologií.

Si a Univerzita Čching-chua

Univerzita Čching-chua (Tsinghua University) byla založena v roce 1911 v Pekingu v posledních měsících vlády Dynastie Čching (1644-1912).

Po vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 se stal z univerzity polytechnický institut zaměřený na technické obory. Od zahájení reforem a uvolňování politiky v Číně v roce 1978, se z ní postupně vyvinula komplexní univerzita zaměřená na výzkum s 21 fakultami a 59 odděleními.

Si studoval po dosažení dvaceti let základy organických syntéz na oddělení chemického inženýrství univerzity v letech 1975-1979.

Když byl Si ve funkci vysokého úředníka v jihovýchodní čínské provincii Fu-ťien, navštěvoval postgraduální program zaměřený na marxistickou teorii a ideologické a politické vzdělávání na Fakultě humanitních a společenských věd univerzity v letech 1998-2002 a získal titul doktora práv.

Pondělní prohlídka byla druhou návštěvou Siho na Univerzitě Čching-chua v jednom roce. Dne 2. března 2020 navštívil Si Lékařskou fakultu univerzity a informoval se o postupu výzkumu onemocnění COVID-19.

https://news.cgtn.com/news/2021-04-19/Chinese-President-Xi-Jinping-inspects-Tsinghua-University-ZAlAUAd2zC/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=qFJPeY-yDaY

KONTAKT: Jiang Simin, Tel.: +86-188-2655-3286, Email: cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-vzdělání-školy-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.