FRANTIŠEK KINSKÝ, MATYÁŠ NOVÁK A JANA ŠREJMA KAČÍRKOVÁ PŘIPOMENOU VELIKONOCE V ON-LINE POŘADU Z NOVÉHO ZÁMKU

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce Foto: Zdeněk Fabiánek

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků. Matyáš Novák bude pokračovat v provedení cyklu Ročních dob Petra Iljiče Čajkovského a zároveň zahraje jednu ze svých vlastní transkripcí na velká symfonická a operní díla, které se staly pro druhou sérii vysílání z Nového zámku typické. Tentokrát pro posluchače připravil reminiscenci na operu Rusalka Antonína Dvořáka. Z Dvořákovy tvorby zazní výběr z jeho Biblických písní v podání trojnásobné držitelky Ceny Thálie, sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové. On-line premiéru speciálního velikonočního dílu můžete sledovat v neděli 28. března od 14:00 hodin.

Jedním ze záměrů Františka Kinského, milovníka a donátora umění, bylo vytvořit v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí kulturní centrum regionu. V patře svého rodového sídla se stálou zámeckou expozicí otevřel Galerii Kinský, se svým týmem v minulosti provedl řadu pozoruhodných koncertů i festivalů. Umění v jeho domě přežívá i v době pandemie, kdy kultura obecně ve velké většině zcela utichla. Komponované pořady, které z kosteleckého zámku agentura Františka Kinského pravidelně vysílá, sledují desetitisíce diváků. Na Facebooku agentury KINSKÝ Art Media, Nového zámku i klavíristy Matyáše Nováka se objevují stovky dojemných a vděčných komentářů a mezi nimi i pozdravy ze zahraničí. "V době adventu 2020 jsme chtěli potěšit naše stálé posluchače a návštěvníky zámku. Netušili jsme, jak velký zájem o naše pořady bude. K tvorbě dalších dílů nás inspirovaly ohlasy a zájem diváků. Chtěli jsme jim dopřát dokonalejší zážitek, a tak naši kolegové vybavili pořad ve 4K,“ říká autorka projektu a manažerka agentury Jana Dioszegi.

V pořadí třetí díl druhé série tvůrci věnovali tématu Velikonoc. František Kinský v něm připomene duchovní podstatu, symboly i tradice s těmito významnými křesťanskými svátky spojené. I výběr skladeb s křesťanským rozměrem Velikonoc souvisí. Host programu, trojnásobná držitelka Ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, zazpívá čtyři Biblické písně Antonína Dvořáka. Sólistku Národního divadla v nich u klavíru doprovodí jeden z dvojice hlavních protagonistů Matyáš Novák. V jeho podání také zazní další charakteristický kus z cyklu Roční doby Petra Iljiče Čajkovského, které v každém dílu v daném měsíci postupně provádí. Jeho mimořádný talent naplno vynikne v jeho vlastních transkripcích na velká symfonická či operní díla, jimiž každé vysílání z Nového zámku v závěru vygraduje. Tentokrát Matyáš Novák představí svoji vlastní reminiscenci na Dvořákovu operu Rusalka. V jeho podání jako vždy zazní také hudba v podkresu vyprávění Františka Kinského.

Pořady z Nového zámku obvykle trvají okolo 35 - 40 minut. Velikonoční díl bude však delší. "Téma velikonočních svátků je rozsáhlé. Jejich podstata a víra v naději, myslím, částečně zrcadlí i těžkosti doby, které v mnoha životních ohledech doléhají na každého z nás. Do tohoto dílu jsme vložili osobní prožitky a pocity z událostí, které nás v posledních dnech zasáhly. Věřím, že prostřednictvím obrazovek divákům přineseme nejen souznění, ale že velikonočním dílem současně oslavíme příchod jara a jeho pozitivní energie,“ říká Jana Dioszegi.

Ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční překvapení v podobě hosta nebo nevšedních záběrů. Ve velikonočním dílu zážitek nepochybně umocní i tematické dekorace a stylová výzdoba empírové budovy z dílny zámeckých floristek.

Pořad můžete sledovat na Facebooku:

KINSKÝ Art Media, Matyáš Novák Pianist, Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Na YouTube kanálu:

KINSKÝ Art Media

www.kinskyarmedia.cz

www.facebook.com/kinskyartmedia

Klíčová slova ČR-hudba-Velikonoce-KINSKÝ Art Media

Oblast
Královéhradecký (hk)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.