TESTUJTE - NETESTUJTE Ministerstvo obchodu a průmyslu + Ministerstvo zdravotnictví

Otevřený dopis

Dobrý den na Ministerstvo obchodu a průmyslu & Ministerstvo zdravotnictví,

byla nám ustanovena povinnost zapojit se za necelý týden do testování zaměstnanců. Třetí den čekáme na vyjádření, přičemž vyjádření MPO, že to nespadá do jeho gesce se nám jeví podivným.

Otevřený dopis adresujeme tedy zejména MPO, protože publikovalo závazné pokyny zde: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/pruvodce-testovanim-ve-firmach--259808/ (plné znění k 18. 3. 2021 níže).

Váš průvodce testováním je plný chyb a vnitřních rozporů a obsahuje dokonce i poměrně značně ofenzivní výklad práva.

Průvodce publikovaný MPO nám přikazuje testovat i kolegy na home office a stejný dokument říká i opak. Požadujeme, abyste nám poskytli jasnou informaci, protože ji potřebujeme k tomu, abychom mohli spočítat, kolik testů měsíčně musíme nakoupit.

Podrobněji.

MPO v textu doslova říká, že zaměstnavatel musí umožnit test zaměstnancům v domácím prostředí na home office, dokonce příliš ofenzivně (a zřejmě mylně) vykládá zákon, když nás nabádá, abychom k zaměstnanci, který odmítne, přistupovali jako k zaměstnanci, jemuž na jeho straně vznikla překážka v práci. Velice pochybujeme, že by to u soudu ve sporu se zaměstnancem na home office, který odmítl, ale je připraven k práci stejně jako před tím, vůbec mohlo obstát.

Dále dokument MPO tvrdí, že lze uplatnit vůči zaměstnanci i pokutu dle pandemického zákona - nejsme náhodou v režimu nouzového stavu? Viděl Váš text právník?

Konečně vrcholem Vašeho textu je tvrzení, že pokud zaměstnanec odmítne test, lze sjednat home office!: "Cílem testování je předejít nákaze ostatních zaměstnanců (netestuji zbytečně osoby na home office apod.)".

V seznamu výjimek v odst. 4 však home office chybí.

Žádáme Vás, abyste nám jasně odpověděli na otázky:

1) Co tedy platí? Jsme povinni testovat i zaměstnance na home office, nebo platí, že z našich 30 zaměstnanců máme povinnost testovat jen zhruba 10 procent těch, co pracují v kanceláři?

2) Chybí v seznamu výjimek home office záměrně a proč?

Děkujeme za urychlené zodpovězení těchto dotazů s ohledem na fakt, že testy musíme nakoupit okamžitě, máme-li stihnout Vámi stanovený šibeniční termín testování.

Nakonec malá zpětná vazba: v naší firmě za rok epidemie nedošlo ani k jedinému přenosu C19, díky opatřením, která jsme přijali dříve než vláda a chaoticky jsme je neměnili. Takže jen drobné upozornění: Stanovením jakékoliv povinnosti u nás ve firmě boj s C19 nevyhrajete. Co třeba vakcinovat?

V očekávání a s pozdravem,

Jan Sedláček

Předseda představenstva

Digital Resources a.s.

Poděbradská 520/24

Praha 9

190 00

jan.sedlacek@digres.cz

www.digres.cz

Příloha: Celý text z webu MPO

https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/pruvodce-testovanim-ve-firmach--259808/

ikona Průvodce samotestováním ve firmách

Klíčová slova ČR-koronavirus-vláda-testování-firmy-Digital Resources

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.