Žlutá barva a #endovyšetření znamená osvětu o endometrióze

Zakladatelka pacientské organizace ENDO Talks CZ Michaela Lebeda

Zakladatelka pacientské organizace ENDO Talks CZ Michaela Lebeda

Endometrióza je nezhoubné, ale závažné onemocnění postihující každou desátou ženu ve věku od 16 do 40 let. V současné době lékaři přesně nevědí, co tuto nemoc způsobuje, ani jak ji vyléčit. Mezi nejčastější příznaky endometriózy patří bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, někdy neplodnost. Podle MUDr. Jana Drahoňovského z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí je endometrióza stále velmi podceňovanou nemocí, a to především proto, že se nejedná o onkologické onemocnění. Březen je celosvětově vyhlášen měsíce osvěty o endometrióze. V ČR nyní vznikla první pacientská organizace zaměřená na popularizaci této nemoci.

Skupina ENDO Talks CZ spustila počátkem března on-line kampaň ENDO MARCH 2021. Na sociálních sítích pořádá rozhovory s odborníky, natáčí edukativní videa a osvětové podcasty. Každou březnovou neděli jsou na Youtube nové díly vzdělávacího seriálu EndoTalks. Sledovat další akce je možné také na Facebooku, Instagramu nebo na Clubhousu. Celá kampaň běží s výzvou Zeptej se na #endovyšetření. Poznávací barvou kampaně je žlutá.

"Vyzýváme všechny, aby si oblékli žlutý kousek oblečení nebo se vyfotili se žlutou růží a sdíleli informace o endometrióze do svých sociálních bublin. Povědomí o nemoci i informace o ní se tak budou šířit rychleji," uvedla zakladatelka pacientské organizace ENDO Talks CZ Michaela Lebeda, která je jednou z mnoha pacientek s diagnózou endometrióza. Kromě osvěty na sociálních sítích je snahou dobrovolníků také vybudovat podpůrné centrum pro pacientky. Zároveň chtějí vyvíjet tlak na ministerstva a pojišťovny. "Chceme změnit celkový systém a povědomí okolo endometriózy," uvedla Lebeda.

Diagnostika nemoci trvá často velmi dlouho - sedm až deset let. Veřejnost nemoc nezná, její příznaky se často zlehčují. MUDr. Hana Hrušková z 1. LF UK a VFN upozorňuje, že ženy s endometriózou končí často nejen na operačním sále nebo na hormonální léčbě, ale také na antidepresivech, protože jim okolí jejich bolest nevěří.

Nemoc vzniká tak, že buňky endometria (sliznice dutiny děložní) se u nemocných žen nacházejí i mimo dutinu děložní, např. ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní, dokonce mohou být nalezeny i na plicích či mozkových obalech. Endometrium uložené kdekoliv v lidském těle reaguje na hladiny pohlavních hormonů. To znamená, že v době menstruace dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu. Tyto tkáňové změny pak jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.

Endometriózu se často nedaří diagnostikovat běžnou gynekologickou prohlídkou. Pomáhá tzv. zobrazovací metoda (ultrazvuk či magnetická rezonance), někdy se definitivně endometrióza potvrdí až při laparoskopické diagnostické operaci.

MUDr. Martin Němec z nemocnice ve Frýdku-Místku míní, že dnešní medicína už mnohé dokázala. "Posunuli jsme se o kus dál. Byla vybudována magnetická rezonance, díky níž jsme schopni diagnostikovat nejisté případy. Rozšířili jsme spolupráci s chirurgickým oddělením, s urologickým oddělením. Tím jsme schopni pacientkám nabídnout komplexní léčbu," uvedl Němec.

Endometrióza je mimo jiné mezioborovou problematikou. Kromě klasické medicíny jako je laparoskopie, léčba neplodnosti nebo hormonální léčba může pomáhat i fyzioterapie, dieta, čínská medicína či akupunktura. "Jedná se ale samozřejmě o metody pomocné - neměly by na ně spoléhat především ženy s neplodností, které by tak mohly promeškat vhodný věk pro účinné metody moderní medicíny," dodává MUDr. Jan Drahoňovský.

Na podporu organizace ENDO Talks CZ vznikla také sbírka na Doniu, kde mohou lidé přispět jakoukoliv finanční částkou. Po ukončení březnové osvětové kampaně se chce pacientská organizace zaměřit na budování podpůrného centru a zároveň v rámci asociace pacientských organizaci komunikovat s ministerstvem zdravotnictví o dalších akcích.

Více informací na www.endotalks.cz

Kontakt:

Bc. Michaela Lebeda, MBA, zakladatelka a ředitelka EndoTalks CZ, z.s.

E-mail: misha@endotalks.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-endometrióza-ENDOTalks CZ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.