Online škola, lékař i nákupy. Co vše se změnilo?

Profesor Milan Lukáš, přednosta klinického a výzkumného centra pro střevní záněty (IBD) ISCARE a 1. místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP

Profesor Milan Lukáš, přednosta klinického a výzkumného centra pro střevní záněty (IBD) ISCARE a 1. místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP

Profesor Milan Lukáš, přednosta klinického a výzkumného centra pro střevní záněty (IBD) ISCARE a 1. místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP

Kdyby nám před rokem někdo řekl, že se děti budou učit z domova přes počítač, že klasický supermarket vyměníte kompletně za ten online a že i prohlídka u lékaře nebo sezení s terapeutem proběhne vzdáleně, asi bychom tomu nevěřili. Přesto se tyto služby téměř ze dne na den staly součástí našich životů.


Škola a kroužky

Některé školy se s online výukou ní popraly zdárněji než jiné, ale nakonec se nevyhnula žádné z nich. Podle zakladatelky pražské bilingvní školy Beehive International School má dokonce distanční výuka má svůj smysl i po pandemii. "I před koronavirem potřeby některých rodičů a dětí napovídaly, že bude nějaká forma dálkové výuky nezbytná. Rodiče dnes v rámci pracovního trhu často cestují a chtějí, aby děti zůstaly v kontaktu se svými kamarády. Je to řešení také pro studenty, kteří jsou dlouhodobě nemocní," vysvětluje. Přesun výuky od papírových učebnic a sešitů do online prostředí podle ní urychlí proměnu role školy do výchovné a podpůrné. "Žáci budou pracovat více samostatně a z učitelů budou spíše koučové a podporovatelé, nikoliv pouze nositelé informací," dodává.


Péče o duševní zdraví

O tom, že pandemie negativně působí na naše duševní zdraví už máme i statistiky. V době krize způsobené koronavirem stoupl v Česku počet lidí, kteří trpí nějakým duševním onemocněním, z 20 na 30 procent. Podle odborníků by se dalo mnohým z těchto potíží předcházet, kdyby Češi vnímali psychoterapii jako formu duševní hygieny a prevenci duševních potíží, tak jako je tomu na západ od nás. Ti, kteří už svého terapeuta měli, většinou jednoduše přešli na online sezení. Pro ty, kdo o něm teprve uvažují, je tu první česká platforma pro online terapii Terap.io, která se snaží lidem zjednodušit přístup k terapii. "Online sezení probíhá v soukromé virtuální místnosti prostřednictvím internetu, s terapeutem je možné komunikovat prostřednictvím videohovoru, audiohovoru nebo si jen psát, takže si každý najde způsob komunikace, který je mu nejpříjemnější," vysvětluje psychoterapeutka MUDr. Olga Kunertová. Výhodou jsou časová flexibilita, odpadá také nutnost za terapeutem někam jezdit, což ocení především lidé v regionech či na venkově. V neposlední řadě si pak také zájemci mohou vybrat terapeuta podle toho, jak jim vyhovuje. Že to funguje dokládají i čísla - každý měsíc přibude v Terap.io kolem stovky nových lidí, kteří podstupují sezení s terapeutem online.


Telemedicína

V Česku se dosud telemedicína rozvíjela pomalu. Kvůli současné pandemické situaci ovšem začalo docházet k tomu, že se i těžce nemocní lidé začali bát prohlídek u lékaře, což může mít do budoucna nedozírné následky. Přitom průzkumy ukazují, že na dálku by se dalo zvládnout asi dvacet procent výkonů, kdy se pacienti ve velké míře mohou díky moderním technologiím sami monitorovat doma. Dokazují to zkušenosti z kliniky ISCARE, kde telemedicína funguje už čtyři roky u pacientů se střevními záněty, jako je například Crohnova choroba. "Od roku 2016 jsme spustili projekt IBD asistent. Měli jsme kohortu pacientů, kteří normálně chodili na návštěvy k doktorům, čekali v čekárnách, a oproti tomu 120 těch, kteří nechodili a byli monitorováni vzdáleně. Efektivita byla stejná," popisuje profesor Milan Lukáš, přednosta klinického a výzkumného centra pro střevní záněty (IBD) ISCARE a 1. místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP.

V současné době je na oddělení IBD ISCARE na vzdáleném pozorování téměř 500 pacientů. Díky domácí soupravě, jež měří koncentraci určité bílkoviny ve stolici, a sofistikovanému dotazníku mohou lékaři pacienta každý měsíc sledovat a při zhoršení stavu ho kontaktovat. Osobní návštěvy na klinice se tak omezují na jednu až dvě ročně.

Online služby nabízejí bezesporu spoustu výhod. Vedle úspory času a bezpečí je to fakt, že například někteří terapeuti nebo vybrané kroužky, které byly dosud dostupné pouze lokálně a často ve velkých městech, jsou nově dostupné i lidem z regionů. Navzdory všem online aktivitám je ale dobré nezapomínat, že třeba dobrý pocit po procházce v přírodě žádná aplikace ani program nahradit neumí.


Kontakt pro média:

Martin Eckstein

PR Consultant

e-mail: martin@eckstein.cz

Klíčová slova ČR-koronavirus-trh-vzdělání-rekreace-internet-Martin Eckstein

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Věda, vzdělávání a školství
IT, telekomunikace
Obchod, marketing
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.