Nekonsolidované tržby CSG loni atakovaly 30 miliard korun

Pardubický Eldis patří k předním výrobcům letištních radarových systémů, jeho služby využívají zákazníci  
ve více než 25 zemích světa.

Pardubický Eldis patří k předním výrobcům letištních radarových systémů, jeho služby využívají zákazníci ve více než 25 zemích světa.

Bojové vozidlo Tatra Defence Vehicle Pandur II 8x8 CZ
Tatra Force T 815-7
Vrtulník Schweizer Náramkové hodinky Prim Masaryk
ELDIS Pardubice DAKO-CZ
CS Soft

Ve skupině Czechoslovak Group si v roce 2019 výrazně polepšily high-tech obory s nejvyšší přidanou hodnotou. Do čela prodejů se opět vyšvihla Tatra. Holding nepřevzal v uplynulých 12 měsících žádnou větší firmu a dlouhodobě se soustředí se na rozvoj vlastních firem.

Nekonsolidované tržby průmyslového a technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada v roce 2019 dosáhly 28,5 miliardy Kč a EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) 2,97 miliardy korun. Tržby meziročně vzrostly o 21 procento a EBITDA o 53 procenta.

Výrazně se rozrostl byznys související s letectvím. Dařilo se rovněž všem významným společnostem Strnadovy skupiny, jako jsou automobilka Tatra nebo výrobce železničních brzd DAKO-CZ.

Klíčové slovenské společnosti CSG na čele s MSM Group měly tržby bezmála 2,4 miliardy korun a EBITDA 625 milionů korun.

Ve společnostech ovládaných Michalem Strnadem pracovalo v loňském roce bezmála osm tisíc lidí.

V popředí letectví

Společnosti CSG, činné v oboru aerospace, vyrábějí radary, vyvíjejí software pro řízení letového provozu, zajišťují opravy letadel a poskytují letecký výcvik. Skupina utržila v tomto odvětví 5,34 miliardy korun. Samotný výrobce radarů ELDIS Pardubice si připsal tržby ve výši 977 milionů korun a k celkovému EBITDA přispěl 290 miliony korun.

Letecký byznys předběhl svým významem v CSG výrobu speciálních vozidel pro vojáky nebo hasiče, která se odehrává ve společnostech Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle (TDV). Tato historická část podnikání skupiny vygenerovala v roce 2019 (v součtu obou subjektů) tržby za čtyři miliardy korun.

"Rok 2019 byl pro CSG velmi úspěšný. Díky růstu v aerospace jsme se proměnili v průmyslový a technologický holding vyrábějící finální výrobky s nejvyšší přidanou hodnotou," zdůraznil majitel Michal Strnad.

Tatra na rekordu dekády

Největší společností Czechoslovak Group je kopřivnická TATRA TRUCKS, ve které drží Strnadův holding 65 procent a 35 procent skupina PROMET GROUP průmyslníka Reného Matery. Loňské tržby Tatry činily 5,88 miliardy korun a EBITDA 365 milionů korun. Nejstarší česká automobilka takto dosáhla nejvyšších tržeb od roku 2010. Zároveň jde o prudký růst oproti nepříliš uspokojivému roku 2018.

"Tatra díky své unikátní technologii představuje pro uživatele těžkých užitkových automobilů pracujících v nejhorších terénních a klimatických podmínkách důležitého pomocníka a jak říká její generální ředitel společnosti Pavel Lazar, je pro ně 'předmětem touhy’," uvedl Michal Strnad.

Brzdy na vzestupu, hodinky v plusu

Výrazně rostl Strnadově skupině železniční byznys. Výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ prodal zboží za 1,14 miliardy korun, EBITDA byla 201 milion. V roce 2018 měla tato třemošnická společnost tržby 927 milionů a EBITDA dosáhla 150 milionů korun. Tržby DAKO-CZ vzrostly meziročně o 23 procent a historicky poprvé překonaly miliardu korun. EBITDA stoupla dokonce o 34 procent.

V kladných číslech skončil jediný český výrobce hodinek a jejich strojků ELTON hodinářská, který produkuje luxusní hodinky značky PRIM. Při tržbách 59 milionů korun vydělal na EBITDA čtyři miliony.

Zdravé přírůstky

Skupina CSG loni neprovedla loni žádnou větší akvizici. Pouze se rozšířila o skupinu autosalónů značky Hyundai a Mazda a společnost Skyport specializovanou na logistiku v letectví. Nově získané společnosti hospodařily zdravě a k ukazateli EBITDA v holdingu CSG přispěly sumou 123 milionů korun. Skupina Michala Strnada si zajistila v roce 2019 také výhodné financování dalšího rozvoje, když na podzim emitovala a prodala dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun.

"V souhrnu ukazují čísla za loňský rok zdravý růst celé skupiny, který není založen na expanzi, ale rozvoji firem, které už v CSG jsou. Přesto se nevyhýbáme příležitostem pro akvizice v segmentu malých a středních firem. Snažíme se být atraktivní investor i pro české rodinné firmy, které mají problémy s následnictvím," shrnul Michal Strnad.

Celkové nekonsolidované výsledky CSG

CZECHOSLOVAK GROUP
Nekonsolidovaný celek 2019 [v tis. CZK]
20182019
Tržby23 516 84328 504 983
EBITDA1 932 9252 971 117

Zdroj: CSG

ikona Hospodaření vybraných firem skupiny CSG

Tiskový servis CZECHOSLOVAK GROUP

Kontaktní osoba: Andrej Čírtek, andrej.cirtek@czechoslovakgroup.cz

Klíčová slova ČR-stroje-zbraně-průmysl-Czechoslovak Group

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.