Panenky Liběny Rochové, Jitky Čvančarové, Václava Marhoula a dalších umělců zachrání 1777 dětských životů

Panenku do aukce pro UNICEF věnoval již po sedmé také herec Josef Dvořák. © Tomáš Jubánek

Panenku do aukce pro UNICEF věnoval již po sedmé také herec Josef Dvořák. © Tomáš Jubánek

Panenku do aukce pro UNICEF věnoval již po sedmé také herec Josef Dvořák. © Tomáš Jubánek Patronkou benefiční aukce panenek pro UNICEF je oděvní designérka Liběna Rochová, jejíž panenka Mei se vydražila za 85 000 korun. © Tomáš Jubánek

Zapomenutá panenka, kterou do aukce pro UNICEF věnoval režisér Václav Marhoul, se vydražila za 80 000 korun. © Tomáš Jubánek

Výtěžek z aukce panenek vyrobených českými designéry, umělci a známými osobnostmi pro UNICEF zajistí očkování proti šesti smrtelným dětským nemocem pro děti žijící v nejchudších zemích a krizových oblastech světa.

V úterý 26. listopadu se v Českém muzeu hudby uskutečnil již 17. ročník aukce panenek předních českých umělců a známých osobností pro UNICEF, jejíž patronkou je módní designérka Liběna Rochová. Celkem se vydražilo 27 panenek za 1,066.000 korun, což se rovná šanci na zdravé dětství pro 1777 dětí v nejchudších zemích a krizových oblastech světa. Slavnostním večerem provázel moderátor Karel Voříšek. V průběhu večera vystoupila vyslankyně dobré vůle UNICEF Jitka Čvančarová a Dětský balet Praha.

"Do projektu 'Adoptuj panenku, zachráníš dítě' se může zapojit úplně každý - výrobou nebo zakoupením panenky," říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba. "Vážíme si toho, že za 17 let trvání projektu se v Česku vybralo neuvěřitelných 33,305.512? Kč, díky nimž mohlo být ochráněno proti šesti smrtelným nemocem 55.509 dětí."

Z této částky tvoří každoročně pořádané benefiční aukce - včetně letošní aukce 2019 - částku 16,866.100 Kč, která zajistila očkování pro 28.110 dětí.

"Děti, které jsme viděli v uprchlických táborech ve Rwandě, se uměly radovat z každého pohlazení, z každého stisknutí ruky. Jak málo stačí. Zapomenutá panenka symbolizuje všechny sirotky na tomto světě, všechny děti, které potřebují pomoc," řekl Václav Marhoul, režisér filmu Nabarvené ptáče, který se letos účastnil mise českého UNICEF ve Rwandě. Zapomenutá panenka, kterou spolu s výtvarníkem Jaroslavem Rónou věnoval do aukce, byla vydražena za 80.000 korun. Stala se tak druhou nejdražší panenkou aukce, hned za panenkou módní návrhářky Liběny Rochové, která byla vydražena za 85.000 korun.

V rámci projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě vyrábí děti i dospělí z celé ČR látkové panenky podle střihu, který UNICEF ČR poskytuje. Každý tvůrce svou panenku po dokončení opatří rodným listem, na kterém je mj. uvedeno jméno panenky, země, z které pochází, datum narození panenky a adresa jejího tvůrce. UNICEF poté panenky nabízí k symbolické adopci za částku 600 Kč, která odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti 6 hlavním smrtelným dětským chorobám (dětská obrna, spalničky, záškrt, černý kašel, tuberkulóza, tetanus).

Seznam panenek všech tvůrců spolu s dosaženými částkami je k dispozici zde.

Fotografie z letošní aukce jsou ke stažení zde.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 190 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich rozvoj, od narození až do dospělosti. UNICEF dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější - do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků.

Kontakt:

Lucie Štěpánková (UNICEF ČR)

lstepankova@unicef.cz

Klíčová slova ČR-OSN-zdraví-výtvarné-děti-aukce-charita-UNICEF

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.