TOTALITA se přesune do Prahy! Průvodce Československem 1948-1989 ukáže důležité milníky historie

Foto: totalitnistat.cz

Foto: totalitnistat.cz

Foto: totalitnistat.cz Foto: totalitnistat.cz Foto: totalitnistat.cz Foto: totalitnistat.cz Foto: totalitnistat.cz Foto: totalitnistat.cz

Unikátní multimediální road show už navštívilo na 60.000 lidí

Při příležitosti 30. výročí od tzv. Sametové revoluce a pádu komunismu, se v Českých Budějovicích, Brně a Plzni představila unikátní road show "TOTALITA" aneb multimediální průvodce Československem 1948-1989.

Od 11. do 17. listopadu se přesouvá do Prahy na Karlovo náměstí. Doposud projekční dóm navštívilo už na 60.000 lidí, především žáků a studentů.

Celý projekt odstartoval 23. září v Českých Budějovicích, pokračoval v Brně a v Plzni. Nyní symbolicky zakončí svou pomyslnou pouť v hlavním městě, kde před třiceti lety boj za svobodu v podstatě začal.

"Všichni, kteří doposud dvacetiminutovou 3D projekci (videomapping) uvnitř našeho "projekčního dómu" viděli, byli nadšeni. Zpracováním, pojetím i informacemi, které zazněly. Máme velkou radost z toho, že je především mezi studenty a mladými lidmi takový zájem. Zvláště, když si uvědomíme, že ze sociologických průzkumů vyplívá, že současná nová generace má o době totality velmi malé povědomí," uvedl autor projektu Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park Praha, který stojí i za loňskou úspěšnou roadshow k 100. výročí Československa "Zažijte to znovu".

Do nafukovacího stanu s šesti projektory se vejde 110 lidí najednou, kteří leží na lehátkách a sledují v kupoli stanu speciálně vytvořenou projekci, která mapuje období let 1948 až 1989, tedy nejdůležitější milníky naší (ne)dávné historie. "Do těch dvaceti minut nemůžete vměstnat vše, ale snažili jsme se, aby to bylo uděláno zajímavě, poutavě a abychom návštěvníkům ty události přiblížili co nejsrozumitelněji. Dnešní mladí lidé vůbec netuší, co to třeba byly fronty na banány, mandarinky, pořadníky na auta, nebo že se za projev názorů zavíralo a někdy i popravovalo," podotkl autor projektu Lukáš Nádvorník.

Zatímco projekce v dómu přinese především emocionální zážitek, informační panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a celkový historický kontext událostí. Panely obsahují i QRe kódy, díky kterým si návštěvníci budou moci pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobovou reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentskou demonstraci 17.listopadu 1989.

"Instalace je zdarma a je přístupná každý den od 08:30 do 20 hodin s tím, že do 15:30 je určena primárně školám. O víkendu pak začátek posunutý o hodinu později. Odpolední časy a víkend pak jsou určeny široké veřejnosti. Školy si návštěvy mohou rezervovat na webu www.totalitnistat.cz, s tím, že jim přijde potvrzení s konkrétním časem. Je ale třeba počítat s jistou rezervou, zvláště pro opravdu obrovský zájem. A také proto, než se 110 lidí dostane dovnitř a po projekci zase ven," uvedl PR manažer projektu René Kekely.

Součástí projektu je kromě besed také několik "dobových detailů" jako například příslušníci Veřejné bezpečnosti VB). Tyto postavy dokreslují atmosféru let (ne)dávno minulých.

U příležitosti 30. výročí listopadové revoluce vznikla tato road show ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí unikátní vzdělávací multimediální projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948-1989.

"Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života," říká odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek.

Všechny potřebné informace najdou zájemci na webu www.totalitnistat.cz nebo také na Facebooku https://www.facebook.com/totalita1948.1989/

Klíčová slova ČR-historie-zajímavosti-1989-Praha-René Kekely

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.