Letiště Istanbul optimalizuje odbavování letadel prostřednictvím automatizovaného doplňování paliva s tablety Getac

Getac F110

Getac F110

Plně odolné tablety Getac F110 dovolují rychlé a precizní tankování až 700 letounů každý den, což zvyšuje plynulost provozu i pohodu cestujících

Společnost Getac oznámila, že její přístroje nyní tvoří součást moderního, vysoce automatizovaného systému tankování letounů na Letišti Istanbul. Handlingová společnost İGA Airport Fuel Services (İGA Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş.) vybavila flotilu svých vozů pro hydrantové plnění odolnými tablety Getac F110, jejichž prostřednictvím jsou cisterny odkudkoliv na odbavovací ploše spojeny s centrálním kontrolním systémem. Letouny jsou odbaveny za přibližně 45 minut, což letišti dovolí dosáhnout rekordní kapacity.

Letiště Istanbul bylo otevřeno v dubnu letošního roku s ambicí stát se největším uzlem letecké dopravy na světě. Po dokončení v roce 2027 bude sestávat z šesti ranvejí a čtyř terminálů. Jeho kapacita až 200 milionů pasažérů ročně činí bezmála dvojnásobek počtu pasažérů, které odbaví nejrušnější letiště současnosti Hartsfield-Jackson Atlanta International. Každý den tedy istanbulský vzdušný přístav vypořádá více než půl milionu cestujících, což je doposud nevídaná hustota provozu.

Klíčem k jejímu dosažení jsou inovace, které omezí dobu odbavování letounů na minimum. Při plném vytížení letiště bude vzlétávat či přistávat jedno letadlo každou minutu, což vyžaduje nevídaně efektivní handling strojů na odbavovací ploše. Podle leteckého práva nesmí tankování započít před tím, než poslední cestující opustí palubu letounu. Tím zbývá jen 45 až 60 minut na připravení stroje na další vzlet. Takto rychlé odbavení letounu je podmíněno jeho efektivním a precizním natankováním. Proto handlingová společnost İGA používá nejmodernější systém doplňování paliva, který pokrývá celou odbavovací plochu o 6,5 milionu metrů čtverečních. Oproti tankování z běžných cisteren je tento systém výrazně výhodnější co do rychlosti a přesnosti doplňování paliva, plynulosti provozu na odbavovací ploše i bezpečnosti.

Srdcem tohoto inovativního systému je plně odolný tablet Getac F110, kterým je vybavena celá flotila sestávající z 60 vozů pro hydrantové plnění. Vozidlo je přistaveno k letounu, které připojí k palivovým čerpadlům instalovaným pod odbavovací plochou. Operátoři cisteren se prostřednictvím tabletu Getac s 4G konektivitou připojí k ústřednímu terminálu systému, který letoun automaticky naplní přesně stanoveným množstvím paliva. Tablet operátorům navíc umožňuje se přes dispečink koordinovat tak, aby vozidla očekávala přistávající letouny na místě ideálním pro co nejrychlejší započetí procesu tankování.

"Plynulost provozu na letištích závisí na rychlé, efektivní komunikaci a vybavení, které je spolehlivé za každých podmínek," říká Seyfullah Yavuz, Delivery Facility Operation Chief ve společnosti İGA Airport Fuel Services. "Plně odolné tablety Getac nejenže zcela samozřejmě vydrží v náročném prostředí letištní plochy, ale navíc se hladce integrují do našeho automatizovaného systému doplňování paliva. Pomáhají nám omezovat chybovost a dosahovat nákladových úspor až 60 procent oproti tankování z běžných cisteren."

Z 60 vozidel pro hydrantové plnění společnosti İGA Airport Fuel Services je 50 vozů na elektrický pohon. Tablet Getac F110 je proto používán také ke sledování nabití jejich baterií prostřednictvím software monitorujícího stav baterií v reálném čase. Velký displej tabletu dovoluje přístroj přepnout do módu rozdělené obrazovky tak, že operátor může sledovat průběh tankování i stav baterie vozidla najednou. Displej je navržen tak, aby z něj šlo odečítat a pracovat s ním za všech představitelných podmínek včetně přímého slunečního světla nebo deště. Plně odolný tablet vydrží v silně prašném prostředí, nevadí mu voda ani silné vibrace. Pro případ technické asistence je İGA Airport Fuel Services k dispozici turecký partner Getac, společnost Noya Bilgisayar.

"Řešení navržené pro Letiště Istanbul poskytuje dokonalou kombinaci odolnosti a spolehlivosti, silné konektivity a provozní flexibility," říká Rick Hwang, prezident oddělení Rugged Business Unit ve společnosti Getac Technology Corporation. "İGA Airport Fuel Services už si nemusí dělat těžkou hlavu s výpadky techniky nebo její spolehlivostí, její řidiči a dispečeři se namísto toho mohou soustředit na poskytování těch nejlepších služeb v jakoukoliv denní dobu."

Dostupnost

Plně odolný tablet Getac F110 je nyní v prodeji, pro víc informací navštivte www.getac.com

O společnosti Getac

Getac Technology Corporation je klíčovou dceřinou společností skupiny MiTAC-Synnex Business Group, která v roce 2018 vykázala konsolidovaný příjem 38 miliard USD. Getac byla založena v roce 1989 coby společný podnik s GE Aerospace zaměřený na obranná elektronická zařízení. Portfolio společnosti Getac zahrnuje odolné notebooky, tablety a mobilní zařízení pro využití v armádě, policii a dalších veřejných službách, ve výrobě i v logistice. Její kapacity v oblasti výzkumu a vývoje společnosti Getac umožňují nabízet špičková řešení s plnou integrací hardwaru a softwaru.

Více informací najdete na http://www.getac.com

O společnosti Noya Bilgisayar

K realizaci tohoto projektu oslovila společnost İGA tureckého partnera Getac, istanbulskou firmu s pětadvacetiletou historií Noya Bilgisayar. Její experti analyzovali potřeby zákazníka a navrhli způsob zabudování tabletu Getac F110 ve vozidlech a spolu s İGA a dodavatelem software prošli náročnou fází testování a implementace.

Photo: https://mma.prnewswire.com/media/999339/Getac_F110_8215.jpg

Photo: https://mma.prnewswire.com/media/999340/Getac_F110_0010.jpg

KONTAKT: Kontakt pro media, Jaroslav Ostrčilík, PR agentura Weber Shandwick, +420 603 160 520, jostrcilik@wsczech.cz

Klíčová slova ČR-Turecko-letectví-elektronika-počítače-služby-?GA Airport Fuel Services-Getac Technology Corporation-firmy

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Služby, cestovní ruch
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.