Skupině CSG loni výrazně vzrostly tržby i EBITDA

Průmyslový holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) stoprocentně vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem zveřejnil konsolidované hospodářské výsledky za rok 2018. Tržby dosáhly 11,5 miliardy Kč a meziročně vzrostly o 48 procent. EBITDA byla ve výši 1,9 miliardy Kč a meziročně stoupla o 43 procent.

Klíčovými tahouny růstu byly služby v oblasti letectví a leteckého výcviku, výroba speciální pozemní techniky, výroba radarů a produkce brzdových systémů pro kolejová vozidla.

Za jednoho ze "skokanů roku" ve skupině CSG lze označit výrobce brzd pro kolejová vozidla, třemošnickou firmu DAKO-CZ. Ta meziročně zvýšila tržby ze 738 na 927 miliónů Kč a EBITDA z 91 na 150 miliónů Kč. Vynikajícího výsledku dosáhl i pardubický radarový výrobce ELDIS, který při tržbách 351 mil. Kč dosáhl EBITDA 134 miliónů Kč.

Majitel skupiny Michal Strnad k hospodaření loňského roku uvádí: "V roce 2018 jsme neuskutečnili žádnou významnou akvizici, soustředili jsme se na fungování těch společností, které v holdingu jsou. Právě do nich a do jejích produktů směřovaly v loňském roce klíčové investice. Do budoucna nevylučujeme akvizice malých a středních firem, které se hodí do našeho portfolia.“

Z vnějšího pohledu nejvýznamnější událostí CSG v roce 2018 bylo předání vlastnictví holdingu z jedné generace rodiny na druhou. Zakladatel skupiny Jaroslav Strnad převedl 100 procentní podíl holdingové společnosti na syna Michala Strnada. Z hlediska vnitřního chodu CSG se ale nejednalo o velkou změnu, protože Michal Strnad již několik let působil ve skupině jako generální ředitel.

Jaroslav Strnad zůstává členem dozorčí rady CSG, prioritou jsou pro něj ale jeho vlastní podnikatelské aktivity. Buduje nový právně, organizačně i finančně zcela oddělený holding zaměřený na těžké strojírenství složený převážně ze společností sídlících ve Vítkovicích, z nichž nejvýznamnější je VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY.

Vzhledem k růstu holdingu se ukázalo jako potřebné ke zvýšení efektivity řízení rozvinout jeho strukturu a rozdělit ho do divizí, ve kterých se spojují firmy podle svého zaměření. Na podzim 2018 byla založena divize CSG Aerospace, která sdružuje například společnosti CS SOFT (vývoj systémů řízení letového provozu) a ELDIS Pardubice (výrobce radarů). Na divizi CSG Aerospace naváže v roce 2019 vznik divize CSG Land Systems, v níž se spojí skupinoví výrobci speciální pozemní techniky.

Hlavní hospodářské ukazatele CSG

Ukazatel MJ2015201620172018
Tržbymil. Kč4 7255 7367 72111 456
EBITDAmil. Kč1 2481 2751 3061 867

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti civilní i obranné průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej strojírenských produktů pro automobilový, železniční, letecký či hodinářský průmysl, dále výrobu speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů či munice. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se nestále rozrůstá.

Tiskový servis CZECHOSLOVAK GROUP

Kontaktní osoba: Andrej Čírtek, andrej.cirtek@czechoslovakgroup.cz

Klíčová slova ČR-průmysl-letectví-firmy-Czechoslovak Group

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.