Barocco sempre giovane zahrálo k 300. výročí Lichtenštejnska. V závěru koncertu povstal i sám vládnoucí kníže Jan Adam II.

Barocco sempre giovane, přední český komorní ansámbl, provedl mimořádný koncert u příležitosti 300. výročí Lichtenštejnska. Ten se konal v sobotu 15. června v nově rekonstruovaném sále majorátního městského paláce rodu Lichtenštejnů ve Vídni. Hudební těleso, složené z mladé generace českých sólistů a předních komorních hráčů, vystoupilo za přítomnosti knížete Lichtenštejnska Jana Adama II. a celé řady dalších významných vládních činitelů Lichtenštejnska, Rakouska a České republiky. A Barocco sempre giovane předvedlo své nesporné interpretační kvality. V jeho čele vystoupili dnes světově uznávaní pěvci Adam Plachetka a Patricie Janečková i sólisté z řad členů orchestru: houslisté Iva Kramperová a Vít Chudý a violoncellistka Helena Matyášová. Významný koncert ve Vídni byl výjimečnou součástí IV. ročníku Lednicko/Valtického hudebního festivalu 2019.

Pozoruhodnou hudební událostí se stal koncert českého komorního ansámblu Barocco sempre giovane, který se uskutečnil v sobotu 15. června v majorátním městském paláci rodu Lichtenštejnů ve Vídni u příležitosti 300. výročí Lichtenštejnska. V čele předního českého komorního tělesa se ve výběru z oper a oratorií Georga Friedrich Händla představila sopranistka slovenského původu Patricie Janečková a světově uznávaný basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery.

Koncert byl mimořádnou součástí IV. ročníku Lednicko / Valtického hudebního festivalu. Jak z názvu festivalu vyplývá: sídlí v Lednicko - valtickém areálu. Za tento skvost naší země vděčíme právě Lichtenštejnům. I proto se festivalová dramaturgie letošního ročníku zaměřila na autory, kteří byli knížecí rodinou podporováni. Mezi další skladatele z období baroka, píšícího pro Lichtenštejny, patřil vedle Händla Georg Philipp Teleman. Jeho Sinfonii Spirituosu - Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo TWV 144 orchestr provedl s trumpetistou Ondřejem Jurčekou.

Těleso doslova zazářilo v druhé polovině večera, kdy zazněl Vivaldiho Koncert d moll pro dvoje housle, violoncello, smyčce a basso continuo RV 565. V trojkoncertu se Barocco sempre giovane představilo v tom nejlepším světle. Ansámbl předvedl svoji vysokou interpretační úroveň, promyšlenou dynamiku, precizní artikulaci a celkově velmi přesvědčivou souhru. "Jsem hrdý na to, že jsme byli pozváni k účinkování na tak mimořádném koncertu a samozřejmě i na to, že Barocco sempre giovane sklidilo ve Vídni takový úspěch. Sólisté našeho orchestru, houslisté Iva Kramperová a Vít Chudý a violoncellistka Helena Matyášová předvedli skutečně bravurní výkony. Recenze koncertu jsou vynikající," upřesnil Josef Krečmer, umělecký ředitel Barocco sempre giovane.

Naši umělci bezesporu důstojně reprezentovali české interpretační umění v prostředí od pradávna hudebně vyspělé Vídně, a to v nově rekonstruovaném sále majoritního městského paláce rodu Lichtenštejnů. Koncert v českém a anglickém jazyce slovem prováděl Jiří Vejvoda. V jeho závěru povstal i sám vládnoucí lichtenštejnský kníže Jan Adam II. (Celým jménem: Johannes Adam Ferdinand Alois Josef Maria Marko d'Aviano Pius von und zu Liechtenstein).

Kontakt:

Jana Dioszegi

KINSKÝ Art Media

e-mail: dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz

GSM: +420 604 514 383

Klíčová slova ČR-Lichtenštejnsko-hudba-Barocco sempre giovane

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.