Spolek Krachy cestovek končí svou činnost

Spolek Krachy cestovek, provozovatel internetového portálu krachycestovek.cz, ukončí svou činnost. Rozhodla o tom jeho prosincová valná hromada. Ta konstatovala, že bylo dosaženo hlavního cíle, pro který byl spolek založen – konečně se zlepšila ochrana zájmů spotřebitelů služeb cestovního ruchu, tedy zejména klientů cestovních kanceláří před následky jejich úpadku.

„Teď už snad ochranu – vzhledem k legislativě aktualizované o institut garančního fondu – klienti cestovních kanceláří mají. Uvidíme, jak ve finále dopadnou letošní úpadky cestovek, zda byly řádně pojištěny anebo jestli bude muset vstoupit do hry tento nově zákonem zřízený fond,“ říká předseda spolku Rudolf Marek.

Ve spolupráci s advokátní kanceláří Jana Kalvody se spolek opakovaně snažil, aby nároky spotřebitelů služeb cestovního ruchu byly stoprocentně uspokojeny. Ne vždy se to bohužel podařilo, přesto se pomoci dostalo desítkám poškozeným klientů cestovních kanceláří a agentur.

Jak vzpomíná, jednou z prvních „kauz“, které redakce otevřela, byl případ zkrachovalé cestovní kanceláře I. Parkam Holidays, jejíž klienti nedostali 100procentní náhradu za zájezdy do Bulharska. Neodcestovali na ně, přestože by tomu tak podle tehdy platné evropské směrnice mělo být.

„Upozornili jsme na to, že jeden z majitelů a jednatelů této cestovní kanceláře si založil novou cestovku a dál s ní podnikal v branži cestovního ruchu. Smutným zadostiučiněním pro nás je, že tato cestovka letos v srpnu také zkrachovala,“ říká Marek.

Původně občanská iniciativa „Stop krachům cestovek!“ vznikla v roce 2012. Zrodila se jako reakce na nedokonalé tuzemské zákony, které nedostatečně transponovaly evropskou legislativu v ochraně spotřebitele do českých podmínek. Později se transformovala do občanského sdružení a se změnou zákona do spolku.

Kontakt:

www.krachycestovek.cz

Klíčová slova ČR-služby-CK-počítače-internet-Krachy cestovek

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.