Není voda bez práce

Strom svobody

Horko a sucho začíná pro nás být vážným nebezpečím. Běžné halové objekty, opláštěné standardními materiály, působí jako radiátory. V průběhu dlouhých letních dnů přidávají další tepelné zisky, které vytvářejí klima podobné poušti. Všimněte si, kolik stromů jen na našem území v letošním roce uschlo. Ve slavkovské společnosti LIKO-S byl v těchto dnech položen základní kámen nové zelené stavby budoucnosti, výrobní haly LIKO-Vo, která je světovým unikátem. Projekt zpracoval ateliér Fránek Architects. Do výstavby je zapojena Technologická agentura ČR, která přispívá na další vývoj zelených staveb, Mendelova univerzita v Brně a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Praha v Buštěhradě.

V novém halovém objektu budoucnosti bude umístěna kovovýroba, která je určena hlavně pro zakázkovou výrobu nerezových konstrukcí a zařízení. Součástí objektu jsou i moderní kanceláře pro technickou podporu. Nechybí ani relaxační zóny pro svářeče a sociální zázemí. Tento objekt navazuje na úspěšný projekt LIKO-Noe, který byl odstartován před třemi lety a nasbíral dostatek zkušeností v zeleném stavění.

"Víme, že tepelnou stabilizaci budov je možné velmi dobře zajistit pomocí zelených střech a fasád. Odpařováním vody z rostlin ochlazují své okolí a mají velmi pozitivní vliv na vnitřní prostředí, kde v létě dochází k výraznému ochlazení. Zajišťují tak přírodní klimatizaci a snižují energetické náklady na technologie chlazení," sdělili své zkušenosti zástupci stavitele.

Voda na zavlažování zeleného pláště bude získávána jednak z retenčního jezera na dešťovou vodu a jednak z odpadních vod provozu haly. Odpadní vody vyčistí kořenová čistírna, která zabírá část střechy haly a zdobí a ochlazuje obvodový plášť.

Pracovníci v hale jistě ocení stálý kontakt se živou přírodou výhledem z haly do zeleně. Vnitřní stěny haly budou osázeny popínavými rostlinami. Relaxační zóny a kanceláře budou přímo propojeny s prostory v zeleném okolí haly. Jako první byl vysazen symbolický Strom svobody 2018.

Součástí objektu a vodního hospodářství bude retenční jezero se zahradou, která poskytne dobré mikroklima k pěstování bylin, jedlých keřů a stromů a také i pro odpočinek či příjemnou práci lidí.

Termín uvedení objektu do provozu je květen 2019.

Autor projektu a světově uznávaný architekt prof. Zdeněk Fránek zdůvodnil nutnost změny koncepce stavebnictví: "Problémy s vodou jsou zásadní determinanty jakéhokoliv osídlení krajiny člověkem. Už odpradávna potřebuje člověk vodu k životu ze všeho hmotného nejvíc. Je proto kupodivu, že naše společnost to donedávna ignorovala. Důvody známe. V případě zelené haly přicházíme s velmi přirozeným a účinným řešením, které se, doufám, brzy stane přirozenou součástí stavitelství."

Kontakt:

Více o společnosti LIKO-S - https://www.facebook.com/HappyandGreenCompany/

Více o zeleném stavění - http://www.zivestavby.cz/

Více o projektu LIKO-Noe - http://www.liko-noe.cz/

Klíčová slova ČR-stavby-energie-ekologie-ovzduší-firmy-LIKO-S

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.