TESCAN bude v Brně vyrábět mikrotomografy

V brněnských Kohoutovicích se nebudou vyrábět jen elektronové mikroskopy, ale také mikrotomografy

V brněnských Kohoutovicích se nebudou vyrábět jen elektronové mikroskopy, ale také mikrotomografy

Necelý půlrok po akvizici belgického výrobce mikrotomografů XRE přesunuje TESCAN jejich výrobu do Brna. Firma nabírá nové zaměstnance a chce první hotové přístroje posílat k zákazníkům na podzim tohoto roku.

V brněnských Kohoutovicích se nebudou vyrábět jen elektronové mikroskopy, ale také mikrotomografy. Namísto paprsku elektronů využívají sérii rentgenových snímků z různých směrů. Z těchto snímků se pomocí speciálního počítačového programu skládá trojrozměrný obraz vzorku. Přístroje fungují na stejném principu jako počítačová tomografie (CT) používaná v medicíně pro výzkum měkkých tkání, pracují ale s vyšším rozlišením.

Výrobu mikrotomografů bude TESCAN zajišťovat ve stávající budově výrobního závodu. "V prvních fázích výroby se bude jednat o kusovou produkci na základě konkrétních objednávek. Mikrotomografy budeme vyrábět ve třech řadách, podle typu požadovaného použití," uvedl Robert Komanec, ředitel výroby TESCAN Brno. Cena přístrojů se bude pohybovat od deseti do dvaceti milionů korun. Metoda mikrotomografie se začíná stále více prosazovat v biologickém i průmyslovém výzkumu a vývoji.

"Rozhodli jsme se sjednotit výrobní závody do Brna, kde máme výrobní základnu s více než 25letou tradicí. Je to pro nás výhodnější jak logisticky, tak i obchodně. Do budoucna zde budeme schopni zajistit dostatečnou výrobní kapacitu se samostatnou linkou. Často nás navštěvují zákazníci, kteří mají zájem o koupi elektronového mikroskopu i mikrotomografu, protože v praxi se tyto přístroje mohou doplňovat. Nově budeme schopni jim ukázat obě výroby zároveň," vysvětlil Robert Komanec.

Poznámka pro editory

O TESCANu

TESCAN je český výrobce elektronových mikroskopů. Společnost byla založena v roce 1991 vývojovými a servisními pracovníky firmy TESLA s cílem pokračovat v tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně. V roce 1996 TESCAN představil svůj první přístroj PROXIMA a další modelové řady mu zajistily místo mezi předními světovými výrobci. Dlouhodobá expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě vyvrcholily v roce 2013 vytvořením holdingové struktury s francouzskou společností ORSAY PHYSICS. Tak vznikl TESCAN ORSAY HOLDING, který si i nadále zachoval centrálu, výrobou i vývoj v brněnských Kohoutovicích. Každý mikroskop TESCAN je vyroben v Brně, přestože zhruba 95 % produkce míří k zákazníkům do celého světa. Mezi největší odběratele patří světové univerzity, výzkumná centra nebo průmyslové a výrobní firmy v mnoha odvětvích. Téměř 500 zaměstnanců TESCAN ORSAY HOLDING vyrobí více jak 250 mikroskopů ročně, což představuje roční obrat zhruba 1,8 miliardy korun.

Kontakt:

e-mail: marketing@tescan.com

Klíčová slova ČR-stroje-elektronika-práce-firmy-Tescan

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.