Zájem žen o podnikání vzrostl o 138 %

Nejlepší ryze české podnikatelky, které se svými firmami uspěly nejen u nás, ale i v zahraničí, představí 11. ročník OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK. Odborný garant projektu, kterým je stejně jako v předchozích letech společnost CRIF - Czech Credit Bureau, vybral 28 535 potenciálních kandidátek na zisk ocenění, což představuje 20% nárůst oproti loňskému ročníku a oproti roku 2008, kdy proběhl historicky první ročník této soutěže, činí nárůst 138 %. Mezi semifinalistky bylo nominováno 1062 podnikatelek. Patronkou letošního ročníku je Simona Kijonková, zakladatelka společnosti Zásilkovna.

Podporu ženám - podnikatelkám a projektu OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK vyslovil i současný ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. "Ženy mají často dvě práce na plný úvazek. Tu tradiční, podnikání nebo zaměstnání, a pak zpravidla daleko více než muži ještě pečují o rodinu. Přesto během posledních let ženy požádaly zhruba o dvakrát víc živností než muži. V absolutních číslech to znamená nárůst o víc než třicet čtyři tisíc žádostí. Může to souviset s rostoucí dostupností internetu, díky které mnoho žen na mateřské či rodičovské dovolené rozjíždí e-shopy a pak už se do zaměstnání nevrací a v podnikání pokračují. V podnikání je chceme ženy podporovat, i proto se snažíme například zvýšit dostupnost internetu a ocenit příkladné aktivity. Tak, aby se sdílela dobrá praxe a podnikatelky se navzájem inspirovaly," říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: "Vážím si všech, co svou práci, nezávisle na tom, zda jde o podnikání či zaměstnání, ženy či muže, dělají co nejlépe a mají snahu věci zlepšovat, inovovat a posouvat je dopředu. Přeji k tomu hodně síly, nadšení a podpory od těch, co chceme a potřebujeme. A také energii, která je mému naturelu i profesi blízká a vím, že je moc potřeba."

Projekt OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK neznamená jen předání cen v jednotlivých kategoriích. Je hlavně o podpoře a zviditelňování českých podnikatelek, které díky své usilovné práci dosáhly úspěchu nejen u nás, ale také za hranicemi naší země. Cílem projektu je jejich spojování a propojování, který jim může pomoci v dalším rozvoji jejich podnikání. "V loňském roce jsme se v rámci akcí klubu OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK setkali s 853 hosty, se kterými se mohly naše podnikatelky seznámit a nechat se inspirovat jejich příběhy. Rok letošní nebude jiný, čeká nás celá řada zajímavých setkání s hosty z nejrůznějších oborů. Navíc je letošní ročník ve znamení oslav 100. výročí založení Československa, čemuž jsme přizpůsobili i jeho logo. Jeho součástí tak není jen letopočet 2018, ale také odkaz do roku 1918," říká zakladatelka OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK Helena Kohoutová.

V letošním roce splnil kritéria účasti v projektu rekordní počet podnikatelek. "Z pozice odborného garanta Ocenění českých podnikatelek jsme rádi, že v letošním roce splnil pravidla největší počet subjektů v historii tohoto projektu. Tento fakt potvrzují i výsledky našich analýz podnikatelského prostředí v ČR, které ukazují na zvyšující se počet podnikajících žen a zlepšující se hospodářské výsledky jejich firem. V tomto smyslu roste význam celé soutěže, do které jsou vybírány nejlepší české podnikatelky především na základě našeho profesionálního ratingu," sdělil Pavel Finger, místopředseda představenstva společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Podle auditora projektu OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK, společnosti NSG Morison, je stále dominující příležitostí pro podnikatele, a podnikatelky nevyjímaje, export. "Největším exportním trhem zůstanou zejména pro ženy - podnikatelky sousední země s vévodícím Německem. Německo se pro české firmy otevírá nejenom k dodávkám automobilových dílů, které byly doposud nejrozsáhlejší komoditou, ale i jiným produktům, které mají větší přidanou hodnotu. A právě tady vidíme velkou příležitost. Pokud podnikatelka vlastní firmu, která něco vyrábí, je v současné době pro ni největší obchodní příležitostí právě export, v ideálním případě mít exportní trhy diversifikované. Pokud k tomu mají ženy dostatečnou dávku odvahy, nemohou nyní v současné ekonomické situaci udělat špatný krok," konstatuje Petr Šíma, partner poradenské firmy NSG Morison.

Také v letošním roce udělí ČSOB cenu v kategorii Výjimečná podnikatelka. "Úspěšnost firmy či podnikatele v jeho podnikání lze posuzovat z několika úhlů pohledu. Jsou tu ekonomické ukazatele, které prostřednictvím čísel poskytují informace, jak se firmě daří. Za všemi čísly se skrývá obrovské odhodlání, chuť dělat věci jinak, ale i spousta překážek, které se jí daří překonávat někdy s opravdu velkým úsilím. Díky projektu Ocenění českých podnikatelek jsme ale schopni vnímat firmy českých podnikatelek také prostřednictvím silného příběhu, který za jejich podnikáním vždy je. Proto jsme se stali patronem kategorie Výjimečná podnikatelka, ve které máme možnost ocenit podnikatelku nejen podle hospodářských výsledků, ale právě i za něco, čím je výjimečná ve svém podnikání," vysvětluje Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

O vítězce Ceny za digitální transformaci rozhoduje společnost Microsoft, která je hlavním partnerem OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK. Otázkou je, kdo má šanci ji získat. "Technologické inovace jsou dnes předpokladem růstu jakékoli firmy. Šanci vyhrát v této kategorii mají podnikatelky, které se nebojí pomocí digitálních technologií od základu změnit jakoukoli oblast podnikání - firemní kulturu, vývoj produktu, výrobu a provoz, práci s daty či interakci se zákazníky. Hledáme příběh, který bude k modernizaci inspirovat ostatní,“ prozrazuje Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy společnosti Microsoft ČR.

Cena za inovativní řešení bude předána pod patronací České pojišťovny, dalšího hlavního partnera projektu. "Česká pojišťovna patří k inovačním lídrům na našem trhu, a není tak náhoda, že jsme své jméno v rámci Ocenění českých podnikatelek spojili právě s kategorií oceňující ženy za inovativní přístup. Je to pro nás velká inspirace sledovat, jak se ženy úspěšně prosazují a zajímavá je pro nás i možnost sdílet s nimi jejich, mnohdy velmi silné, osobní i podnikatelské příběhy," říká Šárka Dolanská, Krajská ředitelka Praha II, Česká pojišťovna.

Podnikatelky se mohou do letošního ročníku hlásit do uzávěrky dne 21. září 2018 ve 12 hodin. Vyhlášení vítězek proběhne na slavnostním vyhlášení 8. listopadu 2018 v Praze.

KRITÉRIA:

Do OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK - OCP se mohou podnikatelky přihlásit na doporučení odborného garanta CRIF - Czech Credit Bureau, který jejich firmu doporučil na základě analýzy, která mimo jiné zohledňuje i dostupnost účetních závěrek za roky 2014-2016, minimální roční obrat firem od 10 milionů Kč (tržby roku 2017) a hodnocení iRating ve stupních 1-11. Splňovat musí pravidlo 100% vlastnictví a českého občanství. Doba podnikání musí být minimálně 4 roky.

Soutěžní kategorie:

ČESKÁ PODNIKATELKA, KTERÁ PODNIK VLASTNÍ A ŘÍDÍ Udělují se ceny za první až třetí místo v podkategoriích Malá společnost (roční obrat 10-30 milionů Kč), Střední společnost (roční obrat 30-80 milionů Kč) a Velká společnost (roční obrat 80 milionů Kč a více).

CENA ČSOB - VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA

Zde se hodnotí výjimečná podnikatelka bez ohledu na počet zaměstnanců, dále vliv na obohacení trhu nebo společnosti, zohlednění sociálních a dalších aspektů její činnosti. Uděluje se jedna cena. Patronem této ceny je generální partner.

CENA ZA VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY

Zde se hodnotí řízený výjimečný růst činnosti firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které se firma nachází. Uděluje se jedna cena.

CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ - pod patronací České pojišťovny Zde se hodnotí inovativní přístup firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které se firma nachází. Uděluje se jedna cena.

CENA ZA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACI - pod patronací Microsoft V rámci této kategorie hledáme příklady toho, jak české firmy pomocí moderních technologií zlepšily své podnikání v různých oblastech. Například, jak díky moderním technologiím lépe a efektivněji oslovují své zákazníky nebo dávají svým zaměstnancům prostor pro hledání vlastních cest k dosažení cílů a umožňují jim lépe slaďovat pracovní a osobní život, nebo že zlepšují své procesu a provoz (od výroby přes logistiku a administrativu až po marketing), či díky moderním technologiím inovují stávající nebo vytváří zcela nové produkty a služby.

Projekt Ocenění Českých Podnikatelek - OCP podporuje české podnikatelky, oceňuje jejich projekty, inovace, ekonomický růst, osobní přístup, společenský dopad a kultivaci podnikatelského prostředí. Již od roku 2008 poukazuje na společenskou odpovědnost drženou v rukou českých žen a pomáhá budovat hrdé Česko. Podnikatelkám přináší nové zkušenosti a inspiraci a nabízí příležitost získat nový nadhled, a ještě větší uspokojení z podnikání.

Více informací o projektu naleznete na http://www.oceneniceskychpodnikatelek.cz.

Další partneři 11. ročníku Ocenění Českých Podnikatelek - OCP jsou:

AMSP ČR - partner Blue Holiday - partner Buddha-Bar Hotel Prague - partner Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade - partner DHL Express - partner MasterCard - partner MEDIAREX - partner Ogilvy Public Relations - partner PresentiGO - partner TLC Trainings and Languages - partner Vodafone - hlavní partner Zátiší Group - partner Dermacol - partner JK Kudláčková - partner AUTO PRŮHONICE - partner FARMAX - partner Auviex, s.r.o. / Mezinárodní hudební festival Český Krumlov - partner BELVEC - partner Best Brands Company s.r.o. - partner Česká mincovna - partner DentALO Slovanský dům s.r.o. - partner FertiCare Prague - partner ORGANIC WINES - partner Trivi a.s. - partner

Kontakt:

Agentura Helas, s.r.o.

Tel: 220 570 708

Email: helas@helas.org

Klíčová slova ČR-hospodářství-ocenění-ženy-firmy-Agentura Helas

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.