Mezinárodně uznávaná navigace pro nevidomé chodce vstupuje na český trh

Letošní konference INSPO 2018 je milníkem pro sociální podnik Naviterier s.r.o., založený na výzkumu probíhajícím na ČVUT v Praze. Tento český startup na konferenci 7. dubna v Kongresovém centru Praha oficiálně spouští na trh speciální navigaci pro chodce se sníženou schopností orientace a pohybu. Doposud museli nevidomí kombinovat několik různých aplikací a služeb, aby se mohli v městském prostředí pohybovat bez závislosti na další osobě. Navigace Naviterier nejenže nahrazuje tyto kombinace, ale díky využití orientačních bodů a charakteristik terénu se stává nejspolehlivější aplikací na trhu.

Roky výzkumu specifických potřeb nevidomých chodců a pečlivé mapování detailů terénu ve spolupráci s firmou Central European Data Agency, a. s. (CEDA) se přenášejí do mobilní aplikace se specifickým algoritmem. Hlasová aplikace totiž popisuje trasu podobně, jako kdyby ji popisoval člověk.

Naviterier je řešením nedostatečné přesnosti GPS a dalších lokalizačních služeb. Ty nedokáží v městské zástavbě určit, na kterém chodníku nebo na kterém přechodu křižovatky se chodec nachází. Nepřesnost je typicky v řádu desítek metrů, což může být pro zejména nevidomé chodce vysoce nebezpečné.

Pro Naviteriera je hlavním senzorem člověk, kterého dokáže lokalizovat pomocí kombinace nepřesných údajů z GPS, kompasu a sady instrukcí, aby dosáhl dostatečné přesnosti. Experimenty vědců ukazují, že se lidé s navigací Naviterier na neznámých trasách téměř neztrácejí a dokáží je absolvovat samostatně bez nutnosti doptání se jiných osob. Aplikace prošla testováním desítek uživatelů se specifickými potřebami přímo v terénu Prahy a jejich velmi pozitivní zpětná vazba ukazuje, že Naviterier je nezbytnou pomůckou pro svobodný pohyb ve městě.

Velkým benefitem navigace je propojení do Navigačního centra SONS. Pomocí rychlého tlačítka se uživatel spojí s operátorem, ten ho dokáže lokalizovat a pomoci i v mimořádných situacích. Naviterier tak poskytuje komplexní službu a dává tak svým uživatelům svobodu, nezávislost a možnost prožívat plnohodnotný život.

V tuto chvíli Naviterier funguje v Praze, pokrytí dalších měst závisí na spolupráci s místními radnicemi. Přes intenzivní vyjednávání se prozatím nepodařilo vedení krajů a měst přesvědčit, že navigace Naviterier významně ovlivní bezpečnost chodců v městské zástavbě. Přitom aplikace má velký potenciál rozšířit se nejen do českých měst, ale také do mezinárodního prostoru.

O zmapování pěších tras a jejich přenesení do Naviteriera už projevily zájem německé Drážďany. Snad se podaří tento nadějný český startup ukotvit v českém prostředí dříve, než se jej chytnou v zahraničí.

Společnost Naviterier s.r.o. založili vědečtí pracovníci se svými studenty Fakulty elektrotechnické na ČVUT v Praze. Speciální algoritmus navigace podložili roky výzkumu a experimentů, které byly prezentovány na prestižních zahraničních konferencích a v odborných časopisech. Aktuálně je tým součástí akceleračního programu Edison v Impact HUB Praha, kde s pomocí odborníků na sociální podnikání sestavuje svou podnikatelskou strategii.

Prototyp navigace Naviterier byl představen v přednášce již na loňské konferenci INSPO, nyní tedy si zájemci již mohou navigaci vyzkoušet či zakoupit ve stánku ve výstavní části konference.

Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se přihlásilo již více 450 účastníků. Kvůli velkému zájmu byla konference přesunuta v Kongresovém centru o patro výše do větších prostor, takže je možné se ještě zaregistrovat. Program konference najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-2018, kde je i odkaz na registrační formulář.

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Generálním partnerem konference INSPO 2018 je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB, Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet, záštitu poskytl Magistrát hl. m. Prahy. Konferenci organizuje BMI sdružení. Další informace o konferenci najdete na www.inspo.cz.

Pro doplňující informace a novinářské registrace kontaktujte:

Jaroslav Winter

BMI sdružení, z.s.

M + 402 777 807 727

E: winter@brezen.cz

Klára Conková

PR consultant

M +420 605 161 976

E: klara.conkova@prkonektor.cz

Zdeněk Míkovec

Naviterier, s.r.o.

tel.: +420 604 620 619

E: xmikovec@naviterier.cz

https://naviterier.cz/

Klíčová slova ČR-menšiny-elektronika-komunikace-trh-služby-handicapovaní-INSPO

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
IT, telekomunikace
Obchod, marketing
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.