Držitelé zbraní se bouří: Senát chce ústavní novelu o bezpečnosti zahrát do ztracena

Pověsí čeští držitelé zbraní flintu na hřebík?

Pověsí čeští držitelé zbraní flintu na hřebík?

Organizační výbor v Senátu rozhodnul, že z programu schůze 11. října 2017 má být stažena novela ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, která ve dvou větách zakotvuje "ústavní právo na zbraň".

Je to již podruhé, co odpovědní senátoři udělali názorový přemet. Dlouhou dobu senátoři shodně tvrdili, že novelu projednají až po parlamentních volbách. Pak ovšem před třemi týdny změnili názor. Při projednání petice podporující ústavní právo na zbraň proti regulaci zbraní ze strany EU, kterou podepsalo 100.000 občanů, se překvapení zástupci držitelů zbraní dozvěděli, že novela je zařazena jako bod programu schůze 11. 10. 2017. Procesní kličkování senátorů, kteří stojí za rozhodnutím stáhnout novelu, rozhořčilo před volbami české držitele zbraní:

"Je to pro nás opravdu obrovské zklamání, neb nečitelné a dvakrát měněné stanovisko tohoto výboru zřejmě povede k neprojednání a vyšumění novely, která by mohla české vlastníky zbrojních průkazů ochránit před paskvilní zbraňovou EU směrnicí. Je to pro nás o to větším šokem, neb se jedná o novelu, která byla před časem schválena ve Sněmovně drtivou ústavní většinou poslanců napříč politickým spektrem. Není nám tedy jasné, proč je takový problém v této legislativě, která může chránit práva 300 tisíc držitelů a jejich rodin, tedy té nejprověřenější části české veřejnosti," uvedl Mgr. pplk vv Pavel Černý, iniciátor petice.

Senátoři, kteří se vyslovují proti novele, uvádějí, že nechtějí dávat "bianco šek", protože nevědí, v jaké podobě budou navazující zákony.

S tímto nesouhlasí Dr. Ing. Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty, která reprezentuje většinu stotisícové komunity myslivců: "Důvodem stažení je spíše účelové politické žonglování odpůrců novely před volbami než údajná neexistence podkladů. Ve skutečnosti totiž ministerstvo vnitra velmi podrobně rozpracovalo systém zbraňových zákonů navazujících na novelu ústavního zákona o bezpečnosti ve formě kompatibilní se směrnicí EU. Sám jsem si těch několik set stran dokumentů procházel. Jsou již několik týdnů veřejně k dispozici na vládním serveru ODOK. Divím se, že se s tím příslušní senátoři neseznámili."

Návrh novely má určitou souvislost s kontroverzní EU směrnici o zbraních, kterou navrhla Evropská komise v listopadu 2015 a v březnu 2017 ji schválil Evropský parlament. Proti této směrnici se v minulosti vyslovila nejen střelecká veřejnost z řad myslivců, sportovních střelců, milovníků vojenské historie a držitelů zbraní pro osobní obranu, ale proti směrnici se také postavily ministerstvo vnitra, Vláda ČR, Sněmovna i Senát a Bezpečnostní rada státu. Česká republika byla však na zasedáních orgánů EU opakovaně přehlasovávána.

"Směrnice pod rouškou boje proti terorismu ve skutečnosti odzbrojuje legální držitele zbraní, a bude neustále při revizích přitvrzovat. Proto považujeme novelu ústavního zákona o bezpečnosti za důležitý symbolický i praktický krok, který přispěje k zachování skvělého českého zákona o zbraních a zachování vnitřní i vnější bezpečnosti nás všech", uzavřel Bohumil Straka.

Klíčová slova ČR-zákon-zbraně-senát

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.