Prevence a včasná diagnóza jsou cílem Týdne osvěty rakoviny hlavy a krku

Letošní Týden osvěty rakoviny hlavy a krku, který proběhne po celé Evropě i v České republice, se uskuteční od 21. do 25. září. Podpoří ho hlasy napříč Evropou a Den včasné diagnózy.

Rakovina hlavy a krku je šestým nejčastějším typem nádorového onemocnění, který je každým rokem v Evropě diagnostikován u 350 000 osob. V České republice je ročně přibližně 2000 nových případů. O tomto devastujícím onemocnění však tři čtvrtiny lidí vůbec neví. Proto lékaři připomínají nezbytnost včasné diagnózy a následné léčby.

Den včasné diagnózy ve Fakultních nemocnicích v Motole, Hradci Králové a U sv. Anny v Brně

Screening v rámci Dne včasné diagnózy doporučují lékaři lidem, kteří měli alespoň jeden z příznaků trvající přes tři týdny. Jde o bolest jazyka, nehojící se vředy v ústech, bolest v krku, trvalý chrapot, problémy s polykáním, uzlík na krku, ucpaný nos na jedné straně nebo krvácení z nosu.

Zásady prevence a léčby

Typickými rizikovými faktory nádorů hlavy a krku je kouření a alkohol, zejména pak kombinace obou činitelů.

„Příznaky nádorů hlavy a krku jsou často nenápadné a mohou být podobné příznakům nezávažných onemocnění. Může jít jen o nevýrazné pocity ztíženého polykání, změnu hlasu, chrapot, neprůchodnost nosní. Nádor se v některých případech může projevit až zvětšením uzlin na krku. Včasné odborné vyšetření hraje rozhodující roli pro další osud pacienta. Stejně jako u jiných nádorů je prognóza včas diagnostikovaných nádorů podstatně lepší, než u pokročilých případů,“ připomíná také prof. MUDr. Jan Klozar, CSc., z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze, Fakultní nemocnice v Motole.

Týden osvěty rakoviny hlavy a krku připomíná, že první léčba musí být zahájena do třiceti dnů od potvrzené patologické diagnózy a o léčbě by mělo být rozhodnuto v rámci multidisciplinárního týmu. Osvětový den cílí také na včasnou diagnózu, hlasité doporučení pacientům, aby navštívili lékaře už během raných stádií nemoci.

Neúprosná fakta

Rakovina hlavy a krku je označení zejména pro nádory v oblasti dýchacích a polykacích cest. Nejčastější je u lidí ve věku nad 40 let, a vyskytuje se spíše u mužů než u žen. „Většina karcinomů v ORL oblasti je bohužel diagnostikováno až v pokročilém stadiu onemocnění (v ČR přes 60 %). Prvním důvodem je fakt, že typickým pacientem s ORL karcinomem je alkoholik kuřák, který často podceňuje příznaky. Dalším důvodem je, že příznaky probíhají dlouho skrytě anebo mohou být zaměněny s běžnou infekcí dýchacích cest,“ vysvětluje MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D., z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, FN u sv. Anny v Brně.

Kontakt pro media:

Mgr. Táňa Pikartová

tap@seznam.cz

viamedia.cz.eu@email.cz

Mob.: 777 898 554

www.ehns.org

www.makesensecampaign.eu

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-rakovina-Viamedia

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.