Potíže s močovými cestami nutí nemocné ke změně způsobu života

Podle předběžných výsledků výzkumné studie, které byly dnes oznámeny, tvrdí devět z deseti mužů trpících potížemi močových cest, že je jejich choroba přinutila k podstatné změně životního stylu.

Z výsledků však vyplývá, že většina mužů mívá obtíže nejméně šest měsíců, než se rozhodne vyhledat lékařskou pomoc. Výzkum zahájený v minulém měsíci na internetových stránkách o zdraví mužů (www.mens-care.org) se snaží vytvořit obraz výskytu a způsobů léčby problémů s močovým měchýřem, jako například benigní prostatické hyperplasie (BPH) a potíží dolních cest močových (lower urinary tract symptoms, LUTS), v Evropě.

Muži s potížemi močových cest byli vyzváni, aby vyplnili internetový dotazník, ve kterém se zjišťovalo, jakými typy symptomů trpí, jak tyto symptomy ovlivňují jejich způsob života a jak jejich obtíže řeší systém zdravotní péče.

Předběžné výsledky výzkumu, které byly oznámeny dnes, u příležitosti zahájení "Týdne mužského zdraví", jsou poměrně znepokojivé.

Devadesát procent mužů, kteří vyplnili dotazník, uvedlo, že je příznaky jejich choroby přinutily ke změně způsobu života: 59 procent nepije před spaním 41 procent si musí plánovat denní rozvrh podle dostupnosti toalet 31 procent se vyhýbá dlouhým cestám 22 procent se vyhýbá návštěvám kin a divadel 8 procent se vyhýbá navázání partnerského vztahu.

"Vzhledem k tomu, že příznaky BPH trpí asi 25 procent mužů ve věku od 40 do 79 let, je zjevné, že potíže močových cest působí značné problémy velké části mužské populace středního věku," říká Christopher Chapple, urolog z nemocnice Royal Hallamshire Hospital v Sheffieldu. Citujte z PEEP každé země. Mezi muži, kteří uvedli, že trpí problémy s prostatou, jsou nejběžnějšími příznaky: častá potřeba močení (81 procent); nutnost vstát více než dvakrát za noc (75 procent) a slabý proud moči (71 procent).

Přestože 97 procent těchto mužů navštívilo se svými obtížemi lékaře, většina z nich trpěla příznaky choroby již nějakou dobu předtím, než vyhledali lékařskou pomoc - 25 procent čekalo půl roku až rok a 46 procent dokonce více než rok. Ve většině případů (65 procentech) je nakonec k návštěvě lékaře přimělo to, že jim obtíže překážely v normálním životě. Dalších 16 procent přiměly k návštěvě lékaře články v novinách nebo časopisech a 8 procent jejich partnerka.

Nejběžnější formou léčby bylo předepsání léků (40 procent). Třicet procent pacientů lékař poslal ke specialistovi. Dvaceti procentům pacientů nebyla poskytnuta žádná bezprostřední léčba a lékař jim sdělil, aby přišli později, pokud příznaky nevymizí samy.

Příspěvky k tomuto průzkumu od mužů trpících potížemi močových cest budou uvítány na internetové stránce www.mens- care.org.

Konečné výsledky budou předány lékařům v celé Evropě v rámci projektu Triumph. Tento projekt je celoevropskou studií těchto obtíží, která si klade za cíl dosáhnout shody ohledně nejlepšího způsobu léčby potíží dolních cest močových. Notes for Editors:

The Triumph Project steering panel is chaired by Mr Christopher Chapple, consultant urological surgeon at the Royal Hallamshire Hospital, Sheffield, UK. Panel members include Professor Richard Farmer, professor of epidemiology at the Postgraduate Medical School, University of Surrey, Guildford, UK and Professor Frans Rutten, professor of health economics at the Institute of Medical Technology Assessment, Erasmus University, Rotterdam, The Netherlands.

The Triumph Project will initially run in France, Germany, Italy, Poland, Spain and the UK. Up to 12 countries may eventually be involved.

The Triumph Project is affiliated to the European Association of Urology and is peer-reviewed by the Board of the European Association of Urology and the Faculty of the European School of Urology and supported by an unrestricted educational grant from Yamanouchi Europe BV.

For further information on men's health, log on to www.mens- care.org. Information on this site is updated regularly and focuses on a wide range of men's healthcare issues including prostate problems and BPH. Další informace vám podá: Eri Arakawa nebo Helen Aitchison, +44 (0) 207 7371 1510

Klíčová slova PROTEXT-Týden zdraví mužů-urologie

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Zdravotnictví
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.