Goldman Sachs High Technology Group zaznamenává rekordní rok: v roce 1999 dokončeno více než 140 transakcí v hodnotě přes 85 miliard USD

Společnost The Goldman Sachs Group, Inc. (NYSE: GS) v úterý oznámila podrobnosti o rekordním roce své divize High Technology Group. Tato skupina v roce 1999 oznámila či dokončila více než 140 transakcí spojených s financováním, fúzemi a akvizicemi s úhrnnou hodnotou transakcí více než 85 miliard USD. Z transakcí bylo čtyřicet sedm počátečních veřejných nabídek akcií (IPO), v nichž byl hlavním aranžérem Goldman Sachs, a které vytvořily tržní kapitalizaci přesahující 150 miliard USD.

Nejvýznamnější skutečnosti dokazující přední tržní postavení společnosti Goldman Sachs v jednotlivých oblastech produktů:

- je jedničkou na trhu IPO internetových firem s tržním podílem 19 procent (1)

- je jedničkou na trhu dalších úpisů akcií internetových firem s tržním podílem 27 procent (2)

- je jedničkou na trhu fúzí a akvizic firem v oblasti špičkových technologií s tržním podílem 19 procent (3)

- průměrné ocenění IPO, u nichž byl hlavním aranžérem Goldman Sachs, ve výši 281 procent (4)

- v publikaci The Industry Standard oceněna jako upisovatel akcií číslo 1 v internetové ekonomice v žebříčku "100 nejdůležitějších společností v internetové ekonomice" (5)

- cenami ohodnocený tým výzkumu kapitálových trhů, včetně 16 míst v týmech "Hvězd všech dob" (All-Stars) za rok 1999 publikace Institutional Investor(6)

"Technologie nadále transformuje globální ekonomiku a podporuje dramatické a vzrušující změny přesahující tradiční hranice odvětví," uvedl výkonný ředitel a šéf globální skupiny High Technology Group společnosti Goldman Sachs. "Jen samotná exploze Internetu vytvořila více než 300 veřejně obchodovaných společností s celkovou tržní kapitalizací blížící se jednomu biliónu dolarů. Je pro nás odměnou, že hrajeme tak strategickou roli pro naše klienty v mimořádném růstu a expanzi odvětví technologií."

Rick Sherlund, výkonný ředitel týmu pro výzkum technologií, Technology Research Team, společnosti Goldman Sachs, dodal: "Odvětví technologií nadále postupuje vpřed rychlým tempem, přičemž se zdá, že k evolučním změnám dochází každým dnem. V takovém mladém odvětví má náš vyzrálý a zkušený tým s neochabujícím zaměřením na vysokou kvalitu a průkopnický výzkum, dobrou pozici, aby v nastávajících letech vedl naše zákazníky ke správným investičním rozhodnutím."

"Podle našeho názoru po pěti letech komercializace Internetu se příležitosti spojené s Internetem začínají teprve objevovat," uvedl Michael Parekh, výkonný ředitel v Technology Research Team a stratég specializující se na Internet. "I když u společností spojených s Internetem očekáváme v roce 2000 i nadále volatilitu a fluktuaci, nadále vidíme dlouhodobou příležitost, která je přitažlivá pro špičkové společnosti, které jako první budou růst na svých trzích."

V roce 1999 se index Goldman Internet Index (GIN) zvýšil do dubna o více než 80 procent, do léta pak zaznamenal ztrátu téměř 50 procent, ale pak se koncem roku vyšvihl na rekordní úrovně, takže se nakonec zvýšil o více než 100 procent.

Silná výzkumná základna

Na Wall Street jsou výzkumní analytici společnosti Goldman Sachs v oblasti špičkových technologií uznáváni jako ti, kteří co do ideí razí cestu. Goldman Sachs se 60 výzkumnými odborníky, kteří se zabývají zhruba 300 společnostmi, globálně pokrývá technologický sektor. Výzkumní analytici skupiny High Technology Group po celém světě získali 16 jednotlivých ocenění (7) publikace Institutional Investor a špičkové ocenění výzkumného týmu Technology Global Research Team (8). Tým pro výzkum technologií společnosti Goldman Sachs je dále posílen o 23 zkušených analytiků, jejichž praxe ve výzkumu technologických společností dohromady činí 170 let.

K cenným strategickým zprávám, které vypracoval Technology Research Team v roce 1999, patří:

- The Race to Build the Broadband Kingdom (Závod o vybudování království širokého pásma)

- B2B: 2B or not 2 B? (B2B: 2B ano či ne?)

- Goldman Sachs Asia Web (asijský web Goldman Sachs)

- Global Internet Retailing (Globální internetový maloobchod)

- Internet Portals in Europe (Internetové portály v Evropě)

- The Wireless Wave II (Bezdrátová vlna II)

Přední postavení v investičním bankovnictví u technologických společností

Goldman Sachs je předním finančním a strategickým poradcem světově nejdůležitějších technologických a internetových společností. S významným tržním podílem ve všech oblastech produktů má High Technology Group dobré postavení, aby mohla sloužit globálním potřebám svých zákazníků. V roce 1999 působil Goldman Sachs jako poradce u 53 fúzí a akvizic a jako hlavní aranžér u 47 IPO a 49 dalších případů financování. Aby Goldman Sachs udržel krok s dynamickým rokem, který skupina High Technology prožila, společnost za posledních 12 měsíců zdvojnásobila velikost této skupiny. Skupina nyní zahrnuje více než 160 expertů specializovaných na bankovnictví, výzkum, kapitálové trhy a prodej a obchodování na burze.

Výběr klíčových transakcí v oblasti technologických společností v roce 1999

Fúze a akvizice:

"Mimořádný růst objemu fúzí a akvizic u technologických společnost byl poháněn požadavky na snížení doby uvádění produktů na trh, konvergencí sektoru a univerzálním účinkem, který měl Internet na celé odvětví," uvedl Matt L'Heureux, výkonný ředitel a provozní vedoucí skupiny High Technology Group.

- akvizice Ascend Communications Inc. v hodnotě 24 miliard USD společností Lucent Technologies Inc.(9)

- akvizice General Instrument Corporation v hodnotě 10,9 miliardy USD společností Motorola, Inc.(10)

- akvizice broadcast.com v hodnotě 4,7 miliardy USD společností Yahoo! 11)

- prodej GeoCities za 4,7 miliardy USD společnosti Yahoo! Inc.(12)

- akvizice Siara Systems, Inc. v hodnotě 4,3 miliardy USD společností Redback Networks(13)

- prodej FORE Systems, Inc. za 4,2 miliardy USD společnosti The General Electric Company, p.l.c.(14)

- akvizice Netscape Communications Corporation v hodnotě 4,2 miliardy USD společností America Online, Inc.(15)

- akvizice optických systémů společnosti Pirelli S.p.A. společností Cisco Systems v hodnotě 2,2 miliardy USD (16)

- prodej LG Semicon Co., Limited za 2,2 miliardy USD společnosti Hyundai Electronics Industries Co., Limited(17)

- akvizice Infoseek Corporation v hodnotě 1,6 miliardy USD společností The Walt Disney Company(18)

- prodej Genesys Telecommunications Laboratories Inc. za 1,5 miliardy USD společnosti Alcatel(19)

Počáteční veřejné nabídky akcií (IPO)

"Rok 1999 byl dynamickým rokem pro financování technologických společností se vstupem nových společností a podnikatelských modelů," uvedl Lawrence Calcano, výkonný ředitel a provozní ředitel High Technology Group. "Goldman Sachs je čelní společností ve spolupráci s technologickými společnostmi při získávání přístupu na kapitálové trhy a poskytování strategických finančních služeb v každé fázi životního cyklu podniků."

- IPO společnosti barnesandnoble.com inc.v hodnotě 518 miliónů USD

- IPO společnosti Terra Networks S.A. v hodnotě 494 miliónů USD

- IPO společnosti Webvan Group, Inc. v hodnotě 375 miliónů USD

- IPO společnosti FreeMarkets, Inc. v hodnotě 199 miliónů USD

- IPO společnosti eToys Inc. v hodnotě 191 miliónů USD

- IPO společnosti Juniper Networks, Inc. v hodnotě 188 miliónů USD

- IPO společnosti Internet Initiative Japan Inc. v hodnotě 173 miliónů USD

- IPO společnosti Cobalt Networks, Inc. v hodnotě 110 miliónů USD

- IPO společnosti Red Hat, Inc. v hodnotě 97 miliónů USD

- IPO společnosti Expedia, Inc. v hodnotě 73 miliónů USD

Další financování:

- nabídka prioritních dluhopisů Sun Microsystems, Inc. v hodnotě 1500 miliónů USD

- nabídka kmenových akcií společnosti eBay Inc. v hodnotě 1270 miliónů USD

- nabídka kmenových akcií společnosti Juniper Networks Inc. v hodnotě 1092 miliónů USD

- financování Exodus Communications, Inc. v hodnotě miliardy USD na 500 miliónů USD převoditelných cenných papírů, 375 miliónů USD prioritních dluhopisů a 125 miliónů USD prioritních dluhopisů

- nabídka převoditelných podřízených dluhopisů BEA Systems, Inc. v hodnotě 550 miliónů USD

- nabídka kmenových akcií za 341 miliónů USD společnosti Inktomi Corporation

- nabídka kmenových akcií za 267 miliónů USD společnosti RealNetworks, Inc.

- nabídka převoditelných podřízených dluhopisů za 150 miliónů USD společnosti eToys Inc.

Goldman Sachs je přední celosvětově působící firma v oblasti investičních bankovnictví a cenných papírů, která nabízí úplnou škálu investičních, poradenských a finančních služeb po celém světě velkému množství různorodých zákazníků, k nimž patří podniky, finanční ústavy, vládní agentury a kapitálově silné osoby. Byla založena v roce 1869 a je tak jednou z nejstarších a největších firem v oblasti investičního bankovnictví. Firma má ústředí v New Yorku a pobočky v Londýně, Frankfurtu, Tokiu, Hongkongu a dalších významných finančních centrech po celém světě. Skupina High Technology Group má sídlo v Menlo Park ve státě Kalifornie a její experti v oblasti špičkových technologií působí v New Yorku, Bostonu, Londýně, Frankfurtu, Hongkongu a Tokiu.

1 Zdroj: Securities Data Company. 1. leden - 31. prosinec 1999. Na základě souhrnného objemu v dolarech. Celosvětové internetové transakce přesahující 20 miliónů USD. Nezahrnuje nemovitostní investiční trusty, nároky, trusty a fondy.

2 Zdroj: Securities Data Company. 1. leden - 31. prosince 1999. Na základě souhrnného objemu v dolarech. Celosvětové internetové transakce přesahující 20 miliónů USD. Nezahrnuje nemovitostní investiční trusty, nároky, trusty a fondy.

3 Zdroj: Securities Data Company. 1. leden - 31. prosinec 1999. Na základě souhrnného objemu v dolarech. Celosvětové technologické fúze a akvizice oznámené anebo dokončené v roce 1999. Transakce přesahující 20 miliónů USD.

4 Zvýšení hodnoty jednotlivých akcií je počítáno od počáteční ceny nabídky až po uzavírací cenu 31. prosince 1999. Průměrné zvýšení hodnoty je prostým průměrem z 44 IPO, u nichž Goldman Sachs působil jako hlavní aranžér a účetní v roce 1999.

5 The Industry Standard, 20. září 1999.

6 Institutional Investor, říjen 1999.

7 Institutional Investor, říjen 1999.

8 Institutional Investor, prosinec 1999.

9 Dokončeno 24. června 1999. 10 Probíhá. Oznámeno 15. září 1999. 11 Dokončeno 20. června 1999. 12 Dokončeno 28. května 1999. 13 Probíhá. Oznámeno 19. listopadu 1999. 14 Dokončeno 30. června 1999. 15 Dokončeno 17. března 1999. 16 Probíhá. Oznámeno 20. prosince 1999. 17 Dokončeno 18. června 1999. 18 Dokončeno 18. listopadu 1999. 19 Probíhá. Oznámeno 28. září 1999. KONTAKT: Goldman Sachs Group, Inc.

Melissa Freidman, 650/234-3638

melissa.freidman@gs.com

Crista Morehead, 650/234-3735

crista.morehead@gs.com

Andrea Rachman, 212/357-7774

andrea.rachman@gs.com

KLÍČOVÉ SLOVO: NEW YORK

KLÍČOVÉ SLOVO ODVĚTVÍ: BANKING

OPAKOVANÉ ZNĚNÍ: New York 212-752-9600 nebo 800-221-2462; Boston 617-236- 4266 nebo 800-225-2030; SF 415-986-4422 nebo 800- 227-0845; LA 310- 820-9473

Today's News On The Net - úplný soubor Business Wire na Internetu s propojovacími odkazy na vaši domovskou stránku

URL: http://www.businesswire.com

Klíčová slova PROTEXT-Goldman Sachs Group

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.