Světová ekonomika v posledním týdnu roku 1999

PRAHA 2. ledna (ČTK) - Určité obavy odborníků i laické veřejnosti z problémů počítačových systémů v souvislosti s přechodem na rok 2000 se naštěstí nepotvrdily a v podstatě všude ve světě zvládly počítače časový zlom bez větších komplikací.

Menší problémy, které mohly, ale nemusely souviset s přechodem počítačových systémů na letopočet 2000, byly zaznamenány ve dvou jaderných elektrárnách v Japonsku. Krátce po půlnoci přestal fungovat systém monitorování radiace na jaderné elektrárně Šiga a kvůli poruše kontroly teploty vody se rozezněly poplašné sirény v centrále jaderné elektrárny v Onagawě. Podle sdělení představitelů prefektury Išikawa přestal na jaderné elektrárně Šiga fungovat systém monitorování radiace hned po začátku nového roku. Kontrola inspektorů prefektury na pěti místech ovšem ukázala, že úroveň radiace je normální. Příčina problému na elektrárně, ležící asi 300 kilometrů na severozápad od Tokia, byla podle činitelů prefektury vyšetřována včetně možnosti, že souvisí s přechodem na rok 2000.

Index spotřebitelské důvěry v USA navázal v prosinci na listopadový výrazný růst a dostal se těsně ke svému dosavadnímu rekordu z doby před 31 lety. Jeho hodnota se zvýšila na 141,4 bodu z listopadových revidovaných 137 bodů a byla tak výrazně nad úrovní 128,9 bodu ze začátku roku. Prosincové číslo bylo druhé nejvyšší v novodobé historii. Rekord byl zaznamenán v říjnu 1968, kdy index dosáhl 142,3 bodu.

Americký index předstihových ukazatelů, který je měřítkem budoucích trendů v největší ekonomice světa, zaznamenal v listopadu po měsících stagnace či poklesu výrazný růst. Proti předchozímu měsíci se zvýšil o 0,3 procenta na 108,3 bodu, přičemž nejvýraznější růst vykázaly komponenty zakázek na spotřební zboží a kursů akcií.

Tempo meziročního růstu ekonomiky Slovinska se ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,4 procenta ze 6,4 procenta ve druhém čtvrtletí, bylo však téměř stejné jako růst hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta ve třetím čtvrtletí loňského roku.

Deficit maďarského veřejného sektoru by měl skončit za rok 1999 deficitem 441 miliard forintů (HUF, 1,74 miliardy USD), což bude o 17 miliard HUF méně, než se původně plánovalo. Hrubý státní dluh klesl o půl procenta blízko úrovni 60 procent, což je jedno z kritérií pro vstup do Evropské měnové unie.

Akcionáři německého stavebního koncernu Philipp Holzmann na mimořádné valné hromadě schválili podle předpokladů téměř jednohlasně plán změn základního kapitálu, který má tuto skupinu zachránit před bankrotem. Zhruba 500 přítomných akcionářů, zastupujících 54,2 procenta základního kapitálu, schválilo odpis kapitálu a jeho následné zvýšení, které přispěje k více než čtyřmiliardovému záchrannému balíku pro Holzmanna částkou 1,265 miliardy marek. Plán podpořil jak největší akcionář, jímž je se 30 procenty akcií belgická holdingová skupina Gevaert, tak Deutsche Bank s 15 procenty akcií.

Průmyslová výroba v Japonsku se v listopadu podle předběžných údajů zvýšila o 3,8 procenta proti předchozímu měsíci, kdy naopak o 2,7 procenta klesla. V meziročním srovnání však vzestup průmyslové výroby činí již 5,9 procenta, zatímco v říjnu výroba vykazovala vzestup o pouhých 1,3 procenta. Růst průmyslové výroby je podle vlády dokladem lepšícího se stavu ekonomiky, která vykazuje růst i přesto, že se v posledním období výrazně zvyšoval kurs jenu vůči hlavním světovým měnám.

Maloobchodní tržby v Japonsku se v listopadu podle předběžných údajů snížily o 2,4 procenta proti říjnu, kdy naopak o 0,4 procenta vzrostly. V meziročním srovnání činí pokles maloobchodního obratu 2,8 procenta.

Spotřebitelské ceny v Japonsku v listopadu znovu klesaly a proti předchozímu měsíci se snížily o 0,6 procenta. To je v zásadním rozporu s říjnem i zářím, kdy se ceny zvýšily o 0,2, respektive 0,3 procenta. V meziročním srovnání klesly spotřebitelské ceny v celém Japonsku o 1,2 procenta, zatímco v říjnu vykazovaly pokles o 0,7 procenta a v září jen o 0,2 procenta.

Japonská míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 4,5 procenta, o 0,1 procentního bodu pod úroveň z předcházejícího měsíce. Údaje ukazují na nejnižší nezaměstnanost od ledna, kdy míra nezaměstnanosti činila 4,4 procenta. Míra nezaměstnanosti od srpna klesala poté, co v červnu a v červenci dosáhla rekordních 4,9 procenta. Počet zaměstnaných se proti předcházejícímu roku nezměnil a poprvé během 22 měsíců neklesl pod úroveň ze stejného období minulého roku. Počet nezaměstnaných vzrostl o 40.000 proti stejnému období minulého roku na 2,95 miliónu lidí, což je nejmenší přírůstek za posledních 25 měsíců.

Hrubý domácí produkt (HDP) Kanady se v říjnu reálně zvýšil o 0,1 procenta proti předchozímu měsíci, kdy růst ekonomiky činil 0,2 procenta. Říjen je zároveň patnáctým růstovým měsícem v řadě, což znamená nejdelší období nepřerušeného růstu za posledních zhruba deset let.

Ceny německých výrobců se v listopadu zvýšily o 0,1 procenta proti předchozímu měsíci, kdy byl růst nepatrně rychlejší a činil 0,2 procenta. Listopadový vzestup však znamenal zásadní změnu ve srovnání se stejným měsícem předloňského roku, kdy se výrobní ceny o 0,4 procenta snížily. V meziročním srovnání však růst výrobních cen dosahuje již relativně vysokých 0,7 procenta, zatímco v říjnu činil 0,2 procenta. Naopak předloni v listopadu vykazovaly ceny výrobců meziroční pokles o 1,8 procenta. Hodnota indexu se základem 100 v roce 1995 se zvýšila na 99,2 z říjnových 99,1 bodu a proti 98,5 bodu předloni v listopadu.

Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), známá pod kratším názvem Světová banka, uvolnila dvě tranše půjčky za 100 miliónů dolarů na restrukturalizaci odvětví těžby uhlí v Rusku. Rusko na restrukturalizaci zmíněného odvětví obdrželo zatím 400 miliónů z celkových 800 miliónů dolarů, které byly jako půjčka schváleny v prosinci 1997. Uvolnění všech tranší bylo původně plánováno do konce letošního roku, zdržení však způsobila finanční krize ze srpna loňského roku.

Ruský hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí roku 1999 meziročně vzrostl o 5,6 procenta. Údaje ze státního výboru pro statistiku naznačily, že HDP za prvních devět měsíců roku stoupl o 1,5 procenta. Tento údaj však zatím nebyl potvrzen. Dnes již bývalý ruský prezident Boris Jelcin podepsal státní rozpočet na rok 2000, který je kompromisem schváleným oběma komorami parlamentu. Rozpočet počítá s výdaji 855,1 miliardy rublů (26,7 miliardy USD při průměrném odhadovaném kursu na rok 2000 činícím 32 rublů za dolar) a jeho příjmy by měly činit 797,2 miliardy rublů. To je deficit ve výši jednoho procenta hrubého domácího produktu.

Průmyslová výroba v Jižní Koreji v listopadu podle předběžných údajů meziročně vzrostla o mohutných 26,8 procenta a v podstatě tak navázala na trend předchozího měsíce, kdy meziroční revidovaný vzestup byl ještě vyšší a činil 30,8 procenta. Výsledek je přitom výrazně lepší než ve stejném měsíci loňského roku, kdy meziroční vzestup výroby činil pouhých 0,3 procenta.

Jihokorejská míra inflace loni dosáhla 0,8 procenta a byla tak nejnižší od té doby, co vláda v roce 1965 začala zaznamenávat index spotřebitelských cen. Index spotřebitelských cen, hlavní měřítko inflace v zemi, v prosinci vzrostl o 1,4 procenta ve srovnání se stejným měsícem minulého roku. V listopadu činila roční inflace rovněž 1,4 procenta. Spotřebitelské ceny v Číně se v loňském roce podle předběžných údajů meziročně snížily o 1,3 procenta, zatímco meziroční pokles u maloobchodních cen byl ještě výraznější a činí 2,9 procenta. Země v listopadu zaznamenala již dvacátý šestý pokles cen v řadě za sebou, protože index maloobchodních cen se meziročně snížil o 2,8 procenta. Za prvních 11 měsíců loňského roku činí pokles indexu tři procenta a na jeho vývoji se nejvíce podepsal pokles cen obilovin.

Počet nezaměstnaných ve Francii se v říjnu podle sezónně přepočtených údajů snížil o dalších 44.400 na 2,62 miliónu uchazečů, zatímco v předchozím měsíci jich bylo 2,67 miliónu. To je meziměsíční pokles o relativně vysokých 1,7 procenta, zatímco předloni v listopadu bylo na úřadech práce registrováno o 10,5 procenta uchazečů více, sdělilo francouzské ministerstvo práce s tím, že míra nezaměstnanosti klesla na 10,8 procenta.

Jihokorejský soud schválil zavedení nucené správy v zadlužené strojírenské firmě Samsung Motors, která je součástí jednoho z největších korejských čebolů Samsung Group. V souvislosti s restrukturalizací celé skupiny Samsung se začátkem uplynulého týdne v korejském tisku objevily zprávy, podle kterých francouzská automobilka Renault předložila společně s německou strojírenskou firmou Sachsenring Automobiltechnik návrh na koupi Samsung Motors. Představitelé finančního ústavu Hanvit Bank, která je hlavní úvěrující bankou firmy, sice potvrdili, že zájem o koupi podniku minulý týden projevily dvě evropské firmy, jejich jména však odmítli uvést.

Německá HypoVereinsbank zvýšila svůj podíl v International Moscow Bank (IMB), jedné z největších ruských bank, tím, že participovala na vydání nových akcií této banky za 40 miliónů USD. HypoVerein ve svém prohlášení uvedla, že se její podíl v IMB zvýšil na 40 z předchozích 12 procent, zatímco její další hlavní akcionář, Merita Bank Plc., zvýšil svůj podíl na 20 procent z předchozích dvanácti.

Přebytek běžného účtu eurozóny v říjnu dosáhl 3,6 miliardy EUR, zatímco v září bilance vykázala schodek 1,9 miliardy EUR a v říjnu 1998 přebytek 3,7 miliardy ECU. Za období od ledna do října se přebytek běžného účtu snížil na 38,1 miliardy EUR proti stejnému období minulého roku, kdy činil 49,8 miliardy ECU. Evropská měnová jednotka ECU se v Evropské unii používala před zavedením eura jako zúčtovací jednotka a na novou měnu byla přepočtena v poměru 1:1. Andrea Horáková mha

Klíčová slova Svět-hospodářství-vývoj

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.